Forum

Windows 2008`e Prin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 2008`e Print Server kurmak

9 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
451 Görüntüleme
(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member
Konu başlatıcı

Windows 2008 R2`ye print server rolunu kurdum ancak takildigim bir nokta var. Domaindeki client bilgisayarlarin bazilari Windows 7 32 ve 64 bit , bazilari XP 32 bit yani karma..

Simdi ben Print Servera driver eklerken;

1.  x64 Type 3 User Mode ve x32 Type 3 User Mode   seceneklerinin ikisinide mi sececegim?
  2. Windows 2008 R2 64 bit, Windows 7 32 bit, 64 bit ve XP 32 bit driverlerini teker teker eklemem mi gerekiyor? Yoksa sadece Windows 2008 R2 driverlari yeterli mi?
  3. Win 2003 ortamindaki print server icin pushprinterconnections.exe'yi kullaniyorduk. Yine aynisini Windows 2008 print server icin de kullanacak miyiz yoksa yeni baska bir seymi kullanmaliyiz?

Gönderildi : 22/04/2010 03:07

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Windows 2008 R2`ye print server rolunu kurdum ancak takildigim bir nokta var. Domaindeki client bilgisayarlarin bazilari Windows 7 32 ve 64 bit , bazilari XP 32 bit yani karma..

Simdi ben Print Servera driver eklerken;

1.  x64 Type 3 User Mode ve x32 Type 3 User Mode   seceneklerinin ikisinide mi sececegim?

2. Windows 2008 R2 64 bit, Windows 7 32 bit, 64 bit ve XP 32 bit driverlerini teker teker eklemem mi gerekiyor? Yoksa sadece Windows 2008 R2 driverlari yeterli mi?

3. Win 2003 ortamindaki print server icin pushprinterconnections.exe'yi kullaniyorduk. Yine aynisini Windows 2008 print server icin de kullanacak miyiz yoksa yeni baska bir seymi kullanmaliyiz?

1- hocam clientlerin icerisinde 64 bit ve 32 bit var ise ikisinde secmen gerek

2 - Yine clientlerin hangileri ise onları eklemen gerek

kolay gelsin  

Gönderildi : 22/04/2010 12:37

(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim. Peki 3. sorunun cevabı ne olmalı. Sizler nasıl dağıtıytosunuz printerleri daha iyi bir yöntem varmı?

Gönderildi : 22/04/2010 14:22

(@FatihMustafa)
Gönderiler: 18
Eminent Member

Bende hemen hemen sizin sorulara müzdaripim.

2008R2 x64 server üzerine print server kurdum. Bu konuyla ilgili aklıma takılan bir kaç konu var eğer yardımcı olursanız memnun olurum.

Sitedeki makaleleri ve form yazılarını inceledim.

1 - Yukarıdaki yapıda server üzerine ağ (IP) yazıcılarını tanımladım ve paylaştırdım. Bunu W7 clientlara GPO ile gönderdim ve çalışıyor. Acaba XP clientlar bu GPO yu almaları için  Serkan Bey'in makalesinde bulunan logon script kısmındaki PushPrinterConnections.exe ayarınımı yapmam gerekiyor? Not : Server üzerine x86 driverları da yükledim.

2 - Gene yukarıdaki yapıda bir bilgisayar üzerine bağlı olan printer acaba print server üzerine mi yüklenip port tanımlanarak (\\bilg_adi\pay_printer_adı) işlem yapılması gerekiyor yoksa bir yazdırma sunucusu olarak bilgisayarı ekleyip GPO ayarlarını bunun üzerinden ayarlamak mı gerekiyor?

3 - GPO ile göndermek için client bilgisayarda driver'ın kurulu olmasından bahsedilmiş. Server üzerindeki paylaşımdan çift tıklandığında yazıcı driver'ı zaten yükleniyor. GPO ile gönderilen yazıcı bu şekilde bir işleme tabi tutulmuyor anladığım kadarıyla. Acaba diyorum "PushPrinterConnections.exe" bunu yükleme işinemi yarıyor.

incelediğim bazı linkler şu şekilde;

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2011/09/11/windows-server-2008r2-print-server-y-netimi.aspx  

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/16/windows-server-2003-r2-zerinde-gpo-ile-yaz-c-da-t-m.aspx  

İlginiz ve yardımlarınızdan dolayı şimdiden çok teşekkür ederim.  

Saygılar... 

Gönderildi : 20/09/2011 15:55

(@miracatmis)
Gönderiler: 317
Honorable Member

bende gpo ile yazıcıları bir türlü dağıtamadım printer servera kullanmak istediğim ip yazıcını yükledim çıktıda alabiliyorum sever üzerinden yazıcı driverlarını vs printer server üzerine kurdum  gpo da kullanıcı bazlı bir gpo uluşturdum tüm kullanıcıların erişeceği bir yere  PushPrinterConnections.exe koydum gpo da oluşturduğum logona da \\makineadı\paylasımadı\PushPrinterConnections.exe şeklide ekledim

printer server üzerinden printers dan deploy yaptım gpomu gösterdim user bazlı oalcağını belirttim yine yazıcılar eklenmiyor kullanıcılara

Gönderildi : 21/09/2011 17:10

(@FatihMustafa)
Gönderiler: 18
Eminent Member

Bizim sistemler W7 bilgisayarlara GPO ile gönderdiğim yazıcılar otomatik yüklendi. Bu ayar XP'lere gelmedi. Konuyla ilgili olaran makalelerde yanlış anlamadıysam bilgisayar yazıcı driver'ının yüklü olması gerekiyor gibi bir ibare geçmişti.

Gönderildi : 22/09/2011 18:12

(@miracatmis)
Gönderiler: 317
Honorable Member

eminmisin yazıcılara driver yüklü olması gerektiğine ,driverler gpo ile dağıtma şansımız varmı ? yoksa pclere driver yükleme zahmeti varsa zaten printer server kurmam

Gönderildi : 23/09/2011 18:21

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Merhaba

Windows 7 öncesi makinelerde printerları grup policy ile göndermek için PushPrinterConnections.exe  yi logon script ile çalıştırmanız gerekiyor.

aşağıdaki linkler umarım işinize yarar.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc722179(WS.10).aspx

http://www.petri.co.il/enterprise-print-management-in-windows-server-2008-part-three.htm  (Son bölümünde ilgili konuya deteylı olarak değinilmiş)

Saygılarımla

Gönderildi : 25/09/2011 22:30

(@fatihozcan)
Gönderiler: 248
Reputable Member

Merhaba benim sorunum tam tersi printserver 'im 2003 clientler 32 bit xp bunlarda hiç bir sorun yok , şimdi windows7 64 bit ekledim ağıma ancak printserver a doğal olarak bağlanırken sürücü hatası verdi , print server a yeniden yazıcıların sürücülerini hem 64 bit hem 32 olarak destekleyecek bir sürücü yükleme gibi bir olayım varmı yoksa sunucumu 2008 e mi upgrade etmem lazım.

Gönderildi : 23/10/2012 15:12

Paylaş: