Forum

silinemeyen user ca...

Bildirimler
Hepsini Temizle

silinemeyen user cal lar.

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
469 Görüntüleme
(@TaylanOzgur)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar bu konuyu gerek burda gerek baska yerlerde aradım ancak ya ben goremedim ya da yazılmamıs. Benim problemim soyle Server 2008 uzerinde terminal server kullanıyorum. thin clientlar baglı. 10 adet user cal lisansım var ve kullanım raporu aldıgımda 9 u kullanılıyor gorunuyor. ornek olarak verirsem 10 kisilik lisansın 10 unuda kullandıgımı varsayalım ve Ali isimli kullanıcı isten ayrıldı ve yerine mehmet diye biri geldi. ben bu durumda ilk userı nerden silicem isgal ettigi lisansı nasıl dusurecegim. bu device cal kullanımı icinde gecerli. microsoftla gorustum ve beni microsoftun bir forumuna yonlendirdi ancak bu konuyla ilgili bir cozum olmadı. su an 10 clientlık lisansın 9 u kullanılır durumda gozukmesine ragmen ben client tarafında lisansla ilgili hata iletisi alıyorum. Device cal kullandıgımı dusunursek xxx isimli pc yi ortadan kaldırıdım yerine yyy isimli pc geldi diger cıkan pc yi lisanstan nasıl dusurecegim.o kullanıcı icin acılan sertifikayı mı bulup silmek lazım. device cal da lisans sayısı asıldıgında ayrıca temporary lisans diye bir yer acılıyor bu sure bitince kabus mu olacak. bunun onune nasıl gecerim. yanlıslıkla baglanıp listeye eklenen deviceları sertifika kira suresi sonuna kadar beklemem mi gerekiyor beklemeden nasıl yok edebilirim. tesekkurler.

screenshot 1 :

screenshot 2 :

screenshot 3 :

Gönderildi : 27/07/2010 14:00

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

3üncü resme göre konuşuyorum. Ts üzerinde Lisans serveri tanımlaması yapılmamış gibi görülüyor. aşağıdaki adımlar ile bu işlemi tamalayıp, tekrar denermisiniz.

Ts üzerindeki Lisanslar dinamiktir. Oturum askıda kalmadığı sürece veya kullanıcı disconnect olmadığı sürece aktif session haricindeki hiç bir oturum lisanslanmamaktadır. Lisanslamada per user seçimini gerçekleştirmişsiniz. Aygıta bağımlı değildir.

image024

Açılan bolumde Licensing sekmesinde Per User / Per device seçimini gerçekleştiriyoruz. Lisans server seçimini bu bolumde yapıp Specified license server bolumunde add bolumune tıklıyoruz.

image025

Lisans serverimizi seçiyoruz.

image026

Lisans serverimizi belirledikten sonra Apply ve Ok butonları ile çıkıyoruz.

Ortamımızda Tek bir tane RD Lisans server varsa eğer Rd Host serverimiz için kendisini tanıtmamız gerekmektedir.

Not : Sizler bu makaleyi daha önce okumuş olabilir siniz 🙂

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2010/02/28/windows-server-2008-r2-remote-desktop-licensing-servisi-ve-kurulumu-rd-licensing-_3101_nstallation.aspx

Gönderildi : 27/07/2010 14:10

(@TaylanOzgur)
Active Member
Konu başlatıcı

onceki makalenizdeki Edit Settings icinde bulunan Remote Desktop License Server menüsü ile benim sistemimdeki aynı gibi gorunmuyor. terminal server domainde bir tane ve lisans ts de kurulu. bendeki ekran su sekilde

Gönderildi : 27/07/2010 14:49

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

License server discovery mod otomatikde görülüyor bu bölüme girip specify olarak belirlemeniz gerekiyor.

paylaşmış olduğum makale RDH için olup işlemler TS ile aynıdır.

Gönderildi : 27/07/2010 15:10

(@TaylanOzgur)
Active Member
Konu başlatıcı

orayı su an degistirdim. kullanılmayan ya da artık kullanımı istenmeyen ve ağda bile olmayan device ya da userların işgal ettikleri lisanslar. ben soyle bir ornek vereyim baska bir 2003 serverda ts kurulu 20 adet device cal lisansı var ve aktif. burada xxx adında bir pc den buraya rdp erisimi yapılmıs ancak su an o xxx makinesi domainde yok ve olmayacak burada sertifika bitisi olarak 30 Ağustos görünüyor bu surenin sonunda işgal ettiği lisans otomatik olarak düşecek mi veya ben bu sureyi beklemeden onu düşürebilirmiyim. Bu 20 lisans doldugu icin yanına temporary lisans acılmıs durumda anladıgım kadarıyla extra acılan bu lins kısmı 90 gun sonra duracak. Fatih bey anladığım kadarıyla user lisansta dynamic olduğu için hiçbir şey yapmamıza gerek yok çünkü kontrol edilmiyor. Device için ne yapmam gerekli (server tarafında) çünkü clientlar thin client ve unix üzerinden geliyorlar.

Gönderildi : 27/07/2010 16:25

(@TaylanOzgur)
Active Member
Konu başlatıcı

screenshotu ise burda

Ayrıca client lisans kullanımlarıda burada. Kullandıgım thin clientları belirttim bunlar mac uzerinden calısıyor ve mac li liste sabit hic degismişyor ancak kırmızı ile belirttigim baglantılar  ya yanlıslıkla yapılmıs ya da bir cogu artık networkde yasamayan baglantılar. resimde goruldugu uzere lisans dolmus ve temporary acılmıs temporary deki 3 clientdan sadece 1 i thin client ve kullanılıyor. diger 2 si kullanılmıyor.

Gönderildi : 27/07/2010 16:30

(@TaylanOzgur)
Active Member
Konu başlatıcı

Ayrıca
client lisans kullanımlarıda burada. Kullandıgım thin clientları
belirttim bunlar mac uzerinden calısıyor ve mac li liste sabit hic
degismişyor ancak kırmızı ile belirttigim baglantılar  ya yanlıslıkla
yapılmıs ya da bir cogu artık networkde yasamayan baglantılar. resimde
goruldugu uzere lisans dolmus ve temporary acılmıs temporary deki 3
clientdan sadece 1 i thin client ve kullanılıyor. diger 2 si