Forum

Server Ayarları Hak...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server Ayarları Hakkında Bilgi Almak

31 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
592 Görüntüleme
(@HuseyinAksoy)
Gönderiler: 140
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Server konusunda fazla bilgim olmadığı ve öğrenmek istediğim için rahatsız ediyorum. Biraz uzun olacak ama başlıyorum

Şimdi 1 Server ve 80 Client’tan oluşan bir ağ kurmak istiyorum.Windows Server kurulumunu yaptım.Patch panel, switch ve server bağlantısını(Switch’den Server’a ve Adsl modemden Server’a CAT6 bağlantısı yaptım.) yaptım.Burada yanlışlık olmadığını zannediyorum.Aşağıda sormak istediğim soruları maddeler halinde yazdım.

1-Server’ın Client’ları görmesi için etki alanını veya çalışma grubunu aynı mı yapmalıyım.Öyle ise hangisi aynı olmalı?

2-Server’ın bu makinalara ip ve internet vermesini nasıl sağlarım?

3-Server’ın IP numarasını nasıl ayarlamalıyım?Bunu ayarladığımda server direk Clientlara IP verir mi?

4-Server’a Clientları nasıl eklerim ve bu kullanıcılara sınırlandırma nasıl uygularım?

5-Active Directory, ISA Server ve DHCP ayarları tam olarak nedir ve bu ayarların nasıl yapıldığını anlatan kaynak varsa yazar mısınız?

Çok soru sorduğumun farkındayım.Ama bunları öğrenmek istiyorum.O yüzden yardımcı olacak arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Huseyin Aksoy

Gönderildi : 18/02/2010 19:29

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

1-Server sistemi kuracaksanız kullanıcıları domaine almalısınızki bir server Active directory mantığı olsun.Bu şekilde zaten server tüm clientleri görür.

2-Serverde makinelere internet dağıtmak için firewall yazılımı kullanmalısınız.Kullanmazsanız internet güvenliğini sağlayamazsınız.Ama yinede sorunuzun yanıtı Dhcp üzerinden routeri modem ipsi olarak girerseniz tüm makineler nete çıkar.

3-Server ipsi elle verirsiniz sabit olsun.Ama clientler için dhcp kurunuz.

4-Servere kullanıcıları domaine map ederseniz kısıtlı kullanıcı olurlar.

5- Makale mevcut.

Bu sorularınız nerdeyse bir sistem yapılandırmayı kapsıyor.İşlemleriniz acil ise profesional yardım alınız.Zamanım var diyorsanız formumuzda makaleler kısmında isa,dhcp,server 2008 kısımlarında bu dediklerinizi gerçekleştirecek tüm makaleler mevcut.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/02/2010 19:49

(@zafercalikoglu)
Gönderiler: 292
Reputable Member

bu  işlerde yeni oldugun için sırayla  gitmeni tavsiye ederim,ilk önce server ı sonra active directory,dhcp,gibi ,forumda arattır,çok basit dille anlatılmış çok dökümana  ulaşabilirsiniz,

kolay gelsin,

Gönderildi : 18/02/2010 19:53

(@HuseyinAksoy)
Estimable Member
Konu başlatıcı

teşekkürler...

Gönderildi : 19/02/2010 13:28

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Biz teşekkür ederiz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 19/02/2010 13:29

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Biraz reklam gibi olacak ama aşağıda linklerini vereceğim videolarım işinizi görecektir.

İlk olarak Windows Server 2003 kurulumu ile başlamak lazım.

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/01/23/video-windows-server-2003-kurulumu.aspx

Active Directory kurup Domain ortamına geçebilirsiniz. 

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/01/31/video-active-directory-2003.aspx

Server üzerine DHCP Hizmetini kurmalı ve Client'larınıza otomatik IP adresi dağıtmalısınız.

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/01/31/video-dhcp-e-itimi.aspx

Bu 3 video şimdilik sizin işinizi görecektir. Active Directory kurabileceksiniz, User yönetimi yapabileceksiniz. Client'ları Domain ortamına alabileceksiniz. DHCP ile otomatik IP adresi verebileceksiniz. Umarım işinizi görecektir. Saygılar.

Gönderildi : 20/02/2010 13:13

(@HuseyinAksoy)
Estimable Member
Konu başlatıcı

teşekkürler erdem hocam

Gönderildi : 21/02/2010 02:04

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Rica ederim Hüseyin Bey ne demek... Çözümsüz sorununuz kalmasın yeter...

Gönderildi : 21/02/2010 02:44

(@HuseyinAksoy)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba, serverdaki ad,dns ve dhcp hepsini kaldırdım.(Öğrenmek için)Sonra dns ve dhcp sorunsuz kurdum.AD de tamamlanmak üzereyken zone already exist diye bi uyarı verdi Sonra AD fakat omputer kısmında hiç bilgisayar yok ve client giriş yapmaya çalıştığında Sisteminizde SAM die kaydediciler yok gibi birşey dedi.

Benim anladığım daha önce oluşturulan dns olduğu ve bu yüzden bilgisayarları görmediği.Arkadaşlar lütfen fikirlerinizi paylaşırsanız ve yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler..

Gönderildi : 01/04/2010 02:35

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Kurulu DNS den sonra AD yapısının yeniden nasıl düzleneceğine dair daha önceden yanlış hatırlamıyor isem çokca soru sorulmuştu hatta en sonunucu bu kısa süre içerisinde soruldu. Bu sorulara bakabilirsin.

1) Bir serverın ve çok sayıda clientın varsa mutlaka bir domain ortamın olmalı, bu işlerini kolaylaştıracaktır. Hatta bana kalsa değil 80 bilgisayar için 5 bilgisayar için bile bunu yapardım.

2 ve 3 için kısaca DHCP. Rıza beyinde belirttiği gibi Router adresine modem IP sini vereceksiniz. Scope Option'dan ayarlayabilirsiniz.  

4) Clientlar DNS server olarak sunucunu tanıdıklarında Domain ortamına dahil edilebilirler, ama elbetteki bunun şartı client makinaların bununla ilgili ağ destekleri varsa mümkündür. Yani XP Home yada Windows 7 Home da bunu yapamazsınız. O yüzden bunu neden yapamadığınızı sorgulamamalısınız. 

5. soruna cevap vermek gerkirsede bu işte yeniysen ve aktif olarak kullanılan bir ağın yöneticisi isen ISA ya hemen bulaşma derim. Zaten ilk kurulumda her şey Deny gelir ISA da, kurup, konfigüre edene kadar sana sıkıntı çıkartacaktır. Çünkü bir Client'ın sistemin çalışmamasını yada sağlıklı çalışmadığını anlıyacağı tek nokta internetinin kesik olması veya bazı kaynaklara istediği gibi erişememesidir.

Bu yüzden ISA daki bir sıkıntının aşılma süresi seni strese sokacaktır. ISA ya harcıyacağın zamanı şimdilik Exchange e harcaman daha iyi olabilir. Zira güvenlik son derece önemlide olsa her client ın sorgulayacağı veya şikayetçi olacağı bir konu değildir, buda nispeten bir sorun çıkmadığı sürece başını daha az ağrıtır.

ISA dışında kullanabileceğin güvenlik sistemleride vardır bunlarada bakabilirsin ek olarak.

Gönderildi : 01/04/2010 02:59

(@HuseyinAksoy)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hüseyin Bey ben AD, DNS ve DHCP yi sildim(offf)Şimdi dns kurdum.DHCP kurdum.AD kuruyorum en sonunda zone already exist die bi yazı cıkıo ve yeniden baslıo ama AD açıyorum computer bölümüne bakıorum hiç bilisayar yoq acaba dns le ilgili zone dosyaları var o yuzden mi engellio.Nasıl çözebilirim ve DNS, AD Ayarları hangi kalsörde saklanıyor.Acaba ordan silersem düzelirmi?

Gönderildi : 01/04/2010 03:06

(@huseyinsevin)
Prominent Member

Önceden kullandığınız hali hazırda bir DNS yapınız mı vardı? Yani ilkkez kuruyorsanız zaten bu işin en kolayı ve sağlıklısı AD yi kurarken DNS ide beraberinde kurmaktır.

Bence DNS i kaldırın ve AD ile birlikte kurum.

Gönderildi : 01/04/2010 04:02

(@HuseyinAksoy)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Daha önce kurdum kaldırdım.AD sihirbazında kurulabilyor mu?

Gönderildi : 01/04/2010 04:07

(@huseyinsevin)
Prominent Member

Run a gelip dcpromo yazıp yine aynı şekilde kaldırma işleminide başlatabilirsin.

Gönderildi : 01/04/2010 04:11

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

DNS'i sildim demişsiniz ama nasıl sildiniz? Kalıntılar var mı? Suffix'lere baktınız mı? Bu ve bunun gibi bazı noktaları gözden geçirmelisiniz. En basitinden DNS hizmetini kurduysanız Domaine ait Zone'ları silin. Sonra hem DNS Servisinde Cache'i temizleyin ve Restart edin. Ardından DNS hizmetini kaldırın. Sonra cmd ile de ipconfig /flushdns kkomutunu koşturun. Hepsini uyguladıktan sonra;

dcpromo yazarak. bilinen AD kurulumuna geçebilirsiniz. Kurulumda size DNS hizmeti ile ilgili bir soru sorduğunda. DNSi de yükle diyebiliyorsunuz. Böylece uğraşmamış olursunuz. Yani sorunuza özetle cevap; Evet AD sihirbazında DNS servisini de yükliyebiliyorsunuz. Saygılar.

Gönderildi : 01/04/2010 04:12

(@HuseyinAksoy)
Estimable Member
Konu başlatıcı

erdem bey cache temizleme ve zoneları nerden silebilirim.

Gönderildi : 01/04/2010 04:17

(@huseyinsevin)
Prominent Member

2008 de View den Advanced e tıklayın. Bundan sonra zaten en üstte Cache Lookup çıkar, sağ tıklayıp Clear Cache deyin. Silme işlemi içinde oluşturduğun Zone a sağ tıkla ve Delete de 🙂

Dediğimiz gibi DNS i toptan kaldırıp AD ile beraber kurun. Zira DNS önemlidir, doğru konfigüre etmez iseniz size çok büyük sorunlar çıkartacaktır.

Gönderildi : 01/04/2010 04:23

(@HuseyinAksoy)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hemen deniyorum.Yardımcı olan herkesten Allah razı olsun.Bu bilgileri öğrenmem çok iyi oldu.

Gönderildi : 01/04/2010 04:26

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

2008 de View den Advanced e tıklayın. Bundan sonra zaten en üstte Cache Lookup çıkar, sağ tıklayıp Clear Cache deyin. Silme işlemi içinde oluşturduğun Zone a sağ tıkla ve Delete de 🙂

Dediğimiz gibi DNS i toptan kaldırıp AD ile beraber kurun. Zira DNS önemlidir, doğru konfigüre etmez iseniz size çok büyük sorunlar çıkartacaktır.

Şiddetle katılıyorum. Hatta kurarken bile sorunsuz kurmanız gereklidir. Özellikle 2003'de sizden Windows CD'sini istediği zaman hemen CD'yi göstermeniz gereklidir. Aksi halde zaman aşımına uğrayıp DNSin hatalı kurulması hatta hiç kurulmamasına neden olabilir.

Sorununuz çözülsün bizim için en önemlisi o. Saygılar. 

Gönderildi : 01/04/2010 04:43

Sayfa 1 / 2
Paylaş: