Forum

Win 2008 R2 ile kla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Win 2008 R2 ile klasor bazli kota nasil yapilir?

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
479 Görüntüleme
(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member
Konu başlatıcı

File Server (Windows 2008 R2) ve FSRM rolu kuruludur.
Disk yapisi asagidaki sekilde 2 partitiondan olusmaktadir.

Personel Home Drive X:\ altinda AD altindaki tum Personel icin ayri ayri Home Drive'larin topladigi klasordur. Yani Ahmet, Mehmet diye her kullanici kendine ait bir network Drive'a sahiptir.

Quota koydugumda User basina kota uygulamak istiyorum. Ve sekilde gorulecegi gibi Ogrenciler icin ayri bir kota uygulanacak.

Bunu nasil yaparim?

Gönderildi : 25/06/2010 04:24

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Biraz kafa yordum isteğinize şöyle bir çözüm sunacağım. İstediğiniz yapıyı kurmanız biraz zor.

Tüm öğrenciler için 1 GB kota olacağını varsayarsak. FSRM üzerinden 1 template oluşturup 1 GB kuralı girebilirsiniz. Ama tespitiniz olmalı ki. User bazlı bir şey yapamazsınız. Şuan Ogrenci klasörüne maksimum 1 GB dosya atılabilir kuralı girdiniz. OK. Sonrasında her öğrenci için ki umarım bunlar bir OU içinde tutuluyordur yoksa Disk bazlı kota uygularken hepsini tek tek eklemek biraz zaman kaybettirecektir. Buraya da 1 GB girin. Böylelikle Herhangi bir öğrenci D diskine yazmaya kakltığında 1 GB kota engeliyle karşılaşacak. Kendi klasörüne de 1 GB kota var. Yani işlem OK.

Eğer ki her öğrenci için 1 GB olacak olsa. O zaman ilk başta yaptığımız template'i oluşturmayıp direk 2. adım disk bazlı kota uygulayacaksınız. Tabi bu 2 madde için NTFS izinleri gireceğinizi varsayıyorum. Tutupta bir Öğrenci Personel klasörüne bir şey yapamasın. 😉

Aynı şekilde Personel için de uygulayabilirsiniz. Şuan için çözüm bu gibi gözüküyor. Saygılar.

Gönderildi : 25/06/2010 05:03

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Erdem hocam sagolun. Yapidaki Gb  degerleri her bir user icindir. yani 1 ogrencinin serverda kendine ait 1GBlik alani olacak. Ogrencilerin hesabini tuttugum ayri bir OU var ancak kota ile ayarlar nerede bulamadim.

Gönderildi : 25/06/2010 09:12

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

MErhaba,

Klasöre kota verebilirisiniz.Bu işlem için  gerrekli klasörleri oluşturup bu diskler üzerinde partition olarak klasöre mount etmeniz gerekmektedir.

Bunun için 1er gb partitionlar oluşturup ntfs klasöre bağlamanız gerekmektedir.

http://support.microsoft.com/kb/307889

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/06/2010 12:13

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Bununla ilgili hemen basit 2 ayarı göstermeye çalıştığım sessiz bir video çektim. Bir inceleyin yine takıldığınız konular olursa lütfen sorun. Saygılar.

http://www.dailymotion.com/video/xdtbvf_kota-uyg_tech

Not: Bu mesajı yazarken yayınlanmaya hazırlanıyordu. Sanırım yetişir.

Gönderildi : 25/06/2010 14:31

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Erdem hocam sağolasın bir soruya cevap için bayağı emek ettiniz mahçup oldum.Videoyu izledim çok teşekkürederim.

Aşağıda sorumu daha net izah etmeye çalıştım. Orda görüleceği üzere ben kotayı kullanıcıların özel klasörlerine ev sahipliği yapan klasöre değil, kullanıcıların kendi klasörlerine uygulamak istedim. Cevabını aradığım mevzu tam olarak bu.

Gönderildi : 25/06/2010 23:08

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Rica ederim sorununuz çözülsünde biz gerekli tüm fedakarlıkları yaparız.

O zaman bakın her 2 yöntemi de kullanacaksınız. Hem kişiye özel klasöre 20 gb kota koyacaksınız. Video'da gösterdiğim gibi. Artı olarak Sürücüye kota uygulaması koyacaksınız ki D'ye 20 GB'dan fazla yazamasınlar. Bunu her kullanıcı için yapacaksınız. Saygılar.

Gönderildi : 26/06/2010 01:08

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Toplamda 1000 civarı kullanıcı olacak tek tek yandık demektir. Windows 2008 gibi son model bir işletim sisteminde bu tür basit şeyler yok oldukça ilginç..

Gönderildi : 26/06/2010 01:49

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Daha kolay bir yolu var mı araştıracağım fakat. Şuan yapılabilir yol bu gözüküyor. 1000 adet klasör - 1000 adet yetki (NTFS İzinleri) - Ve FSRM. Evet biraz uğraştıracak gibi gözüküyor.

Gönderildi : 27/06/2010 16:16

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Bir tane klasor olusturdum ve asagidaki sekilde Quota yaptim. Auto apply template and create quotas on existing and new subfolders secenegini sectim islem tamam. Alta hangi klasoru eklersem ekleyeyim quota sadece klasore otomatik olarak uygulaniyor.

Gönderildi : 01/07/2010 11:41

(@sarp.agim)
Gönderiler: 109
Estimable Member

1000 kullanıcı için 1 er GB den  verdiğimizi düşünürsek  1.5 TB lik bir HDD niz olması gerekli. Eğer bu elinizde mevcutsa  Active Directory kullanarak bu işlemi yapmanız pekala mümkündür diye düşünmekteyim.

Daha önceleri kullandığım NAS ürünlerinde benzeri şeyler yapmıştım. AD içerisindeki her kullanıcı adına açılan subfolderlar zaten kendi kullanıcı yetkileri ile sınırlı olduğu için geriye sadece kullanıcı bazlı quota uygulamak kalıyordu.

AD kullanıyormusunuz mimari de. Ve öğrenciler log on olurken AD üzerinden mi log on oluyorlar ?

Gönderildi : 01/07/2010 11:58

Paylaş: