Forum

Active Directory - ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory - Domain User oracle sorunu

15 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
548 Görüntüleme
(@MucahitYILDIRIM)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Mrb arkadaşlar xp client domain user yetkili kullanıcılarda oracle çalıştıramıyorum Adminle giriş yaptımda sorun yok herşey normal aynı şekil windows 2003'de domain user yetkili kullanıcıyla giriş yaptımda sorunsuz bi şekilde çalıyor sadece xp clientlerde sorun veriyor bunu nasıl çözerim arkadaşlar

Gönderildi : 27/07/2010 14:47

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1625
Noble Member

Oracle'ın kurulu olduğu dizinde kullanıcı için yetkilendirme yaptınız mı. Yapmadı iseniz yazma ve silme dahil yetkilendirme yapıp denemenizi öneririm.

Gönderildi : 27/07/2010 14:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32981
Illustrious Member Yönetici

Merhaba ;

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Cevap konusunda bize biraz yardımcı olmanız gerekli . Sorunuz noktalama işaretleri içermediği için çok karışık olmuş. Benim anladığım domain user bir kullanıcı ile XP bir işletim sisteminde logon olunca oracle çalışmıyor ? birde çalışmıyor derken ne demek istiyorsunuz ? kurulum mu yapıyorsunuz kurulu yazılımı mı açıyorsunuz  , bağlantı mı kurmaya çalışıyorsunuz vs. Ayrıca XP bir işletim sistemine neden oracle kurdunuz ? yoksa oracle bir veri tabanınız var ve buna bağlnanan bir muhasebe yazılımı mı açmaya çalışıyorsunuz ? yani aklıma herşey geliyor bu soruyu okuyunca.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/07/2010 14:54

(@MucahitYILDIRIM)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Öncelikle tşk ederim ilgiliniz için Hakan bey ve Resul bey 

Windows 2003 daha yeni sayılırım fazla bi bilgim yok. 

Xp client olan makinada oracle kurulu 

C:\Oracle\product\10.1.0\Client_1\ giriş yetkisine izin verilmiyor 

adminle giriş yapıp benim açtim domain userine C:\Oracle\product\10.1.0\Client_1\  Klasörüne tam denetim  izini verdimde çalıyor

Bu yetki ayarlamalarını windows 2003'de açtim domain user direk nasıl tam denetim izini verdiririm

Gönderildi : 27/07/2010 15:13

(@yalcinkaraca)
Gönderiler: 354
Reputable Member

merhabalar client makinaya local adminlik vericeksiniz. 

Client makinada başlat çaliştir control ordan kullanıcı hesaplari domaninde oldugu için farkılı bir ekran gelicek ordan ekle diyorsunuz göz at diyerek serverin kullanıcı adini seciyorsunuz sonra hangi kullanıcıya admin vericekseniz onu secip ok uygula diyorsunuz.

Gönderildi : 27/07/2010 16:03

(@MucahitYILDIRIM)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tşk ederim Yalcın bey

Gönderildi : 27/07/2010 16:16

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1625
Noble Member

Client üzerinde kullanıcıya local admin vermeye gerek yok. Zaten kendisi de bunu belirtmiş. İlgili dizine kul. için yetkilendirme yapıldığında oracle çalışıyor. Arkadaş anladığım kadarı ile önce xp olan makinaya oracle'ı kurmuş. Ama şimdi Windows Server üzerine kurmayı düşünüyor ve serverdaki bu veritabanına XP üzerinden bağlanacak. Umarım doğru anlamışımdır.

XP üzerine Oracle'ın Client 'ını kurdunuz mu? Kurulum yaparken zaten bağlanacağınız server'ın bilgilerini sizten istiyor. Client kurulumu yaparken Runtime modunu seçmeniz yeterli olacaktır. Yönetim vs. yapmayacaksanız Administrator modunda kurmanıza gerek yok.

Gönderildi : 27/07/2010 16:20

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Tşk ederim Yalcın bey

Local Admin ile o kullanıcı localde at koşturabilir bu sorun olmayacaksa problem değil ama sorun oalcak ise c:\oracle dizinine ntfs permisionlarından gerekli atamayı xp kullanıcısına yapmalısınız.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/07/2010 16:24

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

start - run - compmgmt.msc enter, sol taraftan group - ora_dba grubu vardır. Sorunlu kullanıcıyı bu gruba üye yapın. Log off ve logon yapın.

Gönderildi : 27/07/2010 16:25

(@MucahitYILDIRIM)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tşk ederim Yalcın bey

Local Admin ile o kullanıcı localde at koşturabilir bu sorun olmayacaksa problem değil ama sorun oalcak ise c:\oracle dizinine ntfs permisionlarından gerekli atamayı xp kullanıcısına yapmalısınız.

Saygılarımla.

Rıza bey xp client adminle açıp C:\Oracle\product\10.1.0\Client_1\    Client_1 klasörüne (domain user ) kullanıcısına klasörün Güvenlik ayarların tam denetim verdimde sorun kalmıyor

Gönderildi : 27/07/2010 18:55

(@MucahitYILDIRIM)
Eminent Member
Konu başlatıcı

start - run - compmgmt.msc enter, sol taraftan group - ora_dba grubu vardır. Sorunlu kullanıcıyı bu gruba üye yapın. Log off ve logon yapın.

Alper bey dediniz ayarları serverdemi yapacam yoksa xp clientdemi yapacam anlayamadım 

Gönderildi : 27/07/2010 18:57

(@MucahitYILDIRIM)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Client üzerinde kullanıcıya local admin vermeye gerek yok. Zaten kendisi de bunu belirtmiş. İlgili dizine kul. için yetkilendirme yapıldığında oracle çalışıyor. Arkadaş anladığım kadarı ile önce xp olan makinaya oracle'ı kurmuş. Ama şimdi Windows Server üzerine kurmayı düşünüyor ve serverdaki bu veritabanına XP üzerinden bağlanacak. Umarım doğru anlamışımdır.

XP üzerine Oracle'ın Client 'ını kurdunuz mu? Kurulum yaparken zaten bağlanacağınız server'ın bilgilerini sizten istiyor. Client kurulumu yaparken Runtime modunu seçmeniz yeterli olacaktır. Yönetim vs. yapmayacaksanız Administrator modunda kurmanıza gerek yok.

Resul bey dediğiniz gibi Oracle başka server makinada kurulu xp clientlerde  Oraclenin kullanmamın amacım   Oracle yüklü asıl servere bağlanmak , Active Directory başka bir server üzerindende çalışıtıyorum bunda amacım xp clientlerini kısıtlamak sadece benim kullanılmasını istedim şeyleri yaptırmak 

Gönderildi : 27/07/2010 18:59

(@www-rizasahan-com)
_

Tşk ederim Yalcın bey

Saygılarımla.

Rıza bey xp client adminle açıp C:\Oracle\product\10.1.0\Client_1\    Client_1 klasörüne (domain user ) kullanıcısına klasörün Güvenlik ayarların tam denetim verdimde sorun kalmıyor

Bu sizin için yeterli değilmi domain user değil hatta sadece o kişiye izin verebilirsiniz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/07/2010 19:30

(@MucahitYILDIRIM)
Eminent Member
Konu başlatıcı

suan için yeterli elle tam denetim verdim sorunsuz çalıyor yardımlarıız için tşk ederim arkadaşlar

Gönderildi : 28/07/2010 13:41

(@www-rizasahan-com)
_

Rica ederiz kolay gelsin.

Gönderildi : 28/07/2010 13:43

Paylaş: