Forum

Folder Redirection ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Folder Redirection - Klasör yetki problemi

18 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,310 Görüntüleme
(@DenizASLAN)
Gönderiler: 808
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Sistemde Folder Redirection var, fakat bazı kullanıcılarım buraya yazamıyor. Kullanıcı dosyalarının tutulduğu klasörde

Permission : Authenticated Users Read ve write yetkileri var,

Security : Authenticated Users - Modify - Domain users - Modify yetkileri mevcut

neden yazamıyorlar bu klasöre kullanıcılar everyone full control verip, hem permission hem de security için bir sorun oluşur mu?

Teşekkürler

Gönderildi : 11/06/2010 20:06

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Merhaba ,

Şu linkleri inceler misiniz.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc775853%28WS.10%29.aspx

http://support.microsoft.com/kb/274443/en-us

Syg.

Gönderildi : 11/06/2010 20:26

(@DenizASLAN)
Noble Member
Konu başlatıcı

Roaming Profile var sistemde Folder redirectionu sistemden kaldırsam sırayla neleri yapmam gerekiyor. Sistemde kullanıcıları belgelerim ve masaüstü dosyaları folder redirection için belirttiğim klasöre atılmış dosyaları.

DC üzerinde Redirection GPO'su genel olarak oluşturulmuş ve tüm ou lara linklendirilmiş durumda. bu GPO'yu silsem. Folder Redirection sistemden kalkar mı?

Gönderildi : 12/06/2010 01:40

zeki
(@zeki)
Gönderiler: 19
Eminent Member

Hiç zannetmiyorum. sizi germek istemem ama belaya bulaşmışssınız.sakın direk ilgili gpo yu silmeyin.önce all disable edip gerekli güncelleme komutunu çalışıtırp clint tarfınında değişiklikleri almalarını sağlayın. kolay gelsin.

Gönderildi : 12/06/2010 01:49

(@DenizASLAN)
Noble Member
Konu başlatıcı

Folder Redirection GPO'su kaldırınca bazı sıkıntılar oluşacaktır mutlaka ama client yazamıyor klasöre değişiklikleri almıyor, başka çözüm yoluda bulamıyorum maalesef.

Gönderildi : 12/06/2010 02:02

zeki
(@zeki)
Eminent Member

yapmadıysan paylaşımı durdurup tamamen sıfırdan permission ve ntfs izinlerini ayarlayın düzelebilr.

Gönderildi : 12/06/2010 02:08

(@DenizASLAN)
Noble Member
Konu başlatıcı

sistem bu şekilde çalışıyor yaklaşık 2 senedir. yani clientlar yazıyorlar bu klasöre bazı kullanıcılar yazamıyor.

Gönderildi : 12/06/2010 02:11

zeki
(@zeki)
Eminent Member

o kullanıcılar nezaman dahil oldu? eski kullanıclarmı yoksa sonradanmı oluştu. eğer yeni kullanıcılar ise yetkilendirmeden sonra sunucuyu restart ettinmi?

Gönderildi : 12/06/2010 02:17

(@DenizASLAN)
Noble Member
Konu başlatıcı

yok zeki hocam bu kullanıcılar eski ama hiç yazamadılar klasöre, normalde sorun çıkmıyordu ama bu kullanıcılar farkettim ki 2-3 ayda bir format atmadan düzelmiyor, yani networkde sorunlara yol açıyor bir şekilde yazdırtmam lazım bu kullanıcıları bu klasöre.

everyone : full control verdim hem permission hemde security için yine yazamadılar.

ondan GPO 'yu kaldırayım diye düşündüm ama siz ve çoğu arkadaşın söylediği gibi çok sorun çıkacak.

Gönderildi : 12/06/2010 02:22

(@DenizASLAN)
Noble Member
Konu başlatıcı

Son durum : Sonradan yaratılan hiçbir kullanıcı folder redirection edilen klasöre yazamıyor ve pc lere aşağıdaki hatalar dönüyor. 

Olay Türü: Hata
Olay Kaynağı: Folder Redirection
Olay Kategorisi: Yok
Olay Kimliği: 101
Tarih:  12.06.2010
Saat:  10:25:06
Kullanıcı:  DOMAINNAME\username
Bilgisayar: pcname
Açıklama:
Desktop klasörünü yeniden yönlendirme işlemi başarısız. Yeniden yönlendirilen klasör için yeni dizin oluşturulamadı. Klasörün yeniden yönlendirileceği yer <
\\pcname\paylasim>, \\pcname\paylasim en son genişletilen yoldu. Aşağıdaki hata oluştu:
Bu güvenlik kimliği, bu nesnenin sahibi olarak atanmamış olabilir.

Ek bilgi için http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp adresindeki Yardım ve Destek Merkezi'ne bakın.

Olay Türü: Hata
Olay Kaynağı: Userenv
Olay Kategorisi: Yok
Olay Kimliği: 1085
Tarih:  12.06.2010
Saat:  10:25:06
Kullanıcı:  NT AUTHORITY\SYSTEM
Bilgisayar: Pc name
Açıklama:
Grup İlkesi istemci tarafı uzantısı Folder Redirection işlenemedi. Lütfen o uzantı tarafından bildirilen diğer hatalara bakın.

Ek bilgi için http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp adresindeki Yardım ve Destek Merkezi'ne bakın.

Gönderildi : 12/06/2010 13:38

(@DenizASLAN)
Noble Member
Konu başlatıcı

Ayarları aşağıdaki gibi yaptım, bu seferde redirection klasöründe bulunan userların klasörleri yeni oluşturulan userın masaüstünde gözükmeye başladı.

GPO'u eski ayarına çektim, userı sildim.   

Bu sorunu gidermek için :

Uygun Grup ilkesi etki alanından yüklenemedi. Kullanıcı Yapılandırması ' nı tıklatın, Windows Ayarları ' nı tıklatın ve sonra Klasör yeniden yönlendirme ' yi tıklatın. Uygun klasör yeniden yönlendirme bileşeni sağ tıklatın ve sonra da Properties ' i tıklatın. Temel ayar hedef sekmesini tıklatın ve Ayarlar altında kullanıcının klasör adı özel haklar ver) onay kutusunu tıklatıp temizleyin. Ayarları kaydedin ve çıkın.

yardımlarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 12/06/2010 13:57

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Sorununuz daha da karışmı sanırım. http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/27/roaming-user-profiles-nas-l-yap-land-r-l-r.aspx  makaleyi incelermisiniz.

Makaledeki gibi ayarları yapın, kontrol edin. Sonrasında sorun durumunda buradan devam edelim.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 13/06/2010 03:43

(@alibirinci)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Sevgili deniz.. 

Folder redirection  policy'sini aç. Target ve setting diye iki tab var. setting tabında en altta policy iptal edildiğinde dosyaları default yere taşı anlamına gelen bir çeltik olacak. bu işaretli ise  bir problem cıkmayacak. değil ise bunu işaretle ve kullanıcıların  policyyi yeniden almasını bekle. sonra policy kaldır.

Bu dediklerimi önce test ortamında deneni öneririm.

veya iyileşmemi bekle gelip yapayım 🙂 

Gönderildi : 15/06/2010 13:32

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member

Ali ,

Sen iyileşte gerisi  kolay.

Gerekirse yeni server alırız 🙂

Gönderildi : 15/06/2010 13:37

(@DenizASLAN)
Noble Member
Konu başlatıcı

Sevgili Ali;

Teşekkür ediyorum önerin için, policy eski ayarlarına çektim şu anda normal hale döndü fakat eski kullanıcıların desktop ve my documents gibi redirect ettiğim klasörler roaming profile gittiğinden ötürü bu kullanıcılar etkilenmiyor şu anki ayarlardan, çözüm olarak 5 adet kullanıcımın profilini silip baştan yaratıcam, ayrıca biliyon test ortamlarını pek sevmiyorum direk reel sunucu üzerinde testleri yaptım gördüm 🙂

sen iyileş yüzmeye gideriz artık.

sevgilerle

Gönderildi : 15/06/2010 13:41

(@ufuktatlidil)
Illustrious Member

Deniz ,

Sen bu tarz işleri real ortamda yapmaya devam edersen , ileride real bir real ile karşılabilirsin 🙂

Test ortamını hep elinin altında tut derim:)

Saygılar.

Gönderildi : 15/06/2010 13:47

(@alibirinci)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Gideriz aga.. hele iyileşeyim 🙂

Gönderildi : 15/06/2010 15:19

(@DenizASLAN)
Noble Member
Konu başlatıcı

Haklısın kesinlikle Ufuk.