Forum

SBS 2008 ve Lisansl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SBS 2008 ve Lisanslama

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
346 Görüntüleme
(@MahirTalan)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba; 

SBS 2008 pre. edt. (içinde sql geldiğinden dolayı) almak istiyorum ama yeterince bilgiye sahip olmadıgımdan dolayı yanlış tercih yapmakdan çekiniyorum.

Kullanım amacım şu bir program yazdık programa siperişler girelecek ve ordan takip edilecek. Merkezde 30 civarı kullanıcım var şubelerde buraya bağlanacak ve sadece yazdıgımız programla burdaki db ye bağlanacaklar server üzerinden kullanıcılar yönetilmeyecek.

SBS 2008 için 75 kullanıcı sınırı oldugunu ögrendim ve problem burada başlıyor.

Asıl sorum şu; yerelde kullancılar ip üzerinden bağlanıyor. Uzakdaki kullanıcılarda VPN kurularak client yazılımla bağlanacak (web tabanlı bi yazılımda olabilir) toplamda 75 kullacının çok çok üzerine çıkılacak ki zamanla artacakdır.

Bu kapsamda bütün user lar aynı kullanıcı adıyla SBS ye bağlanacak. Bağlanan her kullanıcı ayrı bir CAL lisansı gerektirirmi yoksa. Bütün bağlanan Client lar tek kullanıcı lisansımı sayılır ?

Cevabınızı önemle rica ediyorum.

Saygılarımla;

Gönderildi : 11/12/2009 17:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba ;

Evet bağlantı için CAL lisansı şart veya IIS üzerinde web portalları ve bu şekilde public yayınlar için connector lisansı var ki bu durumda sizin bunu almanız çok mantıklı olmaz ciddi maliyetlere sahip . Yani özetle her bağlantı toplamınız ( her kullanıcı ki session bazlı değil )  75 ten fazla olursa sorun yaşarsınız. Aynı şekilde SBS ADC olmadığı için forest yapısı desteklemediği için yine AD tarafında da sınırlamaları vardır. Eğer şirket hızlı büyüyecek ise bu 75 kullanıcı sınırı sizi yorar.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/12/2009 00:27

(@MahirTalan)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Hakan bey;

Sağolun aslında şirket yeterince büyük şuanda mevcut server sistemi var ama kendini ancak götüyor. Bu server sadece kendi üzerinde ki db den meshul.

Peki bu anlatılanların ışıngında nasıl bir sistem tercih etmeliyim. Burda maglumunuz en önemli konu (üst yönetim açısından) maliyet. Sadece SQL server için 8000 $ + kdv den fazla fiyatlar yazılıyor etrafta. SBS i de tercih sebebim buydu.

Saygılarımla;

Gönderildi : 12/12/2009 18:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Cluster sistemler olmayacak ise windows server 2008 standart üstüne sql server 2008 standart yeterli olur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/12/2009 03:32

Paylaş: