Forum

Windows 2008 R2 Ter...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 2008 R2 Terminal Server NLB

18 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
436 Görüntüleme
(@ismailkizilirmak)
Gönderiler: 543
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

3 adet Windows 2008 R2 Ent. kurulmuş makinalar için NLB oluşturdum ve bu 3 makina için oluşturduğum Computer OU için aşağıdaki policyleri aktif ettim ama örneğin;1 kullanıcın oturumu TS1'de disconnect olduğunda ve sonra tekrar  Log on olduğunda TS2 ve TS3'de logon oluyor ve bu durumda da aynı kullanıcının 2 session'ı olmuş oluyor,bunun aynı kullanıcı NLB içinde oturumu varsa o oturuma gitmesi için aşıdaki policyler aktif ettim ama olmuyur,bunu nasıl yaparım,teşekkür ederim,

Join RD Connection Broker
Configure RD connection Broker farm name
Use IP Address Redirection
Configure RD Connection Broker server name
Use RD Connection Broker load balancing

Gönderildi : 25/11/2009 00:08

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Selamlar;

Hocam  Windows Components/Remote Desktop Services/Remote Desktop Session Host/Connections altında Restrict Remote Desktop Services users to a single Remote Desktop Services session özelliğini aktif hale getirelim ve terminal server larımıza uygulayalım. Böylece her kullanıcı sadece bir oturum ile sınırlandırılmış olacaktır. Disconnect olduğunda da direk kendi oturumuna aktarılacaktır.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 25/11/2009 15:26

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

bu policyide yapmıştım ama olmadı maalesef,sanırım Broker ayarlarında problem var gibi,

Gönderildi : 25/11/2009 16:15

(@m-hakancan)
Noble Member

Hocam peki policy yi terminal server sunucularınızın olduğu organizational unite uyguladınız mı? Eğer uyguladı iseniz terminal server larınızda ya da session broker sunucunuzun event viewer larında herhangi bir hata logu var mı?

Kolay gelsin.

Gönderildi : 25/11/2009 16:44

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Evet policy TS'lerin olduğu OU'ya uyguladım,TS'lerde herhangi bir hata logo göremiyorum,ben şöyle yaptım,Policyde Session Broker Server kısmına TS lerimden birini yazdım ve FARM adının aynısından NLB ye yazdım,burda sistem böylemi olması gerekiyor?teşekkürler,

Gönderildi : 25/11/2009 18:01

(@m-hakancan)
Noble Member

Hocam;

Sistemi en basit şekilde tanımlamak gerekir ise,

Diyelim iki adet Terminal server sunucumuz var ve bir adet de Terminal Server Session Broker sunucumuz var.

farm ismi olarak da farm-1 kullanalım. Öncelikle group policy de bu işlem için düzenlemeleri yaptıktan sonra DNS sunucumuz üzerinde de bu farm-1 için host kaydı oluşturmamız gerekir. Bu host kayıtları terminal sunucularımızın sayısı kadar olur ve her bir host kaydı bir terminal sunucuyu gösterir.

Aslında detaylı kurulum bilgileri sitede mevcut. Aşağıda ki linklerde ki ilgili makalelerde yapılanlar ile kendi yaptıklarınızı karşılaştırabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/05/12/windows-server-2008-ts-session-broker-load-balancing.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/10/25/terminal-services-session-broker-ts-session-broker-ile-load-balancing.aspx

Kolay gelsin...

Gönderildi : 25/11/2009 18:48

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Bende Session Broker server olarak DC seçmiştim,Peki DC üzerine Terminal Session Broker servisini kurdum, bunun dışında birşey yapmam gerekiyormu DC'de?

Gönderildi : 25/11/2009 19:58

(@m-hakancan)
Noble Member

Hocam DNS konsolunda kaç adet terminal server ın var ise o kadar host kaydı oluşturmalısın. Bu host kaydında belirttiğin de farm ismin olmalı. Örneğin farm-1.contoso.com diyelim ve iki adet de terminal server ın var. DNS konsolunda;

farm-1 Host A     192.168.1.15 (1. Terminal Server ip si)

farm-1  Host A    192.168.1.16 (2. Terminal Server ip si)

Diğer Terminal Server Session Broker ayarlarını da group policy ile yaptığınızda sistemin çalışması lazım. Ayrıca küçük bir detay ama Terminal Server Session Broker sunucunuz üzerinde ki local Session Directory Computers grubuna terminal sunucularınızı üye yapmanız gerekiyor.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 25/11/2009 20:07

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba M.Hakan Can,

Session Broker policyi sildim tekrar oluşturdum istediğim oldu ama bir sorun var örnek;User1  TS3 IP'sini yazıp logon olduğunda FARM içindeki diğer TS lere yönlendiriyor,TS1 yazdığında TS2'ye vs. gibi yönlendirme yapıyor,NLB IP'si olmayan bir TS'nin IP'sini yazdığımızda doğrudan o TS'ye gitmesini nasıl sağlarım,Teşekkür ederim,

Gönderildi : 27/11/2009 14:25

(@m-hakancan)
Noble Member

Öncelikle Session Broker ile load balancing yapıyor iseniz kullanıcıların terminal server ların ip lerini değil farm-1.domain.com (DNS de oluşturduğunuz farm kayıtı) gibi bir fqdn adresini kullanarak remote desktop bağlantısını yapması gerekir. İsteğin ardından client a bu dns adına bağlı olan ip adreslerinin listesi ulaşacaktır ve client sırası ile bunları deneyecektir. Session Broker da kendisine gelen bu isteği yük durumu en az olan  sunucuya iletir. Eğer bir terminal server sunucunuzu Session Broker a dahil etmek istemiyor iseniz onu farklı bir OU altında tutarak ya da Session Broker group policy nizi sadece ilgili terminal sunuculara uygularak yapabilirsiniz.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 28/11/2009 02:07

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Ben hem Session Broker hemde Terminal NLB yapmıştım ve IP'den kullanıcılar bağlanıyordu,anladım Session Broker Servisini kaldırıp NLB den devam edeceğim sanırım düzelecek sorun ozaman,

Gönderildi : 28/11/2009 02:41

(@m-hakancan)
Noble Member

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc771300%28WS.10%29.aspx adresinde hem Session Broker hemde NLB kullanımının beraber nasıl yapılabileceği anlatılmış, inceleyebilirsiniz.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 28/11/2009 15:26

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim cevaplarınız için,linki inceleyeceğim,

Gönderildi : 29/11/2009 12:39

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

çok araştırdım herşeyi denedim ama sorun hala devam ediyor,NLB içindeki IP yazdığımda NLB içindeki diğer TS'lere yönlendiriyor,2008 R2 TS NLB kullanıp da aynı sorunla karşılaşan varmı?

Gönderildi : 04/12/2009 13:40

(@selahattinsadoglu)
Gönderiler: 826
Prominent Member

Merhaba,

Windows Server 2008 Terminal Server altyapısını load balance yaparken dikkat etmeniz gerekenler ,

- 3 adet sunucum var demişsiniz.O zaman bir tane sunucuya   TS Session Broker  kurunuz.Diğer sunuculara  ise  Terminal Server Services kurunuz.Fakat buraya yük dengeleme yaparken NLB değil,  sizin istediğiniz ama yapamadığınız olan  DNS RoundRobin  ayarıdır.Bu sefer DNS Server üzerinden yük dengeleme yapacaksınız.

Saygılarımla,

Gönderildi : 04/12/2009 13:58

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

TS''lerde Session Broker yüklü değil (daha önce yükleyip denemiştim olmamıştı) sadece Session Broker server olan server da  kurulu,DNS de FARM adında 3 TS IP si için Host kaydı oluşturuldu,Policyler düzenlendi,NLB de düzgün dağıtıyor hiç bir problem yok ama TS'lerin IP'sini yazınca sanki NLB IP'si yazmışım gibi diğer TS'lere yönlendiriyor,Bu sorunu Microsoft Çözüm partneri xxx. firmaya sorduğumda bana Windows 2008 R2'nin özelliği olduğunu söyledi,ama ben inanmadım çünkü çok saçma geldi,yoksa gerçekten doğrumu?

Gönderildi : 04/12/2009 14:31

(@m-hakancan)
Noble Member

Mehabalar;

Benim anlayamadığım, neden terminal server larınızın ip sini yazdığınız? Eğer Session Broker kullanacak iseniz farm ın dns adını yazmanız lazım ki dns round robbin çalışsın. Siz terminal server ın  ip sini yazarsanız normal olarak direk o sunucuya gider.

Session Broker ın çalışıp çalışmadığını en güzel iki kullanıcıyı farklı makinalardan oturum açtırmanız olacaktır. Eğer kullanıcılarınızın biri bir terminal sununucu da diğerinin de farklı bir terminal sunucu üzerinde oturum açtıklarını görebiliyor iseniz Session Broker çalışıyor demektir.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 04/12/2009 16:27

(@ismailkizilirmak)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Dediğiniz çok doğru Hakan Bey Session broker kullanacaksak NLB yada Farm name den gidilir ama bizde şöyle birşey var,uzak lokasyonlardan birinde kullanıcılar için TS1'e özel bir program kurduk ve lisans açısında diğer serverlara kuramadık,bu durumda sadece o lokasyon için NLB içindeki TS1'e git diye ayar yapmamız gerekiyorki o programı çalıştırabilsinler,

Onunda denemesini yaptık şuanda öyle bir sorun yok herkes tek oturum açıyor ve disconnect olduğunda sonra tekrar logon olduğunda mevcut oturuma yönlendiriliyor 2. bir oturum açılmıyor,

Gönderildi : 04/12/2009 16:49

Paylaş: