Forum

Eski Domain Control...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Eski Domain Controller ve Yeni Domain Controller sorunu

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
578 Görüntüleme
(@digiter)
Gönderiler: 91
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Önceden 2 Domain controllerımız vardı.Lakin yapıyı değiştik tek bir domain controller yaptık Lakin eski DC'yi kaldırdık hiçbir bilgisi kalmadığı halde Windows Ağına tıkladığımzda 3 domain controllerı görüyoruz yeni DC ile eski 2 DC içeriside de aynı PCler mevcut ..Eski domain kontrollera ait hiçbir şey kaldı .Active Directory kaldırıldığı halde eskiler mevcut ve içerisinde pcler mevcut Bu neden kaynaklanıyor olabilir?

Şimdiden teşekkürler  

Gönderildi : 15/03/2010 19:08

(@AhmetERSAHAN)
Gönderiler: 116
Estimable Member

Merhaba Active directory kaldırdığınız zaman tam olarak kalkmıyor zaten dc nin içinde tabiri caizse artıklar mutlaka kalıyor o yüzden sağlıklı olabilmesi için kullanılmayan dc ye temiz kurulum yapmak bence en mantıklısı o zaman problemlerinde kalmamış olur kullanılmayan dc ile ilgili..

Gönderildi : 16/03/2010 01:09

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba . Yapıyı ne şekilde değiştirdiniz.ayrıntılı anlatırsanız daha iyi yardımcı olunacaktır.

Gönderildi : 16/03/2010 01:23

(@digiter)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Eski bir domain controller vardı .Onu dcpromo ile remove ettim yeni domaine bu eski dcyi additional domain olarak kaydettim.Yani eski DC additional domain controller oldu.

eski Dc ağda gözüküyor içine girince yeni dcdeki pcler gözüküyor sorun bu tam olarak.

Gönderildi : 16/03/2010 12:14

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Öncelikle şunu söyleyeyim; eski DC'yi domain'den çıkarsanız da o bir 'Bilgisayar' olarak orada görünür. Bu onun DC olduğu anlamına gelmez.

Ama siz eski DC'nizi domain yapınızda hala domain controller olarak gördüğünüzü anlatmaya çalışıyorsanız ve dcpromo ile domain controller'ı domain controller'lıktan çıkardığınızdan da eminseniz bir de şunu denemenizi tavsiye edebilirim:

Önce DC yedeği alın.

Etki Alanı Kullanıcı Adı ve Bilgisayarları'nı açın.

domain'inize sağ tıklayarak Görünüm->Gelişmiş Özellikler tıklayın.

Buradan System->File Replication System->Domain System Volume (SYSVOL share) yolunu izleyip orada olmaması gereken girdiye sağ tıklayıp Silin.

Ardından yine Active Directory Kullanıcıları ve Bilgisayarları ekranında domain'inizin içinde Domain Controllers'ı açın ve içinden yine orada olmaması gereken domain controller'a sağ tıklayıp onu da silin.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 16/03/2010 12:34

(@digiter)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Active Directory users and computers -->advaced features 'a girdim ne orada ne de sysvol içerisinde böyle bir kayıta rastlamadım.herşey düzgün görünüyor 4 server replike şekilde çalışıyor. hiçbir sorun yok ama bütün clientlar ve serverdan ağ ağlantılarıma girince eski Dc gözüküyor içerisinde yeni dc'nin pcleri var ....

Gönderildi : 16/03/2010 12:53

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Bu durumda sorununuz çok spesifik gibi görünüyor. Profesyonel destek almanızı öneririm.

Gönderildi : 16/03/2010 13:03

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba,

ntdsutil aracı ile eski DC kayıtlarını silmeniz olası mıdır?

Gönderildi : 16/03/2010 16:20

(@digiter)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ntdsutil

metadata cleanup

connections

selected domain

connect to domain

full olarak ntdsutilden inceledim eski domain controller gözükmüyor.ama local ağda mevcut nasıl oluyor anlayamadım....

Gönderildi : 16/03/2010 17:18

Paylaş: