Forum

Windows 2008 R2 E.E...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 2008 R2 E.E Backup Sorunu

17 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
565 Görüntüleme
(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar, Windows 2008 R2 Enterprise Edition sunucumda kendi Backup özelliğinden yararlanarak backup almak istediğimde hangi lokasyona kaydetmek ister isem isteyim aşağıda gözüktüğü gibi bir hata almaktayım.

[img] [/img]

Sorunun çözümünü araştırdım fakat pek işe yarar bir şey bulamadım. NTFS dosya formatında olan harici bir hdd ye yedeği alamıyorum, aynı şekilde dahili olan NTFS dosya formatına sahip bir başka partitiona da yedek alamıyorum. 

Sunucumun disk yapısı ise Raid5 yapılmış, 300 gb lık 15k rpm lik SAS HDD.

Yedekleceğim lokasyonda ki hdd ise WD in 320 GB lık bir harici hdd ki, NTFS dosya formatında formatlanmış.

Sorunun çözümü için uğraştım fakat olumlu bir sonuç elde edemedim, sizce sorunun sebebi ne olabilir? Aynı yapıdaki Windows 2008 Standart server ın yedeğini almada bir sıkıntı çıkmamıştı. Şuan ise böyle bir sorun yaşamaktayız.

Gönderildi : 13/03/2010 19:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32986
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

burada hedef değilde kaynak ntfs değil diyor ama dikkat ettiniz mi ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/03/2010 03:46

(@huseyinsevin)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

burada hedef değilde kaynak ntfs değil diyor ama dikkat ettiniz mi ?

Evet Hakan bey, kaynağın NTFS olmadığını belirtmiş ama inanın buna hiç dikkat etmedim çünkü ilk emin olduğum şey kaynağın NTFS olması idi.

Sorunum ise halen devam ediyor. Yedek almak istediğimde yada bir yedek için görev zamanlaması oluşturmak istediğimde bu hatayı almaktayım.

Acaba disk yapımda bir değişiklik yada bir ayar mı yapmam gerekiyor.

Disklerim NTFS formatında, Raid yapılmış diskler ve diski iki partition a böldüm, buda sanırım bir soruna sebep olmayacaktır. Sorunla ilgili fazla bir kaynak hatta hiç bir kaynakta bulamadım işin açığı.

Gönderildi : 16/03/2010 12:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

event id ne diyor

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/03/2010 18:13

(@huseyinsevin)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Event ID lerde bir hata gözükmemekte, çözüm için uğraşılarımıda sınırlandıran bu aslında. Karşımda sorunun peşine düşebilmem için varolan tek şey bu hata ekranı.

Gönderildi : 16/03/2010 20:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

benim başıma gelmediği için ve bu uyarıdaki metni text e dökecek vaktim olmadığı için bunu sordum siz text e dökün ben bir araştırayım text çok açık 🙂

Gönderildi : 16/03/2010 21:06

(@huseyinsevin)
Prominent Member
Konu başlatıcı

One of the specified source volumes has an invalid format an connot be protected using Windows Server Backup. Only volumes formatted with NTFS can be protected.

Text e dökün derken sanırım kastınız bu olsa gerek 🙂

Bu arada biraz önce baktım sadece System State yedeği almak istediğim bu uyarıyı alıyorum. Herhangi bir dizinin yedeğini alırken sorun yok da ben de zaten System State yedeği için kullanacağım genelde Windows Backup ı.

Gönderildi : 16/03/2010 23:01

(@huseyinsevin)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Sorun tam olarak şu imiş. Diskleri incelerken yeni farkettim.

Aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere OS isimli partition FAT32 formatında, ve bu sebepten ötürü Windows Backup ile System State yedeği alamıyorum, fakat anlamadığım nokta şu, bu disk boş, ve içerisinde de yedek alınabilecek bir veri yok. Buna rağmen Windows Backup System State yedeği almayı seçtiğimde neden bu partition kısmınıda göz önüne alıyor?

Diski FAT32 den NTFS e çevirmek sorunu çözecektir sanıyorum fakat daha
önce böyle bir şey yaşamadığım için böyle bir çevrim işlemide yapmadım.
Böyle bir işlem yapmanın ne gibi zararları olabilir. Mantıken düşündüğümde boş bir bölüm, formatını çevirmenin veya o partition u komple silmenin bir zararı olacağını sanmasamda bazen her şey yürütülen mantıklardaki gibi olmuyor.

Disk ile ilgili ekran görüntüsü....

[img] [/img]

Sonuçta 

Gönderildi : 17/03/2010 02:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Hüseyin bey ilk postumda bunu söylemiştim zaten ama sanırım şimdi kontrol ettiniz.

buraya bakmasının sebebi system state yedeği içerisinde sadece ad yedeği olmaz kayıt defterinden tutunda sistem dosyalarına kadar yedek alır ki boot files de sizin bu dizinde.

convert yapın hiçbir sorun olmaz.

Gönderildi : 17/03/2010 02:39

(@huseyinsevin)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Hızlı geri dönüş için teşekkür ederim.

O zaman convert h: /fs:ntfs diyerek dosya formatını NTFS e çeviriyorum.

Tekrardan teşekkürler.

Gönderildi : 17/03/2010 02:57

(@huseyinsevin)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Öncelikle böylesi can sıkıcı sorunların kimsenin karşılaşmaması dileğiyle, karşılaşanlar için de bir fikir vermesi açısından sorunun çözümünde izlenilenleri belirtmek istiyorum.

Sorunla karşılaştığımda gerek hata iletisini tam okumadan gerekse disk yapıma bakmaya yani Disk Manage den bakmaya gerek görmeden sorunun hemen çözümüne odaklanmış olmam aslında bana zaman kaybettiren ilk hatamdı.

Sonrasında ise yani soruna dair pek bir veri bulamamış olmam sebebiyle sorunumu burada sizlerle paylaştım. Sağolsun değerli Hakan hocamız benim gözden kaçırdığım noktayı  iyi bir şekilde yakamış ve çözüm için bana iyi bir öneride bulunmuştur.

Sorun yedeği alınacak bir partition un NTFS formatında olmaması idi. Bende bu disk bölümünü  convert h: /fs:ntfs komutu ile NTFS çevirdim.

Disk bölümünü NTFS çevrildikten sonra System State yedeği almakta başka bir sorunla karşılaştım, 0x800423F4 hata kodu bu olan ikinci sorunun çözümü için ise Microsoft'un kendi web sitesinde yazılanları uyguladım. Sorun MSSQL çalışan sunucularda DataBase lerin Recovery Modellerinin Simple olarak konfigüre edilmemiş olmasından kaynaklanmaktaymış. Bu işlem içinde MSSQL deki veritabnalarının Options kısmından Recovery Model bölümündeki Full seçeneklerini Simple yaparak aştım.

Şuan Windpws Backup ile sorunsuzca yedek alabilmekteyim. Bu arada bakmam gerekecek tek nokta şuan için SQL db lerinde yaptığım bu değişikliğin ne olduğunu tam olarak öğrenmem olacak.

Bu kadar yazıyı yazıyor oluşumun sebebi ise benzer sorunu yaşayabilecek olan kişilerin böylesi bir sorunu nasıl aşabileceğini daha hızlı bir şekilde bilmelerine katkıda bulunmaktaktır.

Sevgilerimle.

Gönderildi : 17/03/2010 17:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

bilgi için teşekkürler.

Gönderildi : 17/03/2010 23:45

(@hakankocabey)
Gönderiler: 23
Eminent Member

Hocam benimde aynı sıkıntım var. ilgili ekran görüntülerini paylaşıyorum, yardımcı olur musunuz? 

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 27/01/2016 21:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba,

aşağıdaki komut ile c dizinini NTFS yapmanız gerekli

convert c: /fs:ntfs

Ama bundan önce mutlaka bir imaj alın veri kaybı yaşanmas durumuna karşın

Gönderildi : 28/01/2016 10:43

(@hakankocabey)
Eminent Member

Hocam cevabınız ve alakanız için teşekkür ederim. Convert edersem en fazla ne gibi bir tehlike ile karşılaşırım ( sistem mi çöker? ) vs.?...

Yapmaya değer mi?..  Shadow Protect kullanıyorum backup işleri için.

Gönderildi : 28/01/2016 14:12

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba,

Shadow Protect yedekleme çözümü değildir, buna güvenip bu değişikliği yapmayın, düzgün bir yedekleme yazılımı ile bare metal yedek alın veya imaj sonra bu komutu çalıştırın

Gönderildi : 29/01/2016 13:11

(@hakankocabey)
Eminent Member

TEŞEKKÜR EDERİM HOCAM.

Gönderildi : 30/01/2016 16:29

Paylaş: