Forum

Win.2008'de domain ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Win.2008'de domain kursam mı ?

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
422 Görüntüleme
(@Ufuktaki_Umut)
Gönderiler: 32
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Arkadaşlar 2 sorum var .

1 server ( 2008 std ), 5 client (windows7 pro) bir network var. yeni bir yer.  serveri sadece muhasebe programını yükleyip kullanmak için aldılar. ayrıca uzaktan muh. programını 3 kişi remote desktop ile kullanacaklar. bunun için ayrıca cal lisans ( 5 client ) satın aldılar. ts hakkında fazla bilgim yok. elimde sadece server 2008 std lisansı var. 5 cal useri nasıl etkinleştirebilrim acaba ?  diğer sorumda konuda olduğu gibi sizde domain kurmak işimi kolaylaştırırmı ? yoksa hiç gerek yok mu ?

Gönderildi : 27/03/2010 00:18

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Windows server CAL mı aldınız yoksa terminal server CAL mı? Remote desktop yapacaksanız terminal server CAL lisansı almanız gerekir. Aşağıdaki makaleye göre terminal servisi kurabilirsiniz. Domain kurmanız kullanıcıları yönetebilmeniz için faydalı olur. Muhasebe programını kurduğunuzda açacağınız domain kullanıcılarına doğru yetkiler vermeniz gerekir. Yoksa programda sorun yaşayabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/04/05/windows-2008-zerinde-terminal-servis-kurulumu-windows-2008-terminal-services-_3101_nstallation.aspx

Ayrıca Domain controller üzerine terminal server kurduğunuzda kullanıcıların administrator tools a erişmesini ve çalıştırmasını engellemelisiniz.

Gönderildi : 27/03/2010 02:04

(@Ufuktaki_Umut)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba efendim.  

satıştaki arakdaşlar 5 user için cal lisans satın aldık dediler. elimizde windows 2008 authorozition code dan başka bişey yok. onuda 25 haneden oluşan windows 2008 lisansına çevirdim ve windows server std kurdum.

ts cal lisans olmadığı anlamına geliyor galiba değil mi ?  yani ts cal lisansta elimizde ayrı bir lisans mı oluyor ?

bir de tscal lisans olmadığını düşünürsek server local de logoff durumdayken 2 user rdp ile bağlantı sağlayabilir değilmi ?  bunun için ts kurmama gerek yok sanırım ?

120 günlük deneme ts licencing kurarsam bu denemenin sonunda ts cal almassam artık 2 kişi de aynı anda bağlanamaz duruma gelirmi ?

bir de bu servere symantec endpoint protection programının server managerini kurmam lazım cd yi takıp kurulluma başladığımda "the Sep is not allowed on windows vista. " hatası veriyor.  sadece clienti kursam bu şekilde kullanamazmıyım ? 5 cliente ( windows 7) bunlara da kurarken bilinen uyumluluk sorunları var diyor. buna rağmen kursam mı ?  yoksa symantecten bu işletim sistemleri için farklı şeylermi indirmem lazım ?

biliyorum çok oldum, kusura bakmayın

ilginize şimdiden teşekkür ederim,  saygılarımla efendim

Gönderildi : 27/03/2010 02:56

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

TS cal (terminal server client authencation license )anlamına gelir uzak erişim için kullanılır.

120 gün demo olarak kullanabilirsiniz.Rdp kurmadan uzak eirşim yapabilirsiniz tek user.

Kurmaya çalıştığınız symantec vista üzerinde çalışmaktaymış.Uygun sürüü indirmelisiniz.Sorun yaşamamak adına.

Çok olmak cümlesini sarf etmeyin burası değerli bil bilgi paylaşım platformu.

İyi geceler.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/03/2010 03:43

(@Ufuktaki_Umut)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba

öncelikle teşekkürler

ts cal lisans için elimizde windows lisansından ayrı bir lisansmı oluyor. ( elimde ayrı bir lisans yok sadece authorozation code var ) bunu ts servisini kurarkenmi ekliyoruz ? yoksa başka bir şekilde mi lisanslanıyor ?

teşekkür ederim

Gönderildi : 27/03/2010 12:40

(@HakanALKAN)
Gönderiler: 125
Estimable Member

merhaba

sizin elinizdeki lisanslar , servere erişecek bilgisayarlar için server cal lisanstır

Terminal servere erişim için ayrıca terminal server cal lisansı edinmeniz gerekli

Terminal servisi kurarken yada sonradan ekleyebilirsiniz

Gönderildi : 27/03/2010 13:02

(@Ufuktaki_Umut)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhabalar

anladım. Teşekkür ederim

bu arada windows cal lisans ise(5 kullanıcı için ) ,   6ncı +  kullanıcı erişim yapamaz mı ?

Gönderildi : 27/03/2010 18:09

(@www-rizasahan-com)
_

Erişim sağlar ama etik açıdan lisans almakta yarar var.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/03/2010 19:35

(@Ufuktaki_Umut)
Eminent Member
Konu başlatıcı

çok teşekkür ederim herkese .. çok yararlı oldu bu bilgiler

saygılarımla

Gönderildi : 27/03/2010 19:41

(@www-rizasahan-com)
_

Biz teşekkür ederiz.

Gönderildi : 27/03/2010 19:46

Paylaş: