Forum

sistem odası server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

sistem odası server kombinasyonu nasıl olmalı

10 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
488 Görüntüleme
(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Taşınacak olan bir firma adam akıllı bir sistem odası düşünmektedir.

Bir ibm server üzerinde  oracle tabanlı otomasyon

Diğer bir ibm server üzerinde sql tabanlı erp yazılımı koşmaktadır.Bu sistemlerde sadece bu yazılımların koşması öngörülmektedir

Bunların dışında aşağıdaki roller düşünülmektedir.

1-Active directory ,

2-İsa 2006 veya 2009 Tgm,

3-Exchange 2007 veya 2010,

4-Wsus,

5-Ftp server 

6-localden dışa web sitesi yayımı"

Bu roller için sizce kaç ayrı server olmalı hangi serverde hangi sistem koşmalıdır?

Server işletim sistemlerinde İsa 2006 yerinde 2009 tgm kurulacak olur ise hepsinde 2008 r2 64 bitmi tercih etmeliyim?Not : erp ve otomasyon koşan serverler windows 2003 standart server

Ayrıca isa olan sistemde internet bağlantısı ve güvenlik ayağında nasıl bir cihaz önerirsiniz Adsl hatta göre düşündüğümüz zaman.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/11/2009 00:02

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

Exchange Server,FTP Server ve WEB Server Hyper-V üzerinde tutarsanız kazançlı çıkarsınız. bir sunucu bunun için. Hatta isa server da sanalda olabilir.

birde Active Directory için orta halli bir sunucu alırsınız olur biter.

toplamda iki sunucu ile işi çözersiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 23/11/2009 00:28

(@www-rizasahan-com)
_
Konu başlatıcı

Merhaba,

Mümin hocam değerli tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.

Sanalda tutmak için çok iyi bir server almak durumundayım sanırım geçen microsoft seminerindeki gibi blade tarzı.

Sanalda veya reelde tutacak olsak bile sizin tabirinizle

exchange ,ftp,webserver (1.server)

isa (2.server)

active directory 3. server yeterli diyorsunuz yani

Bu arada adsl hattı için normal modemmi olamlı daha gelişmiş bir cihaz olmasına gerek varmı?

Son olarakta hocam şimdi sas sistemine hakim olup yönetip belli bir kapasitee gelmek zman alacak biraz bunları ben 3 ayrı reel serverde geri kalan 2 uygulamayıda reel serverde tutsam toplam 5 server elektrik tüketimi ,ısıtma gibi maliyetlerin dışında ne gibi zararlarım olur?Sistemin durması bakımından.Sistemi dediğiniz gibi sanala alırsak ne gibi gözle görülür getirileri olur.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/11/2009 00:37

(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member

İsa server ı sanal kurmayacaksan, ayrı sunucu alacaksan bence juniper gibi bişi alıp hem modem hemde firewall olarak kulabilirsin, tabi isa yı çok fazla aktif olarak kullancaksan o başka..

Gönderildi : 23/11/2009 01:07

(@www-rizasahan-com)
_
Konu başlatıcı

Teşekkürler.Birazda sanallaştırmanın + ve - leri hakkında aydınlatabilirseniz sevinirim.Enerji tüketimi soğutma masrafları dışında sistem göçme durumlarında + yanları nelerdir? Ayrı makinelerde makine göçerse o makinedeki rol göçecektir.Sanalda bunun bana + ları ne olacaktır.Sanal servere bir donanımsal sorun musallat olunca tüm sistemde aksama olacaktır.

Koskoca microsoft ve dünya devleri sanallaştırma üzerine gittiğine göre illaki sanallaştırmanın + karı fazladır.

Ama orta ölçekli 80 kullanıclı bir işletme için son söz olarak ne düşünüsünüz sanallaştırma konusunda.

Gönderildi : 23/11/2009 02:31

(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member

Rıza kardeş dikkat ediyorum sizinle sorularımız aynı paralelde gidiyor:) Bernim açtığım konular sana seninkiler bana yarıyor.

Mümin hocam Exchange serveri sanal makineye kururn kazançlı çıkarsınız dediniz, bundan kastınız tam olarak nedir?

Gönderildi : 24/11/2009 00:57

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

lisans açısından o şekilde bir tanımlama yaptım. biliyorsunuz ki sanal platformda lisans açısından kazançlı çıkıyorsunuz. 1 tane enterprise ile 4 tane sanal sunucu kurabiliyorsunuz, ayrıca fazla sayıda donanımdan kurtuluyorsunuz. enerji tasarrufu vs.

bunun dışında sanal platformdaki sunucuların sürekliliği daha sağlamdır. herhangi bir sıkıntıda snpashotlar yedekler vs daha hızlı bir şekilde geri dönüş sağlıyor.

daha pek çok faydası var sanallaştırmanın :)) sanallaşın...

Gönderildi : 03/06/2010 19:20

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

merhabalar

lisans açısından o şekilde bir tanımlama yaptım. biliyorsunuz ki sanal platformda lisans açısından kazançlı çıkıyorsunuz. 1 tane enterprise ile 4 tane sanal sunucu kurabiliyorsunuz, ayrıca fazla sayıda donanımdan kurtuluyorsunuz. enerji tasarrufu vs.

bunun dışında sanal platformdaki sunucuların sürekliliği daha sağlamdır. herhangi bir sıkıntıda snpashotlar yedekler vs daha hızlı bir şekilde geri dönüş sağlıyor.

daha pek çok faydası var sanallaştırmanın :)) sanallaşın...

Valla hocam size helal olsun. 7 ay sonra unutmamış cevaplamışın tekrar arkadaşın sorusunu... Süpersiniz (MVP olmayın neden hakkettiginiz ortada)

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/06/2010 19:49

(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member

Valla hocam size helal olsun. 7 ay sonra unutmamış cevaplamışın tekrar arkadaşın sorusunu... Süpersiniz (MVP olmayın neden hakkettiginiz ortada)

Allah razı olsun cevap gelmiş ama 7 ay sonra ne işe yarar orası ayrı bir konu ve bunda takdir edliecek ne var o daha da ayrı bir konu!

Gönderildi : 06/06/2010 13:40

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Mümin hoca tarihe dikkat etmemiş olabilir. Fakat verilen cevap başka arkadaşların işine yarar. Portalda dikkat edilen en büyük noktalardan birisi cevapsız soru bırakmamak.

Gönderildi : 06/06/2010 15:41

Paylaş: