Forum

Bir Bilgisayarda Ot...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bir Bilgisayarda Oturum Açabilecek Domain Kullanıcılarını Seçebilmek

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
580 Görüntüleme
(@SemihDagli)
Gönderiler: 52
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bir bilgisayarda, oturum açabilecek domain kullanıcılarını seçebilmek mümkün mü?

Mesela cengiz-bonbon adlı bilgisayarda sadece cengiz.bonbon ve Administrators oturum açabilsin.

Server: Windows Server 2003 Std

Client: Windows XP Pro SP3

Gönderildi : 23/03/2010 17:36

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Bir bilgisayarda, oturum açabilecek domain kullanıcılarını seçebilmek mümkün mü?

Mesela cengiz-bonbon adlı bilgisayarda sadece cengiz.bonbon ve Administrators oturum açabilsin.

Server: Windows Server 2003 Std

Client: Windows XP Pro SP3

AD üzerinde hangi user'ın hangi computer üzerinde logon olabileceğini ayarlayabiilyoruz.User'ın özelliklerine girip Account tabına gelip Log on to seçeneği ile sadece logon olacağı computer hesabını seçebilirsiniz.

Gönderildi : 23/03/2010 17:45

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

Active Directory de belirlediğiniz kullanıcının özelliklerini açtıktan sonra Account sekmesine gelip "Log On To" butonuna tıkladıktan sonra açılan pencerede "The Following Computers" seçeneğini seçip kullanıcıların hangi bilgisayar üzerinde oturum açmalarını istiyorsanız Computer Name bölümüne yazıp Add dedikten sonra işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 23/03/2010 17:46

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba bu dediğiniz mümkün.Active directoryde user özelliklerinden o userlerin hangi makinelere login olabileceklerini seçebilir.Hatta bunu zamana bile bağlayabilirsiniz.Saygılarımla.

adsiz.bmp

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/03/2010 17:46

(@SemihDagli)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Silindi (Mükerrer)

Gönderildi : 23/03/2010 18:45

(@SemihDagli)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba, teşekkürler ama yanlış anlaşılmış. Kullanıcının kısıtlanması değil bilgisayarın kısıtlanması gerekiyor. cengiz-bonbon adlı makinede cengiz-bonbon ve yöneticiler oturum açabilsin.

"Bilgisayarımı başkaları kullanamasın" diyen kullanıcılar var.

Gönderildi : 23/03/2010 18:45

(@m-hakancan)
Noble Member

O halde kullanıcıların bilgisayarında tek tek aynı ayarı yapmanız gerekecek. Bunun için Control Panel--> Administrative Tools--> Local Security Settings seçeneğini açalım. Ardından Local Policies bölümünü genişletelim ve "User Rights Assignment" bölümünü açalım. Sağ tarafta "Allow logon locally" seçeneğine çift tıklayarak açalım ve burada bulunan Guest, Users, Backup Operators gibi kullanıcıları kaldıralım ancak Administrators grubu kalsın. Ardından o bilgisayarda oturum açmasını istediğimiz kullanıcının hesabını "Add User or Group" butonuna tıkladıktan sonra ekleyelim.

Artık eklediğimiz kullanıcı ve Administrators grubuna üye olan kullanıcılar dışındakiler bu bilgisayar üzerinde oturum açamayacaklardır.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 23/03/2010 19:03

(@SemihDagli)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Uyguladım, oldu. Teşekkürler [:)]

Gönderildi : 23/03/2010 19:39

(@m-hakancan)
Noble Member

Rica ederim.