Forum

Additional server h...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Additional server hakkında

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
586 Görüntüleme
(@durmus)
Gönderiler: 36
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sistemimdeki bir member serverı additional server yapmak istiyorum. win2003 server kendisi.

Öncelikle bunu additional server yapmak için domainden düşürmem şart mı? yoksa domainde iken de dcpromo ile additional yapabilir miyim?

ikincisi , additional serverı yapılandırıktan sonra butun rolleri buna alamayı dusnuyorum. Bu durumda su andaki DC direkt olarak additional DC haline gecer mi, ek bir ayara gerek var mı?

Gönderildi : 19/05/2008 20:16

(@onurcan)
Gönderiler: 156
Estimable Member

Merhaba

ilk olarak Domainden cıkarmanız gerekiyor sonra addtional kurulumuna gecmeniz daha sağlık olcaktır. Addtional domain ile iligili bilgi için

http://cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/29/additionel-domain-controller-nedir-ve-neden-htiya-duyar-z.aspx  bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Ayrıca Addtional domain kurulduktan sonra görevler hala asıl dc üzerinde durmaktadır bu görevleri taşımak için

http://support.microsoft.com/kb/324801  burdaki linki incelemenizde fayda var.

kolay gelsin

Gönderildi : 19/05/2008 20:19

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Sistemimdeki bir member serverı additional server yapmak istiyorum. win2003 server kendisi.

Öncelikle bunu additional server yapmak için domainden düşürmem şart mı? yoksa domainde iken de dcpromo ile additional yapabilir miyim?

ikincisi , additional serverı yapılandırıktan sonra butun rolleri buna alamayı dusnuyorum. Bu durumda su andaki DC direkt olarak additional DC haline gecer mi, ek bir ayara gerek var mı?

Merhaba  ,  evet domainden düşürmeden  dcpromo  komutu kullanarak  additional domain olarak kurabilirsiniz   DNS adresi olarak  Primary DC nin ip sini girin  ve kuruluma başlamadan önce  > start > run >  appwiz.cpl >  add remove windows components  üzerinden  DNS servisini kurun  kurulum bittikten sonra dns kayıtlarının geldiğini  ve active directory deki tüm objelerin  otomatik olarak geldiğini göreceksiniz .

kurulum tamamlanınca  DNS olarak Kendi ip sini primaryip olarak atayın  Sec DNS olarak  primary dc  ip sini girebilirsiniz .

http://cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/29/additionel-domain-controller-nedir-ve-neden-htiya-duyar-z.aspx  

Gönderildi : 19/05/2008 20:22

(@durmus)
Gönderiler: 36
Trusted Member
Konu başlatıcı

teşekkür eederim, makaleyi de inceledim.

Ben additional DC mi kurup rolleri de aldıktan sonra, eskiden master olan DC otomatikman Additional DC olacakmı, yoksa onu formatlayıp additional dc haline mi getirmem dogru olacaktır.

Bir de dcpromo /adv kullanımını pek anlayamadım. Daha dogrusu bir DC nin AD yedegini baska bir DC ye restore ediyoruz gibi me geldi?Dogrumu anlamısım. Hic kullanmadım bunu daha once

Gönderildi : 19/05/2008 21:01

(@cozumpark)

teşekkür eederim, makaleyi de inceledim.

Ben additional DC mi kurup rolleri de aldıktan sonra, eskiden master olan DC otomatikman Additional DC olacakmı, yoksa onu formatlayıp additional dc haline mi getirmem dogru olacaktır.

Bir de dcpromo /adv kullanımını pek anlayamadım. Daha dogrusu bir DC nin AD yedegini baska bir DC ye restore ediyoruz gibi me geldi?Dogrumu anlamısım. Hic kullanmadım bunu daha once

1. sorunuzun cevabı  formatlamanıza gerek yok  linkleri inceleyebilirsiniz  detaylı bigli mevcuttur .

http://cozumpark.com/blogs/small_business_server/archive/2008/03/27/sbs-2003-active-directory-migration-b-l-m-1.aspx  

http://cozumpark.com/blogs/small_business_server/archive/2008/03/28/sbs-2003-active-directory-migration-b-l-m-2.aspx

2. Sorunuza gelirsek  start > run > dcpromo  /adv  gelişmiş mode active directory kurulumu başlatır elimizde  Primary DC den alınmış bir ntbackup  system state yedeği varsa bunun yerini göstererek Add DC kurmamızı sağlar ..

Gönderildi : 19/05/2008 21:13

(@mkiraz)
Gönderiler: 32
Trusted Member

Hocam ilginize cok tesekkur ederim.

Son olarak dcpromo /adv ile backup ını aldıgımız DC den donanım olarak farklı bir makinaya bunu restore edersek sorun cıkarmı, chipset vb farklı olsa?

Gönderildi : 20/05/2008 00:59

(@ismailcelikbas)
Gönderiler: 316
Reputable Member

çıkmaz..

Gönderildi : 20/05/2008 01:10

(@cozumpark)

Hocam ilginize cok tesekkur ederim.

Son olarak dcpromo /adv ile backup ını aldıgımız DC den donanım olarak farklı bir makinaya bunu restore edersek sorun cıkarmı, chipset vb farklı olsa?

Bu yöntemi daha önce denemedim  deneyen arkadaşlar varsa cevap yazacaktır  . Fakat  system state yedeği bazı durumlar da donanımı  birebir aynı  ip si hostname i  service pack i birebir aynı olarak kurulmuş serverlar olmasına rağmen çalışmayabiliyor  yani bunu baz alırsak çalışmama ihtimali var .

Farklı donanımlar sözkonusu ise thirty party acronis universal restore  image yazılımı işinizi fazlasıyla görecektir  site üzerinde  makalesi mevcut  iyi çalışmalar ..

Gönderildi : 20/05/2008 01:11

Paylaş: