Forum

Hangi Policy etkili...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hangi Policy etkiliyor.

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
446 Görüntüleme
(@leventkaragoz-2)
Gönderiler: 389
Honorable Member
Konu başlatıcı

Admin oturumunda kurulan bir program User oturumunda çalışmıyor.

Domain yapısında program kurulum ve denetim masası erişim yasağı policy var (Server 2003). Şu ana kadar kullanıcılarda, Admin oturumunda kurduğum

tüm programlar, User oturumunda sorunsuz çalıştı. Fakat şu anda farklı bır durumla karşılaştım.

Bir kullanıcı bilgisayarına (XP Pro SP3) Admin oturumunda takip programı kurduk, program sql üzerinde data tutuyor. Yani sql express de kuruldu.

User modunda program çalışmadı. Local bilgisayarda, o useri Admin olarak değiştirdim ve restart ettim, program çalıştı, fakat bu defa

bilgisayar policy'lerin dışında kalıyor.

Bilgisayar Users konumundayken Policy'leri alsın, fakat programı bir şekilde çalıştırmak istiyorum.

Program kısayolunu sağ tıklayım farklı çalıştır yaptığımda, admin şifresini girerek çalışıyor, fakat her seferinde admin şifresini girmek olmaz.

Bu konuda forumda arama yaptım ama kilit kelimelerim isabetli olmadı sanıyorum, sonuç bulamadım.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 19/01/2010 12:45

(@selimtanrikulu)
Gönderiler: 287
Reputable Member

Merhaba,

Aldığınız hata nedir? Programın kurulu olduğu klasöre user için yetki verip denediniz mi? yinede problem çıkarırsa regedit'te bir yerlere de yazıyor olabilir, bunu da en olmadı programın üreticisinden öğrenip oralara da yetki verebilirsin. 

Gönderildi : 19/01/2010 12:56

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Aldığınız hata nedir? Programın kurulu olduğu klasöre user için yetki verip denediniz mi? yinede problem çıkarırsa regedit'te bir yerlere de yazıyor olabilir, bunu da en olmadı programın üreticisinden öğrenip oralara da yetki verebilirsin. 

C sürücüsüne komple user için tam denetim yetkisi verdim. yine çalışmadı.

Progarmı getiren şirket, yapımızdaki policy'den olduğunuz idda ediyor. Bence de öyle.

User oturumundayken, programı sürekli admin yetkisi ile çalıştırmanın yolu yok mudur.

Yani bir defaya mahsus admin şifresi tarafımdan girilecek ve sonra user tarafından gerektiğinde çalıştıralacak, admin şifresini bir daha sormadan.

Gönderildi : 19/01/2010 16:07

(@hasankaraman)
Gönderiler: 39
Trusted Member

Merhaba,

Senin problemine benzer bir problemde ben yaşamıştım. Makina üzerinde local security policyler üzerinde -- yazılım kısıtlama ilkelerinde yol kurallarına yeni yol kuralı ekleyip. Programının yolunu gosterirsen (örn : c:\program files\Norton\*.* ) probleminin çözümüne yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

Gönderildi : 19/01/2010 17:36

(@hasankaraman)
Gönderiler: 39
Trusted Member

Merhaba,

Senin problemine benzer bir problemde ben yaşamıştım.
Makina üzerinde local security policyler üzerinde -- yazılım kısıtlama
ilkelerinde yol kurallarına yeni yol kuralı ekleyip. Programının yolunu
gosterirsen (örn : c:\program files\Norton\*.* ) probleminin çözümüne
yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

Gönderildi : 19/01/2010 17:37

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1631
Noble Member

Merhaba

Bu tarz bir problem ile bende karşılaşmıştım (Turkcell Connect Card User hesabında Cihaz bulunamadı hatası veriyordu.)

Ama admin hesabında yada programı farklı çalıştır yapıldığında bir problem yoktu. Problemin çözümü için

Dos ortamında Runas komutunu kullanınca problem çözüldü. Runas komutunda normalde her seferinde şifre girmek gerekiyor. Sanur adlı araç ile bu problemide çözdüm. Bir bat dosyasının içersine komut dizesini yazarsanız her seferinde komut yazma ihtiyacıda kalmaz.

Sanur hakkında detaylı bilgi/kullanımı için

http://www.commandline.co.uk/sanur_unsupported/index2.html

Gönderildi : 19/01/2010 18:22

(@leventkaragoz-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Yorumlar için teşekkürler. Uygun zamanda deneyeceğim.

Gönderildi : 20/01/2010 12:17

Paylaş: