Forum

Windows 2008 server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 2008 server üzerinde dosya paylaşımı ve kota

12 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,134 Görüntüleme
(@EFELER)
Gönderiler: 53
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selam

windows 2008  server üzerinde 60 kullanıcım için klasör açıp sadece kendilerine giriş izni vermek istiyorum.Bazı klasörlere ortak bir kaç kişiye izin vermek istiyorum.

Şimdi üç sorum olacak,

1-Bu klasörlere kullanıcılar tarafınfan map olunmasını sağlayıp home folder haline getireceğim.Her kullanıcı kafasına göre önüne geleni bu alana doldurmasın diye kota koymak istiyorum.Extra bir yazılım kumadan bunu yapabilirmiyim.

2-Yazılım kurmam gerekirse Fileserver ile bu işi başarabilir miyim?

3-Sizin öneriniz nedir?

Teşekkürler. 

Gönderildi : 18/12/2009 19:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Ekstra bir yazılım olmadan window server ile gelen kota yönetimini kullanabilirsiniz. Disk e sağ tıklamanız ve ilgili kişiler için bu disk üzerinde ne kadarlık bir alan kullanılacağını belirlemeniz yeterli.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/12/2009 19:28

(@EFELER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam yanlış ifade ettim sanırım kendimi mesela serverde d: diskine 50 klasör açtım hepsine tek tek yetki verdim kullanıcının işlem kapsitesine göre klasörlere ayrı ayrı kota koymak istiyorum bunu nasıl yapabilirim.

Atıyorum a kullanıcısı yoğun kullanıcı ona 20 gb b kullanıcısı sıradan user 5 gb gibi. 

Gönderildi : 18/12/2009 20:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Disk üzerine sağ tıklayın kota bölümünden add deyip kullanıcıyı ekleyin ve ne kadar alan vermek istiyorsanız tanımlayın.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/12/2009 20:32

(@EFELER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam disk üzerinden yaparsak eğer o eklediğimiz kullanıcıya a kullanıcısna o disk üzerinde 20 gb alan verelim mesela diskte komple denetime gidecek klasör için yok sanırım.

Dediğim gibi klasöre kota olayını ve yetkilendirmeyi klasör üzerinde paylaşım ve gerekli hakları fileserver rolü ile yapabilirmiyim?

Verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür dilerim. 

Gönderildi : 18/12/2009 20:37

(@OzkanTOPAL)
Gönderiler: 20
Eminent Member

Merhaba

WinQuota Corporate ile web tabanlı, WinQuota Professionlar ile klasör özelliklerinden yapabilirsin.

Gönderildi : 18/12/2009 21:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Klasör bazlı kota yok ama gerek var mı ?  klasör bazlı ise 3 party yazılımlar kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 19/12/2009 00:17

(@EFELER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam resimdeki gibi kullanıcı ekleyip limit verdiğim zaman limit verdiğim kullanıcı o disk içinde klasör açmak veri yazmak diskin içinde farklı yerlere farlı verieler yazmak gibi işlemler yapsa bile diskte resimdeki alanda verdiğim boyut kadarmı alan kullanabilecek?

windows 2008 Filerserver rolü kurmanın normal klasör açıp yetki vermeden farkı ve avantajı nedir? 

Gönderildi : 19/12/2009 01:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet bu bölüm sadece kota ile ilgili yetki ile ilgili değil.

Gönderildi : 19/12/2009 03:44

(@ozansimsek)
Gönderiler: 514
Prominent Member

Selamlar, gruba kota koyulmuyor sanırım sadece kullanıcılar için gereçli kota koymak.

Gönderildi : 04/10/2012 15:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Grup bazlı kota uygulayabilirsiniz

http://www.windowsitpro.com/article/storage-management/assigning-disk-quotas-by-group-membership

Gönderildi : 06/10/2012 16:51

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,

İlla klasöre kota koyacaksanız windows server üzerinde file server özelliğini aktif hale getirin. http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/04/13/windows-server-2008-file-server-n-kullan-ma-haz-r-hale-getirilmesi-w2008-file-server-resource-manager-for-user-deployment-part-2.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 06/10/2012 22:42

Paylaş: