Forum

Windows Server 2003...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2003 Kurulumundan sonraki ayarlamalar hakkında...

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
412 Görüntüleme
 EgeM
(@EgeM)
Gönderiler: 9
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Windows server 2003 okulda parça parça gördüm bu yüzden hepsini bir arada kullanabileceğim bir sistemi oluşturmak istiyorum bunun için gerekli adımlar neler bu konua yardımınızı istiyecektim.

Bu işlemleri Sun Virtualbox üzerinde yapmaktan başka şansımın olmadığını söylemek isterim 🙁

Windows Server  kurulumunu makaleler ve forumlarda okuğum şekilde tamamladım. Nette okuduğum makalelere göre bazı şeyler yapmaya çalıştım ADD, DHCP, DNS, IIS, WSUS bunlarıda elimden geldiğince ayarladım ama hep bir yerlerde eksiklerim kaldı 🙁

Şimdi makineyi yeniden formatladığım ana geri döndüm, Server 2003 güncellemelerin tamamınıda yüledim ve şimdi esas olarak yapılandırma konusunda yardımınızıda ihtiyacım var.

Bir belediyede yaz stajımı orada yapmıştım, ve oradaki sisteme benzer bir sistemi sanal üzerinde (" Hayal 'de olsa") oluştumaya çalışıyorum.

Yapmak istediklerim;

- Etki alanı oluşturup buraya eklediğim istemci bilgisayarlar ve kullanıcıların hesaplarının sunucu üzerinde barındırmak,

- Çeşitli yetkilendirmeler ile klasör izinlerini ayarlayabilmek

- DHCP ile kimi makine internet erişimi olsun, kimisi ise sınırlı veya internet erişimi hiç olmasın.

- WSUS ile server'e bağlı olan makineleri otomatik olarak güncellenmesini sağlamak.

- Staj yaptığım kurumda her birimlerin ip bloğu farklı idi bu blokları server üzerinde nasıl oluşturabilinir.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

* Server il kurulum bittikten sonra hangi sıralama ile diğer işlemleri yapmalıyım?

* Server ve istemci bilgisayarların ip yapılandırmasını nasıl yapmalıyım?

* Aklıma takılanlardan biri ise ISA server, Dosya Sunucusu vb. bu işlemleri ethernetler ilemi bölmeli yoksa her sunucu için ayrı bir işletim sistemimi kullanılmalı?

* Ben hem microsoft hemde unix tabanlı sistemlerinde sunucumda kontrol etmek istiyorum bu mümkün müdür?

Konuyla ilgilendiğiniz için şimdiden çok teşekkürler...

Gönderildi : 13/10/2010 17:43

(@OmerKARADENIZ)
Gönderiler: 1560
Noble Member

Merhaba

Bu soruların hepsine forumda cevap bulabilirsiniz hatta makaleler kısmında tek tek yazılmış makaleler bulabilirsiniz Yetmedi Videolar kısmında konulara benzer başlıklarda videolarda bulabilirsiniz. Fakat bu soruların hepsini tek bir başlıkta cevaplamak mümkün değil.

Size http://www.cozumpark.com/search/SearchResults.aspx?q=active+directory&a=1  adresindeki makaleler ile başlamayı tavsiye ederim. Bunları tamamladıktan sonra makaleler kısmında aradığınız rollere ve özelliklere ait makaleler bulabilirsiniz.

Gönderildi : 13/10/2010 18:06

Paylaş: