Forum

Additional Domain C...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Additional Domain Controller 'ın Domain Functional Level' ını yükseltmek

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
969 Görüntüleme
(@HakanDogan)
Gönderiler: 112
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba,

Server 2003 makinemi Server 2008 e upgrade etmem gerekiyor.

Aynı makineyi formatlayıp Server 2008 kuracağım için ilk olarak Active Directory i yedeklemem gerekiyor.

Bunun için başka bir Server 2003 işletim sistemli makineye Additional DC kurdum ve Canlı olarak kullandığımız Server 2003 makinemi formatladım. Yerine Server 2008 kurdum.

Ardından Active Directory upgrade işlemine geçtim.

Domainimi farklı bir makineye Additional Domain Controller olarak kurdum demiştim. Tipik upgrade işlemi gerçekleştirecektim.

İlk olarak Domain Functional Level ı 2000 den 2003 geçirmem gerekiyor ancak bu işlemi gerçekleştiremiyorum. "the domain functional level cannot be raised because the pdc could not be contacted." diyor.

Acaba Additional Domain olduğu için mi böyle bir şey diyor anlamadım.

Konunun çözümü mümkün mü arkadaşlar? Bir an önce çözsem çok iyi olacak çünkü canlı server şu anda kapalı ve bir an önce hayata geçirmem gerekiyor.

Herkese Kolay Gelsin iyi çalışmalar.

Gönderildi : 24/08/2010 13:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Hakan ;

Öncelikle eski server yani 2003 PDC nin yanına kurduğun ve şu anda ayakta olan 2003 ADC ye tüm geçiş işlemlerini yaptın mı ? Yani FSMO rollerini , global catalog ve dns zone larını taşıdın mı ?

eğer bunları yapmadan PDC yi silmişsen durum kötü . Artık senin bir domainin yok demektir 🙂

bu durunda FSMO rollerini zorla almak için aşağıdaki dökümanı kullanıp önce FSMO rollerini almalısın ama yine bu ADC ye DNS kurup zone bilgileri gelmedi ise bunlarıda kurtarma şansın yok . Eğer DNS ayakta ve çalışıyor ise rolleri aldıktan sonra 2008 adc ile upgrade işlemlerine devam edebilirsin ama hemen değil dns kayıtlarının güncellendiğini kontrol etmen lazım.

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2009/11/07/video-active-directory-rollerinin-fsmo-ta-nmas.aspx

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/08/2010 14:15

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

Sanırım FSMO rolleri yeni sunucunuz üzerine alınmamış. Artık eski sunucunuzda olmadığına göre bu işlemi zorla yapmak gerekecek. Bunun için aşağıda ki işlemleri sırasıyla uygulayalım.

• komut satırı açalım ve ntdsutil yazıp enter a basalım.

• ntdsutil uygulamasına girdikten sonra roles yazıp enter a basalım.

• fsmo maintenance ekranında connections yazıp enter a basalım

• server connections ekranında connect to server serveradi yazıp enter a basalım. Burada ki server adı FSMO rollerini taşımak istediğimiz sunucunun adı olmalı

• server connections ekranında q yazıp enter a basarak çıkalım

• fsmo maintenance ekranıda sieze PDC yazalım ve enter a basarak RID master rolünü taşıyalım

• ardından aynı ekranda sieze RID master yazalım ve enter a basarak PDC rolünü taşıyalım

• ardından aynı ekranda sieze schema master yazalım ve enter a basarak schema master rolünü taşıyalım.

• işlemler tamamlandıktan sonra q diyerek çıkabiliriz.

• İlk dc nizin kalıntılarını temizlemek için ntdsutil /metadata cleanup komutunu da kullanmalısınız. Sitemizde bu konu ile ilgili makale bulabilirsiniz.
Kolay gelsin...

Gönderildi : 24/08/2010 14:17

(@HakanDogan)
Gönderiler: 112
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sildim Hakan Hocam.. Canlı Server 2003 e format atıp Server 2008 kurdum. Sanırım elimde patladı. 🙂

Gönderildi : 24/08/2010 14:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

yukarıdaki adımlar ile veya video ile ki ikiside aynı şeyi anlatıyor rolleri alabilirsin geri.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/08/2010 17:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

https://www.cozumpark.com/ulasilamayan-additional-domain-controller-in-active-directory-den-kaldirilmasi-ntdsutil-tools-with-metadata-cleanup/

https://www.cozumpark.com/windows-server-8-zerinde-child-domain-silme-additional-dc-kurma-ve-kaldirma/

https://www.cozumpark.com/windows-server-2019-uzerinde-fsmo-rollerinin-tasinmasi-ve-metadata-cleanup-islemleri-ile-eski-dc-nin-kaldirilmasi/

Gönderildi : 12/01/2021 12:04

Paylaş: