Forum

Clientlardan progra...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Clientlardan program kaldırma

11 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,561 Görüntüleme
(@BtExpert)
Gönderiler: 114
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Daha önceden clientlara elle kurduğum bir yazılımı kaldırmak istiyorum.Yaklaşık 50 pc var.Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz(server 2003 R2+Domain var.)

Gönderildi : 14/05/2008 15:09

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba.

Yazılımı GPO ile dağıtmadıysanız, GPO kullanarak kaldırmanız zor. Normal şartlarda bu olmaz.

Sana farklı bir yöntem önereceğim. Kaldırmak istediğin uygulamanın olduğu client üzerinde regedit açıyorsun ve aşağıdaki anahtara gidiyorsun.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall

Bu anahtar altındaki anahtarlar, bilgisayarda kurulu olan yazılımların uninstall bilgilerini tutar. Buradan kaldırmak istediğin yazılımı buluyorsun ({0A869A65-8C94... gibi olanlar) ve UninstallString değerindeki veriyi kopyalıyorsun.

örnek: MsiExec.exe /I{86A6E235-C08F-4A14-B14C-793C7D8844A0}

Bu komutu yazılımı kaldırmak için kullanabiliriz. Bunu bir BAT file olarak kaydet (yada bir script'e uyarla) daha sonra GPO ile bu dosyayı userların logon olayına ata.

Oturum açan kullanıcıda, ilgili program uninstall edilecektir. (uninstall için yetkileri olmalı)

Gönderildi : 14/05/2008 18:40

(@BtExpert)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Serhat Bey yönteminiz işe yarıyor ama birşey daha soracam aklıma takıldı.Burda çıkan pencerede ileri iler i diyerek uninstall demesi gerekiyor.Bunu da otomatik yaptırmanın bir yolu varmıdır acaba?

Gönderildi : 14/05/2008 19:30

(@talhademirezen)
Gönderiler: 35
Eminent Member

bunun için sanırım /passive parametresiyle deneyebilirsiniz...

örneğe göre ; MsiExec.exe /x{86A6E235-C08F-4A14-B14C-793C7D8844A0} /passive

başındaki /I değil /x olacak sanırım...

Gönderildi : 14/05/2008 20:09

(@serhatakinci)
Famed Member

/passive parametresi, kullanıcıya müdahale şansı vermemk için. güzeldir, kullanılabilir.

Diğer parametreler için MsiExec /?

Gönderildi : 14/05/2008 20:47

(@BtExpert)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim sizlerden de soru kaçmıyor yahu [:D]

Gönderildi : 14/05/2008 21:24

(@MutluKOC)
Gönderiler: 25
Eminent Member

Bunu dameware üzerinden komut satırını açarak uygulayabiliyormuyuz?. yada dameware üzerinden nasıl program uninstall yapabilirim?

Gönderildi : 05/06/2008 19:09

(@serhatakinci)
Famed Member

Eğer komut satırını açıp, komut çalıştırabiliyorsanız, tabiki olur.

Gönderildi : 05/06/2008 21:29

(@ibrahimkalayci)
Gönderiler: 219
Reputable Member

Merhaba Bende Gpo ile office kaldırmaya çalışıyordum  fakat olmadı . uninstall.msi olarak atamadım bulamadım vs . .

konuyu gördüm sonra bat dosyasıyla olabileceğini düşündüm hemen denedim fakat office de
yeniden yukle veya onar
özellik ekle veya kaldır
ve Kaldır  seçenekleri geliyor  ununstall diyince  
elle kaldırı seçip ilerlemek zorunda kalıyorum /paSsive yazıncada hiç birşey çıkmıyor uninstall a dair
Sonuç olarak bat dosyası  ile offiece kaldırma da 3. seçenek kaldır ı seçtirip gerisinide otomatikleştirebilme şeklinde bir parametre varmı /passive gibi yada çözüme gitden başka bir yol varmı office i 40 makinaya gidip tek tek kaldırmak yerine tek bir işlemle kaldırabilirmiyim ?

iyi çalışmalar  . .

Gönderildi : 22/08/2008 02:15

(@bbozoglu)
Gönderiler: 108
Estimable Member

Uzaktan program kurmak isteseydik nasıl bir çözüm üretirdiniz.

Gönderildi : 22/08/2008 18:55

(@ibrahimkalayci)
Gönderiler: 219
Reputable Member

Uzaktan program kurmak isteseydik nasıl bir çözüm üretirdiniz.

gpo ile kurardım ozaman setup.msi dosyası ile o dosya aslında kuruluyken kaldırmak içinde kullanılıyor ama yine sonuçta
kaldır gibi seçenekleri seçmek gerekiyor. bunu yapmadan seçmeden kendisinin kaldırılabilirliği varmı öyle bir parametre varmı msi.exe /? de diye sordum .

Gönderildi : 22/08/2008 21:40

Paylaş: