Forum

Uzak masa üst&...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Uzak masa üstü Yazdırma hk.

9 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
699 Görüntüleme
(@mustafakaya)
Gönderiler: 1056
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar. Uzaktaki şubelerdeki kullanıcılar uzakmasa üstünden sunucuya bağlanıp dökümanlarını yazdırıyorlar. Ben kullandıkları yazıcıyı sunucuya lpt1 den tanıtıp uzakmasaüstü bağlanınca kendi yazıcısından çıktı alabiliyor. fakat farklı şubelerden 10 kişi bu şekilde çalışıyor bir kişinin yazısı hata verip yazıcının içerisinde kalırsa hiçbir kullanıcı yazıcıdan çıkartamıyor. Yazıcının içerisinden çıktıyı silmek istediğinde bazen serveri açıp kapatman gerekiyor. Bu problem belli aralıklarla olunca hem benim hemde müşterinin canını sıkıyor.

Benim istediğim şudur. Farklı şubedeki kullanıcılar uzakmasaüstünden bağlanıp kendi yazıcısından çıktı alabilmeli. Terminallerde windows xp var. Nasıl bir çözüm önerirsiniz.    Saygılarımla....

Gönderildi : 14/04/2010 21:04

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Selam, start - run - services.msc enter, Printer Spool servisini restart edin, böyle durumlarda yapılacak pratik çözüm bu. Onun dışında sizin planlamanız gereken, printer çıktısının neden askıda kaldığını bulmaktır. Kaldığı sırada event log'a bakıp bilgi verirseniz, sorunun kaynağı orası olduğu için o noktada çözüm üretmeye çalışalım.

Gönderildi : 14/04/2010 21:20

(@zimkoz)
Gönderiler: 17
Eminent Member

uzakmasaüstü bağlantı ekranında(kullanıcılarda) "local resources / printers" a check işareti koyarsanız, kullanıcılar kendi printerlarından yazdırabilirler.(Server tarafında printerların driverlarını eklemek gerekebilir.)

Umarım yanlış anlamamışımdır.

Gönderildi : 14/04/2010 21:58

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Yazdırmayla ilgili bir sıkıntımız yok tüm kullanıcılar istedikleri yazıyı yazdırabiliyorlar uzak masa üstünden. Bu işe alternatif başka bir yol varmı acaba ?

Gönderildi : 15/04/2010 14:43

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Merhabalar. Uzaktaki şubelerdeki kullanıcılar uzakmasa üstünden sunucuya bağlanıp dökümanlarını yazdırıyorlar. Ben kullandıkları yazıcıyı sunucuya lpt1 den tanıtıp uzakmasaüstü bağlanınca kendi yazıcısından çıktı alabiliyor. fakat farklı şubelerden 10 kişi bu şekilde çalışıyor bir kişinin yazısı hata verip yazıcının içerisinde kalırsa hiçbir kullanıcı yazıcıdan çıkartamıyor. Yazıcının içerisinden çıktıyı silmek istediğinde bazen serveri açıp kapatman gerekiyor. Bu problem belli aralıklarla olunca hem benim hemde müşterinin canını sıkıyor.

Benim istediğim şudur. Farklı şubedeki kullanıcılar uzakmasaüstünden bağlanıp kendi yazıcısından çıktı alabilmeli. Terminallerde windows xp var. Nasıl bir çözüm önerirsiniz.    Saygılarımla....

"Ben kullandıkları yazıcıyı sunucuya lpt1 den tanıtıp uzakmasaüstü
bağlanınca kendi yazıcısından çıktı alabiliyor."

Yazıcı sürücülerini server'a yüklerken bu yöntemi kullanmayın. Yazıcı ve Fakslar kısmında boş bir yere sağ tıklayıp açılan menuden Sunucu Özellikleri ve ardından Sürücüler Sekmesine geçin. Sürücü ekleme/kaldırma işlemlerini buradan yapabilirsiniz.  Böylece her yazıcı için birde sunucu üzerinde bir yazıcı tanıtmamış olursunuz. Belki probleminizin çözümünde de etkisi olabilir.

Gönderildi : 15/04/2010 14:56

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Uzakmasa üstü yazdırma işlemi yazıcı tanıtmak ile ilgili bir işlem gerektirmiyor. sınırsız kullanıcı bir adet yazıcıdan çıktı alabiliyor. mesela hp 1005 üzerinde muhasebe oturum1 gibi uzak masadan bağlanınca geliyor. Kullanıcılar oturumu kapat demeyip çarpıdan kapatırsa oturum açık kalıyor ve yazıcı tıkanıyor. Problemim burada.

Şirket dışındaki kişilerin servere uzak masa üstünden bağlanıp kendi yazıcılarından çıktı alabileceği bir yöntem arıyorum

Gönderildi : 16/04/2010 13:11

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Resul Bey 'in söylediği yöntem zaten bu işe yarıyor, yani önerilen yöntem, net use lpt1:port tanımıyla remotetaki yazıcıyı göstererek kendi printerınızdan çıktı almanızdır. Ama kullanıcı tarafında disconnect/logoff kısmında kullanıcıları eğitmeniz gerekir. Buna müdahale söz konusu değil maalesef.

Gönderildi : 16/04/2010 13:23

(@VolkanCELIK)
Gönderiler: 152
Reputable Member

Windows 2003 Server da uzak masa üstü windows xp bilgisayarlarda çıktı almak istediğimde yazıcıdan çıktı vermiyor.

Gönderildi : 14/05/2010 16:06

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Printer server ve client tarafında tanımlımıdır?

Gönderildi : 19/05/2010 15:27

Paylaş: