Forum

Client Yetkileri

Bildirimler
Hepsini Temizle

Client Yetkileri

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
397 Görüntüleme
(@HuseyinAksoy)
Gönderiler: 140
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar

1- Domain deki kullanıcılar bilgisyardaki tüm ayarlarını değiştirebiliyorlar.(Domain User grubunda olmalarına rağmen) Clientların ayarlarını değiştirmelerini group policy den hangi policy ile ayarlarım yani bi ayarını değiştirmek istediğinde veya program yüklemeye çalıştığında yetkili kuallanıcı adı ve şifresini isteyen uyarıyı nasıl cıkartabilirim.

2- Ip leri DHCP Server ile reservation seçeneği ile sabitledim ve Reservation özelliğini  Only DHCP yaptım.IPler bi süre snra değişir mi?Değişmemesi için ne yapmam gerekir? 

Yardımlarınız için teşekkürler.

Gönderildi : 20/07/2010 02:52

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Domain users yetkisine sahip userlar ın değişiklik yapmaya izinleri defaultta yoktur. Eğer bu userlar local admin yetkisine sahipse yapıyor olabilirler sizin yapınızda.

• Mycomputer sağtuş tıklayın Manage / Local users and group / groups /administrator kısmında ilgili user ekli ise kaldırınız.

Ipleri mac adresini belirterek dhcpde reservation işlemi yaptıysanız , siz aksi bir config yapmadıkça değişmez.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/28/dhcp-dynamic-host-configuration-protocol.aspx  

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 20/07/2010 03:33

(@HuseyinAksoy)
Estimable Member
Konu başlatıcı

-Bu ayarları her bilgisayardan değil de serverdan yapma şansım var mı?

-Reservation bölümündeki DHCP Only ve Bootp Only nedir ve arasında nasıl bi fark olduğunu merak ediyorum.

-Ayrıca scope sağ tıklayıp properties menüsünde  Lease duration for DHCP Clients kısmı limited idi onu unlimited seçtim IPleri değiştirmesin diye gerçekte bu işe mi yarıyor?

Verceğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum.İyi geceler...

Gönderildi : 20/07/2010 07:06

(@HuseyinAksoy)
Estimable Member
Konu başlatıcı

-Bu ayarları her bilgisayardan değil de serverdan yapma şansım var mı?

-Reservation bölümündeki DHCP Only ve Bootp Only nedir ve arasında nasıl bi fark olduğunu merak ediyorum.

-Ayrıca scope sağ tıklayıp properties menüsünde  Lease duration for DHCP Clients kısmı limited idi onu unlimited seçtim IPleri değiştirmesin diye gerçekte bu işe mi yarıyor?

Vereceğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum.İyi geceler...

Gönderildi : 20/07/2010 07:07

(@VeyselUYAR)
Gönderiler: 233
Reputable Member

DC makinada domain users and computers ta ilgili bilgisayara sağ tıklayıp manage den yapabilrsiniz.

Gönderildi : 20/07/2010 12:27

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Merhaba,

Siz domaine aldıktan sonra local admin yetkisini vermediyseniz bu defaultta gelmez zaten. Yapmanız gereken arakdaşımızında belirttiği gibi comp.managementtan diğer pclere ulaşıp, oradan kaldırabilirsiniz.

Lease duraiton unlimited yaparsanız networkte yapılan bir değişiklikten clientların haber alamaması veya belirlenen gun kadar sonra haber alması anlamına gelir. 8 gun defaultta iyidir. Siz zaten önemli olanları reservation yaptıysanız değişmezler.

Bootp only yanlış hatırlamıyorsam RIS gibi işlemlerde reservation yapıyordu.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 20/07/2010 17:22

(@HuseyinAksoy)
Estimable Member
Konu başlatıcı

teşekkürler..

Gönderildi : 21/07/2010 01:42

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Rica ederim. Keyifli çalışmalar.