Forum

Terminal Sunucu ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Terminal Sunucu üzerinde Lotus Notes

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
459 Görüntüleme
(@ertanyildizdal)
Gönderiler: 285
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar.

Öncelikle konuyu yanlış yerde açmış olabilir ama Terminal Sunucu ler ile ilgili ayrı bir başlık göremedim bu yüzden burada açıyorum.

Daha önce Terminla Sunucu üzerinde Lotus Notes çalıştıran varmı aramızda ?

Aşağıdaki dökümanda çalışmayacağı yazılıyor ama piyasadaki firmalar yaptıklarını ve gayet başarılı çalıştığını söylüyor. 

Çalıştığım firmada böyle bir çözüme ihtiyacımız var ve nasıl yaptıklarını merak ediyorum.

http://www-01.ibm.com/support/docview.wss?uid=swg21196881

Gönderildi : 25/06/2010 13:18

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3039
Illustrious Member

Merhaba;

No, the Notes client is not designed or supported to run in this scenario (using a Windows Terminal client and Windows Server Terminal Services

yukarıdaki satırda Ts üzerinde desteklenmeyeceğini belirtmişler.

Lotus Notes için herhangi bir tecrübem yok. Bu ürünün Windows Client üzerine yüklenebilen bir exe'si varsa eğer Ts üzerine yüklemenizi ve bunun üzerinden çalıştırmanızı öneririm. Bunu yapan kişilerin bu şekilde yaptığını varsayıyorum. Sonuçta TS üzerinde çalıştırılan uygulamalar Windows Platformu üzerinde çalıştırılan bütün uygulamaları desteklemektedir. Buradaki sıkıntı yaşayacak olduğunuz herhangi bir problemde destek alamayacağınız anlamına gelmektedir.

Gönderildi : 25/06/2010 13:48

(@ertanyildizdal)
Gönderiler: 285
Reputable Member
Konu başlatıcı

windows client üzerinde çalışan exe server a kurulup remote kullanıcılar tarafından kullanılabiliniyor orada sorun yok.

Sorun şu aslında Lotus Notes, Domino sunucuya bağlanırken XXXXX.id  ( her mail hesabı için ayrı XXXXX.id dosyası bulunuyor ) dosyasını kullanarak bağlanıyor ve bu dosya Lotus Notes' un kurulu olduğu klasörde  saklanıyor.

Remote kullanıcılar değişse bile Lotus Notes klasörü ve içerisindeki XXXXX.id dosyası değişmediği için Lotus Notes kurulumu ilk hangi id  ile yapılmışsa o kişinin mail hesabı geliyor.

Kısaca özetlersek remote kullanıcı değişse bile Lotus Notes üzerinde mail tanımları değişmiyor.

Biraz karışık oldu ama durum bu 🙂

Ben araştırmaya devam ediyorum bişey bulabilirsem buradan paylaşırım

Gönderildi : 25/06/2010 14:26

(@ErdemYARIM)
Gönderiler: 17
Eminent Member

windows client üzerinde çalışan exe server a kurulup remote kullanıcılar tarafından kullanılabiliniyor orada sorun yok.

Sorun şu aslında Lotus Notes, Domino sunucuya bağlanırken XXXXX.id  ( her mail hesabı için ayrı XXXXX.id dosyası bulunuyor ) dosyasını kullanarak bağlanıyor ve bu dosya Lotus Notes' un kurulu olduğu klasörde  saklanıyor.

Remote kullanıcılar değişse bile Lotus Notes klasörü ve içerisindeki XXXXX.id dosyası değişmediği için Lotus Notes kurulumu ilk hangi id  ile yapılmışsa o kişinin mail hesabı geliyor.

Kısaca özetlersek remote kullanıcı değişse bile Lotus Notes üzerinde mail tanımları değişmiyor.

Biraz karışık oldu ama durum bu 🙂

Ben araştırmaya devam ediyorum bişey bulabilirsem buradan paylaşırım

Hocam merhaba,

Sorunun çözüldümü çözüm bulabildinmi ?

Eğer geç değilse 🙂

2003 Terminal Server üzerinde Lotus kullanacaksan, Terminal Servisini kurmadan lotus notes kurman gerekli, sonra terminal servislerini kurarsan sorunun çözülür.

Umarım yardımı olabilir.

Gönderildi : 22/04/2011 17:56

Paylaş: