Forum

User yerine makinel...

Bildirimler
Hepsini Temizle

User yerine makinelere profile atanabilir mi? COZULDU

14 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
481 Görüntüleme
(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member
Konu başlatıcı

Doaminde farklı kuruluma sahip makinelere aynı user profile'i ile login olmak bazen sıkıntı çıkarıyor. Bunun yerine makinelere profile atanabilir mi? Kullanıcı login olduğu makineye göre profile'ı yüklenecek, bu mümkün mü?

Gönderildi : 07/07/2010 13:45

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Roaming profile yapın.

http://www.hakanuzuner.com/index.php/roaming-user-profiles-nasil-yapilandirilir.html

Kolay gelsin.

Gönderildi : 07/07/2010 14:59

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Roaming profile'in benim sorum ile uzaktan yakından alakası yok. Teşekkürler

Gönderildi : 07/07/2010 23:18

(@sarp.agim)
Gönderiler: 109
Estimable Member

Doaminde farklı kuruluma sahip makinelere aynı user profile'i ile login olmak bazen sıkıntı çıkarıyor. Bunun yerine makinelere profile atanabilir mi? Kullanıcı login olduğu makineye göre profile'ı yüklenecek, bu mümkün mü?

Ufuk beyin önerisini söyleyecektim ama cevabınızı okudum. O zaman sorunu açıklamayı başaramamışsınız. Biraz daha net birşey söylerseniz yada ne bileyim böyle örnekleyerek ilerlersek sanırım sorunu anlar ve yardımcı olabiliriz.

Saygılarımla

Gönderildi : 09/07/2010 12:45

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Haklısınız bende soruyu okudum zor anlaşılıyor kusura bakmayın.

Şöyle anlatayım.

Domaindeki client bilgisayarların %25i Windows 7 ve geri kalanıda Windows XP. Hatta Windows XP makinelerde bulundukları yere göre farklı programlar ile yüklüler ve haliylede kulalnıcı profili Windows XPye göre olunca Windows 7'da işe yaramıyor. Kullanıcılarda gezegen gibi hemen hemen her bilgisayarı kullanıyorlar. Hal böyle olunca aynı kullanıcının kullandığı makineye göre bazen Windows 7 bazende Windows XPnin farklı profillerine ihtiyaç duyuyor. Ama şu anda 1 tane default profilim var ve o da Windows XP'ye göre.Windows7'a login olunca işe yaramıyor. Aradığım çözüm ise aynı kullanıcı Windows 7 makineye login olursa Windows7 profili, Windows XP makineye login olunca da Windows XP profilil yüklenecek.

Bunu nasıl yaparım?

Gönderildi : 09/07/2010 13:42

(@sarp.agim)
Gönderiler: 109
Estimable Member

Anlatım süper olmuş şu anda ne yapmak istediğinizi tam anlamıyla anladım. Düzeltme için çok teşekkür ederim ama bununda şöyle bir sıkıntısı oldu  böyle güzel anlatınca konunun ne kadar zor bir mevzu olduğunu farkettim 🙂

Cevap için hemen araştırmaya başlıyorum. Hani yapamazsınız deyip geçedebilirdim ama çok mantıklı bi istek sadece doğru formülü bilmek gerekli galiba. Ben bir bizim projedeki arkadaşları yoklayayım böyle birşey yapılabilir mi diyerek.

En kısa zamanda bir yanıt bulacağımı ümit ediyorum.

Ve tekrar bu süper soru için teşekkür ederim eminim bir çok kişinin hayatını kurtaracaktır.

Gönderildi : 09/07/2010 17:09

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

XP için nasıl bir def profile var? Win7 için de bu şekilde def profile ayarlayıp yeni geleceklere o profile' ı dağıtabilirsiniz roamingle. Ufuk' un söylediği bu yöndeydi sanırım. Yoksa böyle bir uygulama yok. Sonuçta profile yolları farklı ve siz bunu ancak sizin şirkete özel bir işletim sistemi yazarak gerçekleştirebilirsiniz. Bence win7 için yeni bir special profile yaratın defaultları içinde barındıran.

Gönderildi : 09/07/2010 18:54

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Anlatım süper olmuş şu anda ne yapmak istediğinizi tam anlamıyla anladım. Düzeltme için çok teşekkür ederim ama bununda şöyle bir sıkıntısı oldu  böyle güzel anlatınca konunun ne kadar zor bir mevzu olduğunu farkettim 🙂

Cevap için hemen araştırmaya başlıyorum. Hani yapamazsınız deyip geçedebilirdim ama çok mantıklı bi istek sadece doğru formülü bilmek gerekli galiba. Ben bir bizim projedeki arkadaşları yoklayayım böyle birşey yapılabilir mi diyerek.

En kısa zamanda bir yanıt bulacağımı ümit ediyorum.

Ve tekrar bu süper soru için teşekkür ederim eminim bir çok kişinin hayatını kurtaracaktır.

Bir kaç yere daha sordum ancak ilginçtir fazla bir bilgi yok. Özellikle yeni işletim sistemi geçişlerinde bir kaç yıllığına bayağı kafa ağrıtan bir durumun doğru düzgün bir çözümünün olmayışı ilginç. Bu konuda elbet bir çözüm var ve bu konuda hocalarımızın desteğini rica ediyoruz.

Gönderildi : 10/07/2010 03:52

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Bu talebin cevabı profile baglanılan makinaya göre kişi profile'ını taşımak yerine eğer local'de çok özel bir proğram çalışmıyorsa microsoft'un yeni bir programı hizmeti vardı. Yazılım sanallaştırma gibi bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam.(APP-V Aplication Virtulazion'du büyük ihtimalle, bu konuyu bir inceleyebilirmsiniz?) 

Kullanıcı herhangi bir makinaya logon oluyor bu makina xp win7 win vista olabilir tek gereklilik makinanın domaine alınmış olması yeterliydi diye hatırlıyorum sonra üzerine hiç bir program kurulmadığını varsayalım biz daha önce bu programla bu kullanıcının hangi programları kullandıgını daha önce police ile belirlemişse o yazılımların kısayolları bu makinaya police ile anında atılıyor. kullanıcı mesela excel kullanmak için excel'e tıklıyor hemen excel bu makinaya hızlıca aktarılıp kullanıcının bunu kullanması sağlanıyor. word'e tıklamadıgı sürece word bu makinaya yüklenmiyor gibi idi anladığım kadarı ile... Yada winrar itiyacınız var bunun için size kullanma yetkisi verildi ise .rar uzantılı dosyayı açmaya çalıştığınızda sistem gidip bunun programını bulundugunuz makinada çalışacak şekilde indiriyor size dosyayı rar ile açtırıyordu diye hatırlıyorum.

Bunun gibi proğram sizin bu talebinizi karşılabilirmi acaba?

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/07/2010 11:47

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Verdiğiniz yöntem farklı bir proje gibi görünüyor ama bizim ihtiyacımız olan mevzuya çok uzak. Basitçe profil olayını çzmeye çalışıyoruz. Sizin verdiğiniz proje kulllandığımız programları düşününce networkün canına okur gibi görünüyor. ArcGIS (45GB data), Autocad 2010, Eğitim oyunları, Office 2010 vs gidiyor.

Gönderildi : 11/07/2010 02:52

(@alibirinci)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Network yapınızdan bahsetmemişsiniz o sebebdeb belli kriterleri belirleyerek Cevap vermek istiyorum

Kullanıcılar sürekli yer değiştirdikleri için maillerini online olarak takip ettiklerini düşünüyorum. Ayrıca Kullanıcıların %90 kablolu olduğunu varsayıyorum. 

Profilden önenmli olanlar nedir

1- Destktop

2- Belgelerim

3- Sık Kullanılanlar

Desktop ve Belgelerimi folder redirection özelliğini kullanarak yonlendirme yaparsan Win 7 de de dosyalar masaustune gelecekdir. sık kullanılanları ise policy ile basarsan sorunu önemli oranda çözümlemiş olursun. Ayrıca Networkde sorun olduğunda kullanıcılar dosyalarında çalışma a ofline olarak devam edeceklerdir. network çalıştığında  guncelleme yapılacakdır. Dosya yedeklemede Cok kolay olacakdır.

Bu arada folder redirectionun + yonleri olduğu gibi - yonleride mevcuttur. yedeklemeniz ve network yapınız ne durumda bilmiyorum.

Folder redirection ile ilgili olarak makaleler bolumunde makale mevcuttur. 

iyi çalışmalar 

Gönderildi : 11/07/2010 22:25

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Kullanıcı profili sadece belgeler ve sık kullanılanlarda ibaret değil. Örneği kurulu programların özeleştirlmiş ayarları ve bazı programların aktivasyon bilgileri profilde. En basitinden Office 2010'u ilk defa çalıştırdığınızda size güncelleştirmelerle ilgili bir pencere sunuyor. Kullanıcı admin yetkisine sahip değil ise bu profile kaydedilemeyeceğinden her seferinde kullanıcı bu uyarıyla boğuşacak. Daha bir sürü program var ve dediğim gibi çoğunun özelleştrilmiş ayarlar ve aktivasyon bilgileri profilde geliyor. Özelleştirlmiş ayarlar kullanmamızın nedeni ise okulda küçük yaştaki öğrenciler bilgisayarı yeni yeni öğreniyorlar ve tüm default ayarlardan arındırılmış preset programlar ile çalışmaları çok daha kolay oluyor. Yani 6-7 yaşındaki çocuktan 3.parti programların ilk açılışında ekrana gelen 2-3 tane ayar penceresi her seferinde sorun çıkaracaktır. 32 öğrenci ve 1 öğretmen!!!

Gönderildi : 11/07/2010 23:41

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Evet atanabilir ama biraz beklemek zorunda kalacaksin bu ozellik windows 8 de MS tarafindan gelistirilecek

Her bilgisayara ayrı uygulama almaya son

Microsoft, Windows hesabını kullanıcı üzerine kuracak ve kullanıcı masaüstü PC, dizüstü bilgisayar ya da tablet PC arasında geçiş yaparken, kendi işletim sistemini ve ayarlarını kullanmaya zahmetsizce devam edebilecek.

Gönderildi : 12/07/2010 10:53

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar cozumu bulundu. Olay kisaca  group policy ve sysprep ile hallediliyor.

Isterseniz cozume burdan ulasabilirsiniz

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/winservergen/thread/2315f33e-7644-4b67-901b-1c5c35864ed8

Gönderildi : 14/07/2010 07:18

Paylaş: