Forum

GPO Hakkında

Bildirimler
Hepsini Temizle

GPO Hakkında

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
465 Görüntüleme
(@vefa78)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba

w2003 server üzerindeki clientler oturumlarını her açtıklarında, otomatik olarak bir web sayfasının açılması gerekiyor.

start http://www.....com seklinde bir .bat dosyası oluşturarak  AD user profil logon scprit . a dosya ismini yazıyorum. clientler uzerinde gpupdate yapıldıgında bir kereye mahsus sayfa açılıyor. ikinci kez açılmıyor. scprit mi yazılması gerekiyor. bu konuda yardımcı olabilirmisiniz;

Şimdiden Teşekkürler.

Gönderildi : 24/08/2010 13:20

(@Burakistanbullu)
Gönderiler: 334
Reputable Member

Merhaba,

Dediğiniz gibi bir bat dosyası oluşturup , policy de hem user hem de computer confuguration bölümlerindeki start up scripts lerine ilgili bat dosyasını ekleyip client larda gpupdate /force yapmayı dener misiniz?

iyi çalışmalar 

Gönderildi : 24/08/2010 14:23

(@vefa78)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Burak;

computer confuguration bölümlerindeki start up scripts 'ı uyguladığımda tüm kullanıcılar etkilenmezmi ? ben tüm clientler içinde değil belirlediğim clientlerde açılmasını istiyorum.

Teşekkürler. 

Gönderildi : 25/08/2010 13:48

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Client'lar ayrı ayrı OU'ların altındaysa policy'yi OU'lara link olarak ekle. Daha sonra etkilenmesini istemediğin userlara delegation kısmından Apply Group Policy deny ver.

Gönderildi : 25/08/2010 13:55

(@vefa78)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Ufuk ;

ben policy degilde  user'ların  profilinde logon scprit kısmına tek satırlık bir .bat dosyası hazırladım. (start http://.... ) yanı user açıldığında ekrana kendiliğinden gelsin diye, ama bu client yeni bir pc ye oturdugu zaman otomatik otomatik olarak profili dc uzerinden cektiği için açılıyor yada client uzerinde gpupdate /force yapılıp pc restart edildiğinde sadece bir kez açılıyor . ben bunu surekli halde olması nı istiyorum. clientibn her gun oturumunu actıgında direk gelsin istiyorum. normalde pc uzerinde regedit ayarlarında yapılıyor.   ama bunu tum pc lere uygulamak işime gelmiyor ...

şimdiden tşkler.  

Gönderildi : 25/08/2010 14:40

(@Burakistanbullu)
Gönderiler: 334
Reputable Member

Regedit üzerinden yapılıyorsa regedit ayarını yaptıktan sonra regedit i export ettikten sonra bir bat dosyası hazırlayın . Bu bat dosyası bu regedit i çalıştırsın. Ve policy ile bu bat dosyasını dağıtın client lara. Bu da bir fikir. 

Gönderildi : 25/08/2010 16:55

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Ufuk ;

ben policy degilde  user'ların  profilinde logon scprit kısmına tek satırlık bir .bat dosyası hazırladım. (start http://.... ) yanı user açıldığında ekrana kendiliğinden gelsin diye, ama bu client yeni bir pc ye oturdugu zaman otomatik otomatik olarak profili dc uzerinden cektiği için açılıyor yada client uzerinde gpupdate /force yapılıp pc restart edildiğinde sadece bir kez açılıyor . ben bunu surekli halde olması nı istiyorum. clientibn her gun oturumunu actıgında direk gelsin istiyorum. normalde pc uzerinde regedit ayarlarında yapılıyor.   ama bunu tum pc lere uygulamak işime gelmiyor ...

şimdiden tşkler.  

sonuçta script de bi policy türü. sen bilgisayarlara uygularsan hangi kullanıcı oturursa otursun bu dediğin olacak. bu yüzden comp. conf.da yapman daha mantıklı. Ufuğun dediği yöntemle de user bazlı yapabilir, istemediğin kullanıcıları kısıtlayabilirsin. bir kere olup sürekli olmaması policynin düzgün çalışmadığını gösterir. işime gelmiyor derken yapamıyor musun yoksa yapıyorsun da istemiyor musun? Madem registry ile yapabiliyorsun gpo ile tüm clientlara import et bitsin.

Gönderildi : 25/08/2010 17:20

(@vefa78)
Active Member
Konu başlatıcı

Alper hocam.

ben zaten bu uygulamayı bılgısayarlara uygulamak istemıyorum... burası bir lokasyon 400 e yakın pc var ve bazen yer değişiklikleride olabiliyor OU lar için acılmak ıstenen bırden fazlada adres var işime gelmiyor derkende malum fazla bilgisayar gereksiz iş yükü hemde karısıklık.. bunu GPO uzerinden halledeyim istedim. oldu ama sürekliliği yoktu aratırdıgım kadarı ile sizinde dediğiniz gibi policynin düzgün çalışmamasıda bir farktör. 

yardımlarınız içimde tşk ediyorum  

Gönderildi : 25/08/2010 18:54

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Birde Bat dosyasi kullanmadan su sekilde gp olustur. 

Bu kullanicilar icin bir OU olusturduktan  Group Policy >
Edit >User Configuration > Administrative Templates > System > Logon.

Double-click 'Run these programs at user logon', click Enabled > Show > Add >  http:// ile baslayan web stenin adini ekle, sonra butun pencerelere OK.  Daha sonra 10 dakika bekle,  sonra cmd uzerinden force yap.

kolay gelsin

Gönderildi : 25/08/2010 20:10

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Ferhat beyin dediğini yap bakalım, bu da işlemezse event viewerı kontrol edersin hata nerde görür düzeltiriz.

Gönderildi : 25/08/2010 23:10

Paylaş: