Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Open DNS

7 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
428 Görüntüleme
(@ikbalkoca)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Internette Dns ile ilgili makaleleri okurken Open DNS kavramı ile karşılaştım . Yapılandırılması sonucunda var olan bağlantı koşullarını daha da hızlı kullanılabileceği belirtilmiş. Tabi akla gelen ilk konu güvenlik oluyor. Gerçekten böyle bir yapılandırma var mı?  Konu ile ilgili cevaplar için şimdiden teşekürler.

Gönderildi : 29/04/2008 15:09

(@YUSUFALBAYRAK)
Gönderiler: 131
Estimable Member

Benim bildiğim kadarıyla Open DNS Google firmasının bir DNS hizmeti. Türk Telekomun DNS lerinden daha hızlı çalıştığı söyleniyor.

208.67.222.222

208.67.220.220

DNS IP leri bunlar. Ama bazen yada adresi yanlış yazdığında opendns web sitesine yönlendiriyor...

Gönderildi : 29/04/2008 15:13

(@OmerKARADENIZ)
Gönderiler: 1560
Noble Member

Merhaba

Telekomun bir zamanlar yaptığı dns yasaklamasını yapabilirsin.

Gönderildi : 29/04/2008 19:40

(@birolaydugan)
Gönderiler: 867
Prominent Member

Bu Gayet Normal.

Gönderildi : 30/04/2008 03:40

(@yasaryilmazer)
Gönderiler: 193
Reputable Member

Google firmasının olduğunu zannetmiyorum. Pek hız farkedilmiyor denilebilir yorum meselesi. Yalnız güvenlik diye konuşacak olursak, girdiğin sitelerin loglarını tutuyordur eminim. Bu da kendisi için istatiktik çıkartma imkanı sağlayabilir. Ayrıca site bulmayınca kendi arama sonuçlarını gösteriyor, bu da ayrı bir güzellik, ama sonuçlar tatmin edici değil.

Gönderildi : 30/04/2008 12:03

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhabalar

Bu konuyu bi hortlatalım 🙂

Okuduğum güvenlik makalelerinden sonra kafama takılan bir soru oluştu. Bunu sizinle paylaşmak istedim...

Türk Telekom dns'i kullanmak mı daha güvenli ve hızlı? OpenDns kullanmak mı?

Sizlerin düşünce ve görüşleri hangi yöndedir?

Gönderildi : 14/02/2009 14:35

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhabalar,

İşin güvenlik kısmına baktığımızda open dns kullanmayı az buçuk bilen arkadaşlar gerekli filtrelemeleri vs. yaptıklarında daha güvenli olduğunu söyleyeceklerdir.Çünkü turktelekomun vermiş olduğu dnslerde bildiğim kadarıyla bir program vs yüklemeden kısıtlama yapılmıyor.Ama iş bu aşamaya geldiyse forum yöneticisi arkadaşların bunu anket bölümüne taşımaları gerekmektedir.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 14/02/2009 14:48

Paylaş: