Forum

Terminal Server yaz...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Terminal Server yazıcı sorunu

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
693 Görüntüleme
(@bilgefevzi)
Gönderiler: 63
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar

Donanım değişikliğinden dolayı yeni bir server kurulumu yapıldı.SRV2003 R2 SP2 STD kuruldu.terminal services kurulum ve yapılandırması yapıldı.LOGO programı kuruldu ve kullanıcılar oluşturuldu.eski serverı devredışı bıraktık.yeni server'a bağlanan uzak kullanıcılar server'a bağlanıyorlar programı çalıştırıyorlar herhangi bir sorun yok.kullanıcılar (VPN ile bağlanıyorlar ZYXEL modemlerle ) Lokaldeki yazıcılarından TS üzerinde çıktı alamıyorlar çünkü yazıcılar TS üzerinden görünmüyor yazıcılar bölümü boş geliyor.RDP bölümünde yerel kaynaklarda yazıcılar ve diğer seçenekler hepsi seçili haldedir .yerel sürücülerde görünmüyor.yeni serverda SP2 ve güncellemeler hepsi yapılmıştır.(eski serverı devreye koyduğumda hiç sıkıntı olmadan yazıcılarda dahil herşey çalışıyor.eski server SP1 yüklü (sp2 ve sonrasındaki güncelemelerin etkisi olabilirmi yeni server için ?)

forumda terminal server yazıcı sorunları ile ilgili postları okudum ama sorunumu çözemedim. yeni serverda yazıcıları ve yerel sürücüleri nasıl aktif hale getirebilirim.

Bu konuda önerisi olan ve çözüm sunabilecek arkadaşlara şimdiden tşk ederim.

Gönderildi : 08/05/2008 01:21

(@onersezgin)
Gönderiler: 187
Reputable Member

Terminal services configuration-rdp tcp properties -client settings bölümünde windows printer mapping ve drive mapping işaretli mi ?

İşaretledikten sonra test yapmak için log of olup tekrar bağlanın 

Gönderildi : 08/05/2008 12:13

(@bilgefevzi)
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba cevabınız için tşk ederim. dediğiniz seçenekler secilidir.  windows printer mapping ve drive mapping ikiside işaretlidir.ama sorun devam ediyor.

Gönderildi : 08/05/2008 12:40

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

remote bağlantı yapan makinaların yazıcılarından döküm almak isityorsan arada vpn de olduğunu yazmışsın LPT port kullanan yazıcılar için

şu şekilde sorunsuz çalıştırabilirsin :::

1-  remote makinadaki printer paylaşıma aç.

2- ts üzerinden printer tanımlaması yapacağız fakat yerel yazıcı deyip yeni portu şeçip oradan lokal port deyip açılan pancereden \\192.168.10.2\yazıcıpaylaşımadı şeklinde bir tanımlama yapıp yazıcı driver kur olsun bitsin.

bu şekilde remote bağlanan tüm şubelerimde sorunsuz kullanıyorum

network yazıcısı ise zaten sorun olmadan kurulum yaparsın

Gönderildi : 08/05/2008 13:25

(@AliVURAL)
Gönderiler: 357
Honorable Member

Selam,

Server üzerindeki "print spooler" servisinin çalışıyor olduğuna da bakın bence

kolay gelsin

Gönderildi : 08/05/2008 13:44

(@bilgefevzi)
Trusted Member
Konu başlatıcı

server üzerinde "print spooler" servisi çalışıyor .stop -start yaptım serverı yeniden başlatım değişen bir şey olmadı.

Gönderildi : 08/05/2008 14:02

(@EmreOZDEMiR)
Gönderiler: 33
Trusted Member

Kullandığın yazıcı marka ve modelini belirtir misin? Yazıcının bağlantı şekli nedir?

Gönderildi : 08/05/2008 14:05

(@bilgefevzi)
Trusted Member
Konu başlatıcı

bu dediğiniz şekilde bir denicem.remote makinada printerlar paylaşıma açık zaten.

-ts üzerinde printer tanımlamasını dediğniz şekilde yapacam.umarım sorunu çözerim.

Gönderildi : 08/05/2008 14:05

(@bilgefevzi)
Trusted Member
Konu başlatıcı

kullandığımız yazıcı modelleri Oki 3320,320,520 vb .modelerdir.IBM Proprinter olarak tanıtığımızda yine durum değişmiyor.LPT şeklinte bağlanıyorlar.localde sorun yok .ama uzak kullanıcılar yerel sürücüler ve yazıcılarını TS üzerinde göremiyorlar.tüm sıkntı yeni serverda olmaktadır.

Gönderildi : 08/05/2008 14:11

(@AliVURAL)
Gönderiler: 357
Honorable Member

server üzerinde "print spooler" servisi çalışıyor .stop -start yaptım serverı yeniden başlatım değişen bir şey olmadı.

bunun dışında bir de muhtemelen biliyorsunuzdur ama client a bağlı yazıcıların TS üzerinde de biliniyor olması lazım, 2003 ile birlikte gelen yazıcılardan biri değilse driverını kurman gerekecek

Gönderildi : 08/05/2008 14:13

(@onersezgin)
Gönderiler: 187
Reputable Member

Lpt yazıcıyı terminal oturumda kullanmak için :

Terminal servede allow lpt port mapping işaretli olsun .

Local makinede yazıcıyı paylaşıma açın paylaşım ismi için örneğin ıbm verin

Paylaşıma açtığınız yazıcıyı server a network printer olarak ekleyin 

daha sonra server üzerinde şu komutu çalıştırdığınızda printer çalışacaktır :

" net use lpt1: \\server ip \IBM /persistent:yes
pause"

Gönderildi : 08/05/2008 17:09

Paylaş: