2003 R2 Certificate...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

2003 R2 Certificate Template sorunu  

  RSS
Ibrahim Gurun
(@IbrahimGurun)
Üye

Selamlar; sccm 2007 native kurulumu için certificate template oluşturmaya çalışıyorum herşey normal görünüyor fakat oluşturduğum temlate i  cetificate template to issue  ile enable etmeye çalıştığımda o listede göremiyorum sadece main tamplete ler görünüyor sonradan elle oluştutulmuş bir template görünmüyor, doğal olarakta enable edemiyorum ve sertifikamı yayınlayamıyorum . Konda yardımcı olursanız sevinirim.


 


kolay gelsin.

Alıntı
Gönderildi : 09/01/2011 15:43
Serkan UZUNER
(@serkanuzuner)
Saygın Üye

Merhaba technet adimlarini asagidaki tekrar edin, eger hata devam diyorsa, x bir sertifikayi duplicate edip kontrol edin, ani zamanda ca server in kendi uzerinden mmc ile ve web servisi ile deneyin, bir ikincisi, 208 bilgisayar uzerinden mmc ile sertifikalari acip request ederken um templateleri goster dediginizde sorunun ne oldugun neden alamadiginizi ayrintisi ile yazar. ca server uzerinde mmc uzerinden enterprise health ekleyip soun olup olmadigna bakin.

 

Creating and Issuing the Site Server Signing Certificate Template on the Certification Authority

To create and issue the site server signing certificate template

 1. On the domain controller running the Windows Server 2003 console, click Start, Programs, Administrative Tools, Certification Authority.

 2. Expand the name of your certification authority (CA), and then click Certificate Templates.

 3. Right-click Certificate Templates, and click Manage to load the Certificates Templates management console.

 4. In the results pane, right-click the entry that displays Computer in the Template Display Name column, and then click Duplicate Template.

 5. In the Properties of New Template dialog box, on the General tab, enter a template name for the site server signing certificate template, such as ConfigMgr Site Server Signing Certificate.

 6. Click the Subject Name tab, and then click Supply in the request.

 7. Click the Extensions tab, make sure Application Policies is selected, and then click Edit.

 8. In the Edit Application Policies Extension dialog box, select Client Authentication, press Shift and select Server Authentication, and then click Remove.

 9. In the Edit Application Policies Extension dialog box, click Add.

 10. In the Add Application Policy dialog box, select Document Signing as the only application policy, and then click OK.

 11. In the Properties of New Template dialog box, you should now see listed as the description of Application Policies: Document Signing.

 12. Click the Issuance Requirement tab, and select CA certificate manager approval.

 13. Click OK and close the Certificate Templates administrator console, certtmpl – [Certificate Templates].

 14. In Certification Authority, right-click Certificate Templates, click New, and then click Certificate Template to Issue.

 15. In the Enable Certificate Templates dialog box, select the new template you have just created, ConfigMgr Site Server Signing Certificate, and then click OK.

 

 

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/01/2011 00:25
Ibrahim Gurun
(@IbrahimGurun)
Üye

Selamlar;


technet in makalesini defalarca 5-6 server üzerinde ayrıca denedim, maalesef olmadı zaten herhangi bir sorun görünmüyor.Ben sorunsuz bir şekilde seritifika dublicate yapıyorum enable etmek istediğimde enable listesinde görünmüyor, görünmediği için enable edemiyorum aşağıda resimlerini aldım, söylediğiniz diğer şeyleride yaptım ama nafile olmuyor.


 


CevapAlıntı
Gönderildi : 10/01/2011 13:57
Ibrahim Gurun
(@IbrahimGurun)
Üye

Evet sorunumu buldum, aslında sorun bile değilmiş ama buda tecrübe olmuş oldu 🙂 Enterprise yada Datacenter olması gerekiyormuş yoksa olmuyor. İlginşize teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/01/2011 22:07
Paylaş: