Forum

ERP Yavaşlığı

Bildirimler
Hepsini Temizle

ERP Yavaşlığı

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
496 Görüntüleme
(@oguzhantorun)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar sitemimde 1 adet DC 1 adet TS ve 1 adet mysql + ERP yazılımım barındırmakta olan sunucularım var.

Mysql + ERP barındırıan sunucum;

1.6 Xeon 2 Cpu

4GB Ram 

320 GB HDD mevcut

İlk başlar da ERP programında çalışırken oldukça rahat çalışıyordum.Aramalarım hızlı sonuçlanıyor,kayıt işlemlerim kısa sürüyordu.

Fakat veri tabanım 1.5 GB ulaştıktan ve artmaya devam ettikten sonra (Bu arada kullanıcı sayımda 18 oldu) çok fazla yavaşlama sorunları baş gösterdi.

Acaba bununla ilgili bir çözüm önerisi olabilecek arkdaşlarımız var mıdır ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 11/06/2010 18:38

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member

ERP tarafında bizde HP ML350 G3 sunucu kullanıyorduk. Oracle veritabanı bulunuyordu. Burda Veritabanı parametre değerlerinin iyi konfigure edilmesi, Ram optimizasyonu ve İşlemci özellikleri başı çekiyor. İlk başta veritabanı optimizasyonu ve Ram artırımına gidebilirsin diye düşünüyorum. Bu işlemleri yapmadan önce işlem sürelerini çıkar bi de bunlar yapıldıktan sonra süreleri çıkartıp karşılaştırırsan daha kesin gözlemlersin. Kolay gelsin.

Gönderildi : 11/06/2010 18:57

(@OrkunORUC)
Gönderiler: 50
Trusted Member

Veritabanınız çok büyümüş biz de 45 kullanıcı var ERP ve CRM kullanılıyor buna rağmen vetiratbanı henüz 350 mb. bence veritabanı optimizasyonu yapmanız şart. 4 gb. Ram bence yeterli. Ben 4 gb. ramli ml350 g4 kullanıyorum. Bir de mysql veritabanından olabilirmi bilmiyorum. Ben SQL server kullanıyorum. Ayrıca network yapınada bak. Topolojin veri kaybına neden olacak şekilde yapılanmış olabilir. Eğer mümkünse Server'ın bağlı olduğu switchten direk bilgisayarlara kablo giderse performansın artacaktır.

İyi Çalışmalar. 

Gönderildi : 11/06/2010 22:29

(@oguzhantorun)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar cevaplarınız için öncelikle tşk ederim.Şu anda denemelerim devam etmekte çözüme ulaşır ulaşmaz en kısa zamanda çözümü sizlerlede paylaşacağım.

Tşkler

Gönderildi : 14/06/2010 23:45

(@fatihkaratas)
Gönderiler: 25
Eminent Member

Buraya kadarki kısımda serverdan kaynaklanan bir durum olmadığı ortada.Erp ve mysql bir arada gitmez.Erp diyince akla gelen büyük bir yazılım ve arkasında sağlam databasedir.Bence serverda değilde ERP programında hata ara.İlerleyen zamanlarda ERP başıma inanılmaz derecede bela olacaktır.

Gönderildi : 15/06/2010 14:38

(@oguzhantorun)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sorunun sebebi büyük ihtimal ile işletim sistemi kaynakları arkadaşlar.Server 2003 std - 32 bit kullanıyorduk fakat java ve mysql için ram kullanımları limitlerin son deminde imiş.Bunun için 64 bit işletim sistemi kurarak sorunu çözmeye gideceğiz.Bakalım sonuç ne oalcak hep beraber bekleyeceğiz.

Herkese yardımlarından dolayı tşkler.

Gönderildi : 17/06/2010 17:27

Paylaş: