Forum

2008 R2 den 2022 DH...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] 2008 R2 den 2022 DHCP taşıma

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,552 Görüntüleme
(@aliyucer)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Türkçe 2008 R2 de aldığım DHCP yedeğini ingilizce 2022 server a aktarmak istediğimde

Error while importing class "Default Routing and Remote Access Class."
This class conflicts with the existing class "Varsayılan Yönlendirme ve Uzaktan
Erişim Sınıfı." TLS is supported but not configured. şeklinde hata alıyorum.

Türkçe serverdan İngilizce ye aktarımdan kaynaklanıyor olabilir mi. Benzer sorunu 2012 de yaşayan birinin konusu forum da var ama orda 2012 failover ile çözülmüş, 2008 de failover desteklemiyor, split scope var ama sadece iki sunucu da 2008 R2 ile oluyor diye okudum. Böyle olunca tıkandım nasıl ilerleyebilirim.

Teşekkürler

Gönderildi : 27/04/2022 17:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Sorun vendor class kaynaklı gibi.

Eski sunucu üzerinde IPv4 üzerine sağ tıklayıp Define Vendor Classess bölümünden tanımlı class' ların 2016 da olup olmadığını kontrol edin. Yok ise ekleyin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/04/2022 17:34

(@aliyucer)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Define Vendor Classess ekte gönderdiğim gibi ama 2016 yı nasıl ekleyeceğimi bulamadım, ekle kısmında gelen alanları nasıl doldurmam gerekli.

Screenshot 1

Gönderildi : 27/04/2022 23:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Windows Server 2022 DHCP Üzerinde Class Oluşturma İşlemleri - ÇözümPark (cozumpark.com)

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/04/2022 23:16

(@aliyucer)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yedek ile taşımak yerine yeni DC de scope u tekrar oluşturup eklemek istersem yaşanılacak bir problem varmı (Mevcut kiralamalar gibi)

Detaylı bir dhcp kullanımı yok gördüğüm kadarıyla.

Screenshot 2

Bunları yeni DC de ayarlasam ve ardından geçiş için yeni DC yi yetkilendirip eski DC den rol ü kaldırsam yeterli mi. DNS eski DC de kalır bir süre, onu fsmo taşırken planlıyorum.

Teşekkürler.

Gönderildi : 17/06/2022 18:39

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/458061/

Sanırım o konu bu. 
Dil konusu global olmadığı için web de birşey bulamamanız normal bu tip durumlarda iş başında analize kalır. 
Sorun alınan datanın içerisindeki class iso, harf uyumsuzluğundan kaynaklanıyor olabilir, sunucuların TLS leri de eşit sürümde olması denenebilir.

Ara sürüm kurarak 2016 vs gibi failover denenebilir.

Son sorduğunuzda manuel, bağımsız işlem olacağı için açık client'larda ipconfig release renew yapmanız gerekir. Client'lar merkezi kapanıp açılabiliyorsa zaten sorun yok 0 dan dhcp kurup dağıtabilirsiniz malum. Sanırım 192.168 verildiğinden başlangıçta amatör bir işlem olmuş, client sayısı çok demek ki migrating yapmaya çalışıyorsunuz, çok değilse haftasonu manuel işletebilirsiniz.
Düşündüğünüz gibi dns bağımsız olabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/06/2022 02:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Gönderen: @aliyucer

Merhaba,

Yedek ile taşımak yerine yeni DC de scope u tekrar oluşturup eklemek istersem yaşanılacak bir problem varmı (Mevcut kiralamalar gibi)

Detaylı bir dhcp kullanımı yok gördüğüm kadarıyla.

Screenshot 2

Bunları yeni DC de ayarlasam ve ardından geçiş için yeni DC yi yetkilendirip eski DC den rol ü kaldırsam yeterli mi. DNS eski DC de kalır bir süre, onu fsmo taşırken planlıyorum.

Teşekkürler.

Eğer eski makinedeki tüm ayarları taşırım derseniz sorun olmaz. Ancak bu geçiş için eski makineyi kapatırsanız bu sorun teşkil eder. Eski makinede DHCP scope' ları pasif yapmanız gerekli ki bir sonraki ip isteği için istemci geldiğinde dükkanı kapattık 50mt ileride demesi lazım. Aksi halde kira süresi dolunca bir kere apipa ya düşer sonra siz tekrar restart ettikten sonra yeni DHCP yi bulur, özetle biraz can sıkabilir.

Gönderildi : 18/06/2022 16:20

(@aliyucer)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/458061/

Sanırım o konu bu. 
Dil konusu global olmadığı için web de birşey bulamamanız normal bu tip durumlarda iş başında analize kalır. 
Sorun alınan datanın içerisindeki class iso, harf uyumsuzluğundan kaynaklanıyor olabilir, sunucuların TLS leri de eşit sürümde olması denenebilir.

Ara sürüm kurarak 2016 vs gibi failover denenebilir.

Son sorduğunuzda manuel, bağımsız işlem olacağı için açık client'larda ipconfig release renew yapmanız gerekir. Client'lar merkezi kapanıp açılabiliyorsa zaten sorun yok 0 dan dhcp kurup dağıtabilirsiniz malum. Sanırım 192.168 verildiğinden başlangıçta amatör bir işlem olmuş, client sayısı çok demek ki migrating yapmaya çalışıyorsunuz, çok değilse haftasonu manuel işletebilirsiniz.
Düşündüğünüz gibi dns bağımsız olabilir.

Client'lara manuel ulaşabilirim, çok bir ayar da yok sanırım sıfırdan kurulup bittikten sonra eskiyi pasif yapıp yeniyi aktif yapsam ve problem yaşayana dediğiniz gibi realese renew yapsam yeterli. Altyapı benden önce kurulmuş, ben sonradan devraldım, başlangıcı amatör olmuş olabilir. Client çok fazla değil aslında, ayar çok fazla diye migrate uğraşıyordum detayına girince ayarında pek olmadığını gördüm DHCP de. 

Hakan bey, eski makineyi hemen kapatmayacağım, daha taşıyacağım şeyler var, bitince de fileserver olarak bırakıp inplace upgrade yapacağım üzerinde kritik rol olmayacak hale getirdikten sonra. 

Yardımlarınız için teşekkürler

Gönderildi : 18/06/2022 23:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederiz, başarılar, kolaylıklar.

Gönderildi : 20/06/2022 13:09

Paylaş: