Forum

Server 2008 Farklar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2008 Farkları

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
584 Görüntüleme
(@MustafaDemirhan)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Windows Server normal ile R2 arasındaki farkları merak ediyorum hocam ben. Nelerdir?

Gönderildi : 04/11/2010 02:41

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhabalar,

Aslında hangi özelliğinden başlayacağımı tam bilememekteyim :)) donanım olarak daha az sistem gereksinimiyle çalışabiliyor,grafiksel arayüz daha gelişmiş,hyper-v destekli vs.. benim bu saatte aklıma gelen özellikler bu kadar.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 04/11/2010 02:57

(@MustafaDemirhan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Yani Windows Server normal Kurmaktansa R2 versiyonunu kurmak daha mı iyidir?

Gönderildi : 04/11/2010 03:01

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

Rollere göre değişkenlik gösteren geniş bir konu hakkında ilk aklıma gelenleri aşağıda toplamaya çalıştım.

Windows Server 2008 için 32 bit ve 64 bit versiyonları vardır. Windows Server 2008 R2 sadece 64 bittir

Windows Server 2008 ile birlikte Hyper-V v1.0 gelmektedir. Windows Server 2008 R2 ile birlikte Hyper-V v2 gelmektedir.

Windows Server 2008 R2 Hyper-V rolü üzerinde kurulan Failover Cluster rolünde Cluster Shared Volume özelliği kullanılabilir.

Windows Server 2008 R2 Hyper-V rolü ile birlikte Live Migration özelliği desteklenmektedir.

Windows Server 2008 R2 üzerinde kurulan Active Directory rolünde Recycle Bin gelmektedir.

Windows Server 2008 R2 üzerinde kurulan Active Directory rolü Offline Domain Join özelliğini destekler.

Windows Server 2008 R2 ve Windows 7 client tarafı ile birlikte kullanıldığında Direct Access özelliği desteklenmektedir.

Windows Server 2008 R2 ve Windows 7 client tarafı ile birlikte kullanıldığında Branch Offices özelliği desteklenmektedir.

vb. liste uzayıp gider...

Daha ayrıntılı bilgiye http://www.microsoft.com/windowsserver2008/en/us/whats-new.aspx adresinden ulaşabilirsiniz.

NOT: Ben yazana kadar cevap gelmiş[:)]. Yukarıda ki sorunuza cevap olarak da daha yenisi ve iyisini kurmak mantıklı gözüküyor.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 04/11/2010 03:04

(@MustafaDemirhan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Anladım hocam,

peki 64 bit kurduğumuzda yazılımları yüklememizde sıkıntı filan çıkmaz dmi bazılarında? Öyle bi söylenti dolanıyorduda arkadaşlarım arasında. Yazılımları bile farklıymış 32 bit yazılımların bazıları kurulmuyormuş filan...

Not: Cevaplarınız için toptan teşekkür ederim 🙂 Saygılar.

Gönderildi : 04/11/2010 03:14

(@m-hakancan)
Noble Member

Zaten kullanacağınız programlara göre bu karar değişebilir ancak 64 bit desteği olmayan bir uygulama Microsoft tarafında yakında kalmayacak. Exchange, SQL Server gibi pek çok uygulama 64 bit desteği ile geliyor. Hatta bazılarının artık 32 bit desteği kalmadı (Örneğin Exchange Server 2010). Kaldıki kuracağınız 32 bit uygulamalarında sıkıntı çıkaracaklarını sanmam (Emülasyon modunda çalıştırılacaklardır). Tabi ürün ortamına almadan önce test etmekte fayda var. Demem o ki artık hemen her program 64 bit Windows Server ortamında rahatlıkla çalışmaktadır.

Bu konuda bildiğim kadarıyla Itanium tabanlı sistemler (Intel itanium işlemcili) doğal 64 bit sistemler olarak bilinirler ve bu nedenle 32 bit uygulamaları çalıştırmazlar. Belki arkadaşlarınızın bahsettiği 64 bit ortamı bu olabilir.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 04/11/2010 03:29

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhabalar,

Yani Windows Server normal Kurmaktansa R2 versiyonunu kurmak daha mı iyidir?

Merhabalar,

Hakan hocamın da dediği gibi zaten R2 özellikleri normale göre daha fazla.Bence R2 kurmanız daha mantıklı

Gönderildi : 04/11/2010 12:31

(@MustafaDemirhan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

tamam hocam çok saolun, Hakan hocam sizede teşekkürler.

Gönderildi : 04/11/2010 16:43

(@m-hakancan)
Noble Member

Rica ederim.

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 04/11/2010 16:51

Paylaş: