Forum

Domain ortamında us...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domain ortamında user lar a update yetkisi

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,354 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba

Domain ortamında user grubunda ve power user grubunda ki kullanıcılar hiçbir program update lerini yapamıyor. örneğin  Java,flash,hp tools vs..  Bu updateleri yapabilmelerini nasıl sağlarım.yardımcı olabilirmisiniz?

Gönderildi : 09/11/2010 13:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Bu programların hepsi aslında ayrı yetkiler talep eder. Ancak şu şekilde genel bir çözüm bulabiliriz.

Öncelikle tüm kullanıcıları makinede local yani power users grubuna üye yapın ve ardından domain users grubunu tüm makinelerde program files için yazma yetkisi verin sorun çözülecektir.

Bu dediğim her iki ayarıda GPO üzerinden merkezi olarak yapabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/11/2010 13:21

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba cevap için çok teşekkürler

Bu şekilde yaptığımızda user lar program yükleme yetkisinede sahip olmayacaklarmı?

Gönderildi : 09/11/2010 17:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet olacaklar.

Eğer olmasın diyorsanız tek tek ilgili registry keyleri , windows dizinlerini bulun ve yetki verin.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/11/2010 19:58

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba

hakan hocam biraz karışık bir işlem olacak sanırım. Kullanıcıların update leri yapmasini istiyorum ancak program yukleme yetkisi vermek istemiyorum bunun için  dediğiniz gibi registry kayıtları ile değişiklik yapmam mı gerekecek ?

doğru anladıysam, hangi kayıtlatrı değiştirmem gerekiyor, yardimci olabilirmisiniz?

Gönderildi : 10/11/2010 12:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Aslında bunu yapman pek mümkün değil, çünkü update dediğin şey ile yükleme aslında aynı.

Bir kullanıcı neden program yükleyemez ? Program Files ve Registry üzerinde yazma yetkisi olmadığı için aslında. Örneğin firefox setup dosyasını her kullanıcı kurabilir , domain user bile. Sonuç olarak kurulum dizini için kendi masa üstünü göstermesi yeterli.

Buradan yola çıkarak bu ayrımı illaki yapacağım diyorsanız , filemon ve regmon ile öncelikle bir update in hangi kayıt defteri dizinleri ve hangi path lere yazdığını bulup buralar için tek tek izin vermen gerekli . Ve bunu her update için ayrı ayrı bulman lazım.

Bu nedenle tüm büyük firmalar update leri kullanıcılara değil merkezi olacak şekilde yapılmasını sağlarlar.

Gönderildi : 10/11/2010 14:05

(@erdoganturkmen)
Gönderiler: 110
Estimable Member

Merhabalar konu biraz eski ancak bir sorum olacaktı. Örneğin bu java , flash player programlarını MSI uzantılı olarak Active Directory üzerinden kurdursam , updateleri Active Directory üzerinden yapabilir miyim ?

Gönderildi : 23/12/2010 16:25

(@CanGurergiller)
Gönderiler: 52
Trusted Member

Merhaba,,

Benim test etme şansım olmadı fakat şu toolu deneyebilirsin

sonucu paylaşırsan sevinirim.

http://www.scriptlogic.com/products/privilegeauthority/?elq=a621c37615394f76a05884a5cb6fd858

Gönderildi : 23/12/2010 16:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhabalar konu biraz eski ancak bir sorum olacaktı. Örneğin bu java , flash player programlarını MSI uzantılı olarak Active Directory üzerinden kurdursam , updateleri Active Directory üzerinden yapabilir miyim ?

Evet ama zor olur , bunun yerine GFI LanGuard kullanırsanız merkezi olarak ms ürünleri dışındaki ürünler içinde yama dağıtabiliyor.

gpo için ise portal üzerindeki makaleler yardımı ile yazılım yükleyebilir veya update işlemi yapabilirsiniz ama yamalar gpo ile dağıtırken sorunlar çıkarıyor şimdiden söylemek lazım , çünkü gpo yama için değil aslen versiyon yükseltmeleri için destek sunuyor ve pek çok yama bu nedenle yüklenemiyor.

Gönderildi : 24/12/2010 12:21

Paylaş: