Forum

server 2008 SBS dns...

Bildirimler
Hepsini Temizle

server 2008 SBS dns sorunu

16 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
393 Görüntüleme
(@BerkerYILMAZ)
Gönderiler: 53
Trusted Member
Konu başlatıcı

Benim söyle bir sorunum var aslında şirket bünyemizde workgroup kullanıyoruz ancak bunu kullanmamızın sebebi 2008 SBS kurduktan sonra kullanıcıları bir türlü domaine alamamamdır,kullanıcıya dns olarak 2008 serverın iç network ipsini göstermeme rağmen aşşağıdaki gibi bir hata alıyorum,şunuda belirtiyim serverda iki tane ethernet var biri iç networkle konuşuyo diğer dış network ama dns olarak server çalışmıyor malesef nedeni ne olabilir acaba bilen veya bu sorunu yaşayan arkadaşların veya hocaların yardımlarını bekliyorum,Serverın dns ekranıda aşşağıdadır.

Gönderildi : 16/12/2010 14:18

(@firatbilmis)
Gönderiler: 199
Reputable Member

Domaine almaya çalışırken ne gibi bir hata alıyorsunuz?

Gönderildi : 16/12/2010 14:35

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

geriye doğru arama gölgendeki kayıtlar nasıl

server iç baçak hangisi ?

Gönderildi : 16/12/2010 14:46

(@BerkerYILMAZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yukarıdaki ilk resimde olan hatayı alıyorum client makinanın dns ayarları felanda tam ancak servera dns kaydı ulaşmıyor ancak normal paylaşımdan veya server ismine ping attığımda ulaşabiliyorum.

Gönderildi : 16/12/2010 14:49

(@BerkerYILMAZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

server iç bacak 4.254 olan,arama gölgesi dediğiniz ne oluyo tam olarak anlayamadım

Gönderildi : 16/12/2010 14:54

(@eroldursun)
Famed Member

geriye doğru arama bölgesi (SRV kayıtları) nı verir misin ?

clientte serverın dns bilgilerini girip command promtta nslookup yazıp enter ladığındaki ifade nasıl bilinmeyen bölgemi diyor yoksa server fqdn ve ip adresini mi veriyor.

Gönderildi : 16/12/2010 15:02

(@BerkerYILMAZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Aşşağıdaki Ekran söylediğiniz işlemin sonuçları zaman aşımına uğruyor.

Gönderildi : 16/12/2010 15:39

(@eroldursun)
Famed Member

srv kayıtları ne durumda ? muhtemelen serverda da aynı göreceksin nslookup yapınca.

Gönderildi : 16/12/2010 16:00

(@BerkerYILMAZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Evt serverda da aynı durum söz konusu,çözüm ne olabilir acaba ?

Gönderildi : 16/12/2010 16:03

(@eroldursun)
Famed Member

geriye doğru arama bölgeleri kayıtlarınız nedir ?

reverse lookup zone kayıtları yani ?

Gönderildi : 16/12/2010 16:51

(@BerkerYILMAZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Burda bir tek dış bacağın ptr kaydı görünmekte

Gönderildi : 16/12/2010 17:05

(@farhadkarimov)
Gönderiler: 1031
Noble Member

NetBİOS adı ile girmeyi deneyince yine aynı hatamı oluyor?

Ve ya Client bilgisayarda My Computers-Properties-Computer Name-Change deyin orada More adında olan butona vurun ve Primary DNS`i el ile yazın.

Sonra Client PC`de RUN`a gelin ve GPEDİT.MSC yazın.Sonra Computer Configuration-Administrative Templates-Netvvork-DNS Client-Update top level domain Zones`u Enable yapın.

Daha sonra  Computer Configuration-Administrative Templates-System-Net Logon-DC Locator DNS Records-Location of the DC`s hosting a domain vvith single label DNS name şunu da Enable yapın.Sonra CMD-gpupdate /force  yazın.PC`yi restart edin.Ola bilsin ki, bundan sonra koşula bilersin.Bende XP`de hata veriyordu, böyle yaptım sonra rahat rahat bağlana bildim.

Başarılar!

Gönderildi : 16/12/2010 17:16

(@farhadkarimov)
Gönderiler: 1031
Noble Member

PTR elle yaratıb deneyince de mi?nslookup verince aynı şey oluyor?

Bu arada DNS girib, Domain adının üzerinde sağ tıklayıb Properties`e girin ve oradan Name Server Tabına keçin, bakın orada server ismi ve İP yazılımı?

Gönderildi : 16/12/2010 17:20

(@BerkerYILMAZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Malesef denedim ancak olmuyo geriye doğru arama bölgelesine iç networkümün ipsinide tanımladım ancak gine olmadı serverda varsayılan dns olarak 2.252 yani dış bacak seçili,kendi bilgisayarımı 2 li networke alarak domaine katmaya çalıştığımda oluyo ancak 4 lü networkte malesef olmuyo

Not: 4 lü network bizim iç networkte kullandığımız ip bloğu

Gönderildi : 16/12/2010 19:40

(@eroldursun)
Famed Member

serverdaki varsayılan dns local host yap (127.0.0.1) yada 4 lü server ipsi

geriye doğru aramayı silip yeniden iç networke göre oluştur.

Gönderildi : 16/12/2010 22:07

(@BerkerYILMAZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

İlgilendiğin için teşekkür ederim en azından sorunun nerden kaynaklandığını bulmuş olduk,varsayılan dns nasıl değiştireceğimi bulamadım,bide geriye doğru aramayı yeniden oluşturdum ama olmuyo 4 networkü yazdığımda istek zaman aşımına uğradı diye bi hata veriyor

Gönderildi : 17/12/2010 11:49

Paylaş: