Forum

Acronis ile FTP ye ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Acronis ile FTP ye yedek atma sorunu

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,919 Görüntüleme
(@HuseyinALKAN)
Gönderiler: 47
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Acronis backup and recovery 10 kullanıyorum.

local de bir yere 5 gb lık bir data nın backup ını aldığımda tek bir tib dosyası oluşturuyor.

ben bu işlemi bir ftp sunucusuna yedekleri al dediğimde 2 GB lık tib ler oluşturarak 5 gb ı bölüyor. ben 5 gb lik tek tib olsun istiyorum.

bunu nasıl ayarlıyabiliriz ?

ftp server olarak test amacı ile filezilla ftp server kurdum. ftp ye 5 gb lık tek dosya attığımda ftp server bunu sorunsuz tek parça şeklinde alıyor.

buna dayanarak tib in tek parça olmasını ben acronise bağlıyorum. ama ayarlarında değişiklik yapmama rağmen her seferin de data yı 2 gb lık parçalara bölerek bana birkaçtana tib dosyası veriyor.

şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 13/10/2010 17:38

(@OmerKARADENIZ)
Gönderiler: 1560
Noble Member

Merhaba,

Acronis ile yedek dosyalarını dosya paylaşımı kullanarak almanız sizin için daha sorunsuz bir yöntem olacaktır. FTP kullanmanızın özel bir nedeni yoksa tabiki.. Ben 30 GB ye kadar bu şekilde tek tib dosyası backup aldım ve restore yaptım. Bilginize.

Gönderildi : 13/10/2010 18:02

(@HuseyinALKAN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

normalde bizde kullandığımız yerlerde paylaşım şeklinde kullanıyoruz ama kimi yerlerde ftp olarak denemek istiyoruz. bu bağlamda da bu yola gittik.

yaptığım testlerde her defasında 2 gb dan sonrasını yeni bir tib olarak oluşturdu. default olarak gelen ayarlarla da denedim, değişik ayarlarla da .

siz tek tib olarak almak için ne yaptınız ? bir schedule oluşturup yer olarak ftp yi gösteriyorum ama dediğim gibi 2 gb dan sonra sı yeni bir dosya.

ne yapmam lazım ?

teşekkürler.

Gönderildi : 13/10/2010 18:06

(@OmerKARADENIZ)
Noble Member

Merhaba

Acronis ile FTP üzerinden hiç yedek almadım böyle bir opsiyon olduğunu biliyorum. Yukarıda bahsettiğim işlemler tamamen dosya paylaşımı ile aldığım yedeklerdir ve Eğer bir Acronis Server'ınız var ise bunun Agentıda Server'ıda bu jobları bu mantıkla yaptığını görürsünüz.

FTP Active mode yi seçerek denediniz mi ?acronis ftp

Gönderildi : 13/10/2010 18:18

(@HuseyinALKAN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

bunu da denedim ama 5 gb lık dosyanın tib ini ftp ye atarken yine 2 gb lık parçalara bölüyor.

Backup splitting den size ı 650 yapınca 650 lik parçalara bölüyor ama 4.7 gb yapınca yine 2 gb olarak bölüyor.

acaba bu ftp den kaynaklanıyor mu dicem ama ben tek seferde 4 gb veriyi transfer edebliyorum.

sorun nerede acaba.!!!

Gönderildi : 13/10/2010 18:39

(@OmerKARADENIZ)
Noble Member

Merhaba,

Atmaya çalıştığınız disk alanı FAT 32 yapısında mı ? 

Gönderildi : 13/10/2010 18:48

(@HuseyinALKAN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

benim makinem windows server 2008 32 bit ntfs,

ftp kurduğum makine ise benim fiziksel makinem üzerinde windows 2003 server sanal makinesi. üzerine de filezilla ftp server kurdum ve bunun da disk yapısı ntfs.

ben fiziksel makinem üzerinde  ki acronis den bu sanal üzerinde ki w2003 de yer alan ftp ye bu dosyaları atıyorum.

Gönderildi : 13/10/2010 18:54

(@OmerKARADENIZ)
Noble Member

Merhaba

Options daki Network Connection Speed i yarı yarıya düşürerek deneyin eğer bir sonuç alamazsanız http://www.iaji.net/how-to-use-acronis-backup-recovery-ftp-backup.html  adresindeki makaleye bir göz atın.

Gönderildi : 13/10/2010 20:05

(@HuseyinALKAN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

dediğiniz ayarlala da değişen birşey olmadı.

makale de de bilindik ayarlamalar var. bunları yapmıştım.

sanırım sorun başka yerde. yada püf noktayı bulamadık daha.

konu hakkında kavi ile de görüştüm ama onlarda net bir çözüm henüz sunamadılar.

Gönderildi : 14/10/2010 14:49

(@fatih.tasdelen)
Gönderiler: 18
Active Member

Hüseyin bey sorununuzu iletişim kurarak cevapladık buradan da yazalım istedik. İleride yine bu sorunlarla karşılanlar için,  

Acronis standard olarak backup hedefi FTP seçildiğinde dosyaları 2GB'lık parçalara böler. Bu boyut küçültülebilmekte ama büyütülememektedir. Acronis bildiğiniz gibi file systemleri algılayabildiği durumlarda file system limitlerine göre dosya boyutlarını ayarlamaktadır, seçenek bu yüzden "Automatic" olarak gelmektedir. Örneğin FAT32 file system'e yedek alıyorsanız otomatik olarak 4GB boyutlara bölmektedir. CD'ye alıyorsanız 640MB veya 800 MB (cd tipine göre) boyutlara bölmektedir.

FTP'de ise durum biraz daha farklı. FTP protokolü kullanıldığı zaman Acronis CIFS/NFS gibi protokollerde alabildiği file system bilgisini alamaz. Hali hazırda bir çok FTP sunucuda da size limit 2GB olduğu için, backup tasklarının sorunsuz çalışabilmesi, hata alınmaması için böyle bir limit belirlenmiştir.

Bundan dolayı FTP kullanarak aldığınız backuplarda, büyük dosyalarda Acronis mutlaka 2GB olarak olarak bölecektir. Bölünmesini istemiyorsanız, CIFS veya NFS kullanmanız gereklidir.

Gönderildi : 15/10/2010 15:30

Paylaş: