Forum

sistem odası server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

sistem odası server tasarımı

15 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
440 Görüntüleme
(@forza)
Gönderiler: 184
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Şu anki mevcut yapımızda eski yazılımlar ve eski donanımlar olmasından dolayı yeni bir yapılandırmaya gitmek istiyoruz.Şu anki sistemimizde erp,otomasyon kullanıyoruz ve bunlar kendilerine ait serverler üzerinde sorunsuz çalışıyor.(ibm server-server 2003 yazılımları ile.)

Kullanılacak olan roller

1-active directory

2-dns

3-dhcp

4-fileserver

5-exchange

6-isa(tgm 2009)

7-wsus

Not:sistemde 60 user var ilerde büyümeyle birlikte max 150 olabilir çok ileri zamanda. 

Ben bu şekilde planladım ama değerli görüşlerinize açığım şu an elimde otomasyon ve netsis server var 4server +ftp için iyi bir pc ile işi bitirmek istiyorum.Fikirlerinizi bekliyorum. 

Gönderildi : 16/12/2009 18:15

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

ek olarak back-up unitesi düşünebilirsiniz.

Gönderildi : 16/12/2009 18:32

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Backup için ne önerirsiniz?

Geri kalan rolleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gönderildi : 16/12/2009 18:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32981
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

2008 R2 üzerine şu anda exch 2007 yükleme şansınız yok. backup için symantec kullanabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/12/2009 02:09

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Exchange takımı gelen şikayetlerden bıkmış olmalı ki bir update paketi ile bu durumu çözeceklerini bildirmiş. 🙂

http://msexchangeteam.com/archive/2009/11/04/453026.aspx

Ayrıca İsveçli (Sweeden İsveç'ti galiba =) ) MVP abilerimizden biri 🙂 Birazcık uğraşı ile 2008 R2 Core üzerine Exchange 2007 kurmuş. Ama koca koca yazmış "desteklenmiyor" diye. 🙂

http://www.nullsession.com/2009/12/07/exch2k7-complete-install-on-windows-server-2008-r2-core/

Gönderildi : 17/12/2009 03:10

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

bilgilendirme için tşk.

bir kaç soru var aklıma takılan

1-Isa 2006 için server 2003 standart server işletim sistemi yeterlimidir?2003 serverin 64 biti varmıdır?

2-Exchange 2007  server r2 ye kurulamıyor ise normal server 2008 versiyonu almam yeterlimidir?

3-AD için r2 alırsam eksi durum oluştururmu?

4-File server için r2 ye gerek varmı normal win 2008 server işletim sistemi yeterlimi?

5-FTP-WSUS ve backup havuzu için normal win2008 server işletim sistemi almam yeterlimi?

6-tüm sistemlerde isa 2006 bulmaz isem tgm ve dolayısı ile windows server 2008 işletim sistemi düşünüyorum.Bu windows server 2008 işletim sistemleri için alacak olduğum tüm serverler 64 destekli olmalımı?

Ben her serverde tek rol çalıştıracağım ve makalelerdede önerilen bu olduğu için raid5 yapmam sizce mantıklımı?

Gönderildi : 17/12/2009 11:41

(@ilyasYILDIZ)
Gönderiler: 441
Honorable Member

İşin sadece LAN tarafını tasarlamak yetmez bence , netice de size iyi bir firewall ve sağlam bir internet hattı da lazım

Gönderildi : 17/12/2009 11:55

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba şu an için önemli olan sistem tasarımı,

Firma taşınacağından dolayı taşınılacak olan bölgede ne tarz internet hizmetleri veriliyor konu ile ilgili bilgi sahibi değiliz.

Donanımsal firewall olarak watch guard aklımızdan geçiyor ama şu an ilk planda donanımsal kısım var.Bu yapı sizce uçukmu her serverde ayrı bir rol olması açısından değiştirilebilir roller ile server sayısını azaltmak mümkün mü?Son olarak ise aşağıdaki sorularda yardımcı olursanız sevinirim.

1-Isa 2006 için server 2003 standart server işletim sistemi yeterlimidir?2003 serverin 64 biti varmıdır?

2-Exchange 2007  server r2 ye kurulamıyor ise normal server 2008 versiyonu almam yeterlimidir?

3-AD için r2 alırsam eksi durum oluştururmu?

4-File server için r2 ye gerek varmı normal win 2008 server işletim sistemi yeterlimi?

5-FTP-WSUS ve backup havuzu için normal win2008 server işletim sistemi almam yeterlimi?

6-tüm sistemlerde isa 2006 bulmaz isem tgm ve dolayısı ile windows server 2008 işletim sistemi düşünüyorum.Bu windows server 2008 işletim sistemleri için alacak olduğum tüm serverler 64 destekli olmalımı?

Ben her serverde tek rol çalıştıracağım ve makalelerdede önerilen bu olduğu için raid5 yapmam sizce mantıklımı? 

Gönderildi : 17/12/2009 12:03

(@MuratDEMiR)
Gönderiler: 69
Trusted Member

Merhaba Forza,

Sisteminde kaç kullanıcı olacak?, tahmini database boyutu ne olacak?, Yoğun veri akışı olacak mı?, vb. durumları göz önüne alarak sisteme gerekli olan sunucu sayısını belirlemeni öneririm. Yani sırf her rol için bir sunucu yapmış olmak için mi? yoksa gerçekten sistemi yükünün fazla olacağı için mi böyle bir sistem düşünüyorsun?

Yanlış anlama lütfen... Sadece gerekli olup olmadığını belirlemen için soruyorum.

iyi çalışmalar, kolay gelsin.

Gönderildi : 17/12/2009 12:25

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba murat bey,

Şu an 50 kullanıcı var networte olması gereken onun dışında bağımsız makinelere balı olarak 20 pc var.

Ama networke bağlı olan kullanıcı sayısı artacak sistem taşınamadan ve şirket büyümesinden dolayı elden geçirilecek.

ilerde max 150 olur sayı.

Sizce ad+isa+exchange+wsus+fileserver+backup+local intranet+ftp için kaç server kullanmalıyım?

yukarıdaki user sayısı baz alınırsa 

Gönderildi : 17/12/2009 12:32

(@MuratDEMiR)
Gönderiler: 69
Trusted Member

Tekrar merhaba forza,

File Server + WSUS + FTP için 1 adet
AD + Exchange + Local Intranet için 1 adet
Isa için 1 adet
Backup için 1 adet

şeklinde kullanabilirsin diye düşünüyorum. Tabi ustalarımız daha iyisini bilir. 🙂

Gönderildi : 17/12/2009 13:02

(@AdemKIRBIC)
Gönderiler: 154
Estimable Member

Merhaba 

Her rol için ayrı server kurmak istiyorsunuz anladığım kadarıyla.Bence bu şekilde yapacağınıza,sanallaştırmaya gitmeniz daha mantıklı (sadece benim fikrim yanlış anlaşılmasın lütfen).Bir adet servera Vmware yada HyperV yada farklı markaların ürünlerini kullanarak sanallaştırma yoluna gitmenizi öneririm.Backup içinde bir storage birimi edinmenizi söyleyebilirim.Tabi ki bunlarda birbirleri arasında Raid yapıda olmalı.Sonrada donanımsal bir firewall ile (cisco asa serisi,watchguard v.b) ile donanımınızı güçlendirebilirsiniz.Uzaktan bağalanacak (şirket dışı bir lokasyondan) kullanıcı ve birimlerinizin durumuna göre (sayısı çok ise) ayrı bir remote server ayarlayabilirsiniz.Aradaki trafikte vpn olur.Antivirüs yazılımınıda ihmat etmeyin 🙂 en çok satılan vede giden norton symantec endpoint proteection..

Kolay Gelsin.. 

Gönderildi : 17/12/2009 13:03

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sanallaştırma düşünmüyoruz.

En son tower server fiyatlarının uygun olmasından dolayı server sayısında kısma yapmak istemedik.

1.server dc için.(server 2008 r2)

2.server exchange için(server 2008)

3.server isa için(server 2008 veya 2003)

4.server wsus+ fileserver+ftp+localintranet(server 2008 r2)

5.backup ünitesi 

Bu şekilde donanımlar fazla para tutmuyor ama önemli olan lisans bedeli bunun fiyatını bekliyorum ona göre durum değerlendirmesine gireceğim.

Gönderildi : 17/12/2009 13:13

(@AdemKIRBIC)
Gönderiler: 154
Estimable Member

hangi marka ve model serverlar düşünüyorsunuz ? 

Gönderildi : 17/12/2009 13:46

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba, 

HP ProLiant ML

Gönderildi : 17/12/2009 14:01

Paylaş: