Forum

domain ip adres ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

domain ip adres çakışması

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
367 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

merhaba

geçenlerde bir sorunla karşılaştım.Sistemde birden ip çakışması oldu ve sadece dc nin ip adresi çakışıyordu.Folder redirection kullandıgım için ip adresi çakışınca kimsenin masaüstü gitmedi.policyler uygulanmdı.Print server kullanıyorum ve driver dc 'nin üzerinde kurulu oldugu için haliyle yazıcılarada erişemediler.Neyse sonunda sorunu çözdüm linksys acces point 'lerden birtanesi  kendiliğinden resetlenmiş ve default ip 'ye dönmüş(default ip adreside dc 'nin ip adresi).Mac adresini event id lerde görebiliyorum faskat btarama yaptıgımda bu mac adresını goremeiyorum.Görünen mac adreslerinin bazılarında makıne adı gözüküyor ama bazılarında gözükmüyor.Mac adresi hangi makineye yada cihaza ait bunu nasıl görebiliriz.Soruma gelince bunu çözene kadar epey zaman geçti aklıma ilk gelense dc'nin ip adresini değiştirmekti,ama değiştirince dns ve dhcp çatlıcak diye düşündüğümden bunu yapamadım.Ama şuan merak ediyorum.İp değiştirme nasıl yapılır.

Yada o anda aklınızdan nasıl bir çözüm geçer.

Gönderildi : 27/07/2010 19:26

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba ortamda dhcp var ise Dhcp üzerinden dhcp exclusion tanımlaması yaparak bu ip aralığının dağıtılmasını engeleleyebilirsiniz.İşlem http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/01/31/video-dhcp-e-itimi.aspx  bu videoda anlatılmaktadır.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/07/2010 19:33

(@Anonim)
Konu başlatıcı

merhaba

soruyu tam okumadınız sanırım acces pointin default ip adresi bu dhcp dagıtmıuyor kendi ip adresine dönüyor.Yani manuel veriliyor ip adresi.

Gönderildi : 27/07/2010 19:48

(@www-rizasahan-com)
_

Access Pointin modemin kendi kendine resetlenmesi çok sık olan bir rastlantı olmayacağından dolayı sanırım iki mantıklı yanıt geliyor akla.
1-İp segmenti farklı olan bir a.p almak.

2-Firmware güncellemesi sırasında güncelleme yapılacak olan bin dosyasına müdahale edilebiliyorsa buradan yeni bir segment belirlemek.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/07/2010 20:02

(@Anonim)
Konu başlatıcı

bunlar sıkıntı olduktan sonra düşünülecek çözümler ben sıkıntı oldugunda neler yapılabilir onu ögrenmek istiyorum.Önegin dc nin ip adresi değiştirilebilirmi yada nasıl değiştirilebilir.Mac adresini bildigimiz bir cihazın ne oldugunu nasıl görebiliriz.

Gönderildi : 27/07/2010 20:34

(@www-rizasahan-com)
_

Ufak network scanner toollar var bunlar ağı tarayıp mac adresi ve ip hakkında bilgi veriyor ismini tam hatırlamıyorum yarın iş yerinde bakar tam adını yazarım.

Saygılarımla.

Gönderildi : 28/07/2010 00:55

(@www-rizasahan-com)
_

Soft perfect scanner programı işinizi görebilir.

Saygılarımla.

Gönderildi : 28/07/2010 16:34

(@Anonim)
Konu başlatıcı

teşekkür ederim.

Gönderildi : 28/07/2010 17:11

Paylaş: