Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

İmage Alma

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
2,372 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Arkadaşlar öncelikle hepinize yeni yılınız da mutluluklar dilerim. Şimdi tüm siz hocalarıma bierşey danışacağım. Sunucuyu raid 0 ile yapılandırdım.Sonrasında sistemi kurdum. Elimiz de aynı üzerinde bulunduğu gibi 3 adet scsı 73 gb hard disklerimiz var yedek olrak.Disk ler sunucunun üzerindekiyle aynı.Şimdi bu sunucunun acronis ile image ni alacağım sistemin kurulu olduğu hdd arızalandı farzedelim bu yedek dikslerden birini takıp tekrar image geri yüklediğimde çalışırmı.Yada bütün disklerin image ni alıp 3 diski yeni raid yapılandırması yaptıkdan sonra mı çalışır veya en iyi yedeklemeyi ve sistemin duraksamasız çalışmasını nasıl alırım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürederim.

Gönderildi : 29/12/2010 18:55

(@CanGurergiller)
Gönderiler: 52
Trusted Member

selam

kaç disk ile raid 0 yaptın bilmiyorum ama mademki elinde benzer disklerden 3 tane var neden raid5 gibi bir disk yapısı kurmuyorsun?

Raid 0 da disk arızasında data kaybı yaşarsın ama Raid 5 yaparsan 1 disk arızalandığında sorun yaşamazsın.

Disk arızalandığı zaman raid 0 da yerine disk koysan da yakın tarihli backup a dönmen gerekir.İmajının da eski olduğunu düşünürsek data kaybedersin.Raid 5 ile yaparsan aynı şekilde disk arızalandığında diski değiştirdiğinde herhangi bir işlem yapmana gerek kalmaz.

Gönderildi : 29/12/2010 19:11

(@Anonim)
Konu başlatıcı

3 disk ile raid 0 yaptım ama bana sadece raid 0 ve 1 seçeneği veriyor.raid 5 seçeneğim yokki.

Gönderildi : 29/12/2010 19:16

(@Anonim)
Konu başlatıcı

bu arada kurulum yaptğım sunucu dell poweredge 1800

Gönderildi : 29/12/2010 19:19

(@CanGurergiller)
Gönderiler: 52
Trusted Member

Raid kartın desteklemiyor demekki.Sana tavsiyem raid 5 yapabilen bir kart takman.Bunun dışında kaç disk takabiliyorsun ve ne kadarlık disk alanına ihtiyacın var bilmem ama 4 disk ile raid 1 yapman da bir seçenek olabilir.Bu şekilde en azından 2x2 olarak diskleri yedeklemiş olursun.

Bunların dışında senin soruna dönecek olursak.Aldığın imajı bozulan diski değiştirip tekrar dönebilirsin ama imaj alındığı tarihten disk arızasının olduğu zamana kadar ki data kayıpları için de düzenli backup alman şart.

Gönderildi : 29/12/2010 19:22

Paylaş: