Forum

Gpo ile client'lara...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Gpo ile client'lara Otomatik ip yapılandırması

13 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,636 Görüntüleme
(@muratgok)
Gönderiler: 220
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Sistemde Win2K3 Dc ve WinXP-Win2K clientlar mevcut. Bir uygulamadan dolayı clientların ip yapılandırmasını otomatik yapmamız gerek. 

Gpo ile clientlarıın otomatik ip almalarını sağlayan policy vardır diye tahmin ediyordum fakat yok, yada ben bulamadım. Konu ile ilgili tecrübeniz veya önerileriniz varsa bekliyorum.

cevaplar için şimdiden teşekkürler.

mgök 

Gönderildi : 20/11/2010 20:43

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhaba  yapmanız  gereken DHCP rolünü Server 2003 üzerinde  kurmanız  gerekmektedir . Aşağıdaki makalede DHCP yapılandırmasına bakabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/28/dhcp-dynamic-host-configuration-protocol.aspx

Gönderildi : 20/11/2010 22:21

(@muratgok)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hüseyin bey teşekkürler cevabınız için ama benim sorumda bir yeri atlaşımım buda yalnıs anlamanıza neden olmuş..

Ortamda bir dhcp server var zaten. ben mevcut clientların üzerindeki tanımlanmış statik ip leri GPO aracılığı ile otomatik olarak yapılandırmak istiyorum. Yani client tarafında statik olarak elle yapılandır değil de otomatik olarak dhcp server dan almarını istiyorum. Bunu manuel yapmaya kalkarsam bir kaç haftamı alıcak. onun için Gpo kullanmak zorundayım.

Sanırım daha açık oldu . 🙂

Gönderildi : 20/11/2010 22:59

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Önce networkteki mac adeslerini tarayıp sonra bu macler ile filter uygulayabilir herkesin IP adresinin sabit olmasını sağlayabilirsin. Bir başka yol da GPO üzerinden aldıkları IP ' leri değiştirememelerini sağlamaktır fakat bu yine dhcpdeki kira süresiyle doğru orantılı olarak değişir. Macle yapmak istedigine daha uygun yani. GPO' da tek tek x userının IPsi şu olsun gibi bir ayar yok diye biliyorum.

Gönderildi : 20/11/2010 23:18

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Hüseyin bey teşekkürler cevabınız için ama benim sorumda bir yeri atlaşımım buda yalnıs anlamanıza neden olmuş..

Ortamda bir dhcp server var zaten. ben mevcut clientların üzerindeki tanımlanmış statik ip leri GPO aracılığı ile otomatik olarak yapılandırmak istiyorum. Yani client tarafında statik olarak elle yapılandır değil de otomatik olarak dhcp server dan almarını istiyorum. Bunu manuel yapmaya kalkarsam bir kaç haftamı alıcak. onun için Gpo kullanmak zorundayım.

Sanırım daha açık oldu . 🙂

Merhaba,
istediğinizi gpo kullanmadan, dhcp lease ile mac adresi - pc adı'na bağlı eşleştirerek gerçekleştirebilirsiniz.
zaman kaybı yaşamadan kullanacabileceğiniz en basit yol.
Keyifli çalışmalar

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/11/2010 23:21

(@muratgok)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkürler ama sorum yine yalnış anlaşılmış , yada ben anlatamıyorum maddeler halinde anlatsam daha iyi olucak.

1. Networkte statik ip tanımlanmış ve çalışan clientlar var.

2. Ben DHCP server ile belirli bazı clientlara otomatik ip dağıtıyorum.(DHCP bazı clientlara hizmet ediyor.) Fakat statik ip li olan bilgisayarların DHCP sunucudan ip alabilmeleri için netwrok ayarlarından aşağıdaki ip adresini kullan seçeneği işaretli olduğu için,

3.  statik ip tanımlanmış bilgisayarların network ayarlarından otomatik olarak bir ip adresi al seçeneğini (yani dhcp aracılığı ile) işaretlemem ve onaylamam gerekiyor.

4. Bunu her bilgisayara manuel yapmaktansa gpo aracılığı veya gpo logon-startup scripti ile yapılabiliceğini düşünüyorum. Yani amacım statik ip tanımlı bilgisayarları dhcp den ip almalarını sağlamak. (mevcut statik ipleriyle aynı olmasına gerek yok alcakları iplerin)

Gönderildi : 21/11/2010 00:10

(@cozumpark)

netsh interface ip set address name="local are conn/yerel ag baglantisi(burada clientlarda ne yaziyorsa o)" source=dhcp batch file yapip startup' a koyup dener misin, ayni komutu ip address yerine DNS yazarak dnslerini de otoya çekebiliyorsun. Ayrica asagidaki linkte detayları bulabilirsin :

http://gallery.technet.microsoft.com/scriptcenter/en-us/site/search?f [0].Type=SearchText&f[0].Value=dhcp&x=12&y=12

Gönderildi : 21/11/2010 00:34

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

netsh parametresi ile bir bat oluşturup bunu gpo ile deploy edersiniz.

aklıma takılan 2 şey var

1. komutu gpo çalıştırırken admin hakkı isteyecek mi ?

2. tüm interface adları aynı mı ?

http://www.petri.co.il/configure_tcp_ip_from_cmd.htm  linline komut için bakabilirsin.

Gönderildi : 21/11/2010 00:37

(@cozumpark)

Erol abi selam, ipconfig release ve renewde istemedigine göre muhtemelen batchte de istemez. interface isimlerinin kontrolünü yapacaksa arkadas zaten oraya kadar gitmişse otoya da çekiverir degil mi 🙂

Gönderildi : 21/11/2010 00:39

(@muratgok)
Reputable Member
Konu başlatıcı

kesinlikle hocam netsh işime yaramıyor maalesef kullanıcı domain users  bunun bir policy ye bağlanamaması cok sacma yani gpo da böyle bir ayar neden olmaz!!

adm yada startup scripti işimi görecek ama internette bulamadım. Aslında bir .vbs script buldum ama startup da yemiyor. logon da da işime yaramıyor maalesef.

Gönderildi : 21/11/2010 00:47

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

s.a alper kontrol yapsın demedim ki :))

Ben genelde bir işi yaparken ya bu durumda ne olur diye düşünürüm genelde .

mesela komut satırında ğ ile interface yazdığında ne ile karşılaşacak .....

Gönderildi : 21/11/2010 00:49

(@cozumpark)

Murat, linkte Ms' in vbs sitesinin linki var oradakileri deneyebilirsin. Erol abi a.s Ben arkadasin kac clientı var bilmedigim icin kısa yolu söyledim ama bunu herkes böyle yapiyor. Yapmiyorsa nerde takildigi event viewera sebebi zaten düşüyor. interface adı farkliysa da bişey olmuyor öyle batch çalışıyor ama uygulanmiyor o kadarcik 🙂

Gönderildi : 21/11/2010 00:52

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba Murat Bey,

Alper Beyin önerdiği komutları içeren bir .bat dosyası hazırlayın. 

Computer Configuration -> Windows Settings -> Scripts ( Startup/Shutdown ) yolunu izleyerek Startup başlığı altında bu .bat dosyasını tanımlayın. İstemci bilgisayarlar açıldıklarında .bat dosyası yerel sistem hesabı ( local system account - LSA ) altında çalışacaklarından kullanıcı hesapları ile ilgili haklar sorun olmayacaktır. Bunun nedeni LSA'nın bir bilgisayar üzerinde en güçlü hesap olmasıdır. ( Administrator hesabından bile daha güçlü )

Gönderildi : 23/11/2010 19:58

Paylaş: