Forum

Windows 7 Software ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows 7 Software Restriction Policy

10 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
700 Görüntüleme
(@FeyyazKURUS)
Gönderiler: 87
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba;

Windows 7'de applocker kullanabiliyoruz. Windows 7'de Software Restriction Policy neden yer almaktadır.

Applocker ile neyi yapamadığımız için Software Restriction Policy halen bulunmaktadır?

Teşekkürler

Gönderildi : 19/06/2010 14:37

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Sadece şöyle bir cevap versem işinizi görecektir sanırım. AppLocker, Software Restriction Policy'nin (SRP) geliştirilmiş halidir. Ama kural nedir? Applocker yapabilmek için Server 2008 gerekmektedir. Client'larımız Windows 7 ama Server'larımız 2003 ise. Applocker yapamayacağımıza göre SRP bu anlamda işimizi görecektir. Umarım sorunuza cevap olmuştur. Saygılarımla.

Gönderildi : 19/06/2010 16:23

(@FeyyazKURUS)
Gönderiler: 87
Estimable Member
Konu başlatıcı

Erdem bey yanıt için çok teşekkürler.

Sorum cevaplandı.

Saygılarımla

Gönderildi : 19/06/2010 18:14

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Rica ederim. Saygılar.

Gönderildi : 19/06/2010 19:50

(@OmerUcler)
Gönderiler: 506
Prominent Member

Erdem Hocam Öncelikle Merhaba,

Videoyu izlerken aklıma takılan bir konuyu size danışmak istedim.Bir kullanıcıya Program Files Klasörünü yasakladık.Fakat Winrar gibi bir programa izin verirken nasıl bir yol izlemeliyim (%OSDRIVE%\WinRaR\*) komutunu allow bir rule yarattım.Fakat hata şu hala winrar programına ulaşamıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 11/06/2012 12:02

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Applocker / Executable rules altında, ilgili userlar için pathi belirtecek şekilde bir rule yazmalısınız. Winrar kuralını ilk oluşacak şekilde düzenleyiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 13/06/2012 19:38

(@OmerUcler)
Gönderiler: 506
Prominent Member

Uğur Hocam Merhaba,

Öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.Sizin dediğiniz gibi executable rules adı altında bir rule yazdım.Winrar klasörüne izin verdim.Fakat daha sonra pathe göre erdem hocamın videoda yaptığı gibi program files klasörünü yasakladım.Amaç sadece adamı program filese girememesi sadece winrar uygulamasını kullanmasını sağlamak bunu denemek için yapıyorum.

İyi Çalışmalar.

Applocker / Executable rules altında, ilgili userlar için pathi belirtecek şekilde bir rule yazmalısınız. Winrar kuralını ilk oluşacak şekilde düzenleyiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 14/06/2012 16:09

(@mehmetkocakaya)
Gönderiler: 76
Estimable Member

GPO ile kullanıcıların program kurmasını engellemek istiyorum.

Software Restriction Policy ile yaptım. Exe, msi gibi kurulum uzantılarını engelledim ama işletim sisteminde kurulu olan exe lerin de çalışmasını engelliyor.

Yeni user tanımlamak istemiyorum kullanıcılar da yönetici haklarına sahip kullanıcılar

Sadece kurulum dosyalarını engellemenin bir yolu yok mu ?

Gönderildi : 16/08/2012 22:11

(@MustafaMERT)
Gönderiler: 18
Eminent Member

GPO ile kullanıcıların program kurmasını engellemek istiyorum.

Software Restriction Policy ile yaptım. Exe, msi gibi kurulum uzantılarını engelledim ama işletim sisteminde kurulu olan exe lerin de çalışmasını engelliyor.

Yeni user tanımlamak istemiyorum kullanıcılar da yönetici haklarına sahip kullanıcılar

Sadece kurulum dosyalarını engellemenin bir yolu yok mu ?

Merhaba,

Bu konu ile ilgili bende sorun yaşıyorum. Yardım edebilecek biri varsa sevinirim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 12/10/2015 19:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Bu konu ile ilgili en güncel makalemize aşağıdaki link üzerinde ulaşabilirsiniz.

https://www.cozumpark.com/active-directory-ortaminda-applocker-kullanimi/

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/04/2023 12:49

Paylaş: