Forum

DNS forwarding(ilet...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DNS forwarding(iletme)

8 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
5,201 Görüntüleme
(@influanza)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

AD yapısındaki client bilgisayarlarım ağda bir site adı sorguladığında bu sorgunun benim kurmuş olduğum DNS de kayıtlı değilse ağdaki başka DNS ye yönlenmesidini istiyorum. bunun için dns server özelliklerinde forwarding(ileticiler kısmına) DNS etki alanını ve İP adresini kurdum fakat çalışmadı. acaba bendeki dns diğer dnsye ulaşmak için başka ayarların mı yapılması gerekiyor?

Gönderildi : 07/11/2009 18:50

(@omeralbayrak)
Gönderiler: 203
Estimable Member

neden böyle bir yapıya ihtiyaç duyuyorsunuz eğer sormamda sakınca yoksa?

Gönderildi : 07/11/2009 20:00

(@serhatsert)
Gönderiler: 80
Trusted Member

Merhaba,

Öncelikle bahsettiğiniz durumda bir karışıklık var.Eğer aynı ağdalar ise DNS te kayıtlı olmalıdır tüm sitelar.

Eğer doğru anladıysam şu şekilde bir çözüm bulunabilir.Eğer aynı ağda ise DNS sunucular, ikisi arasında zone transfer yaptırılarak içerikleri eşitlenir.Bu şekilde her makinadada aynı içerik olacağından sorgulamalarda forward etme gereksiniminiz ortadan kalkar.Diğer bir şekilde ise , birinci DNS sunucusunda çözülemeyen domainnameler için forwarding kısmına sadece iletilmesini istediğiniz IP adreslerini yazmanız yeterli.Sizin DNS te çözülemeyen domainnameler diğer DNS 'e yönlendirilir.

Serhat,

Gönderildi : 07/11/2009 20:04

(@ebubekirsiddik)
Gönderiler: 239
Reputable Member

Merhabalar.Eğer bunu domain suffix`ini bildiğiniz bir network için yapıyorsanız Conditional forwarding uygulaya bilirsiniz.DNS özelliklerine forwarders kısmına  DNS suffix`i yazıp sonra bu DNS suffix için gidilecek DNS IP sini yazın.Ama eğer diyorsanız Bilmediği herşeyi şu DNS iletsin.Direk DNS ipsini yazın Forwarders kısmına.

Gönderildi : 08/11/2009 00:34

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Forwarder yaparak dnsin her çözümleme için root dnslere gdip sorgulam yapmsının öüne geçmiş olursunuz.Forwarder olarak adsl modemin ipsi yada türktelekom vs. adresini yazarsanız, root dnslere bunlar gidecektir. Dolayısıyla dnse fazla yük binmeyecektir.

Bunun yanında belli yerler için conditional forwarding tanımlayabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için;

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/05/12/dns-domain-name-system.aspx ilgili makaleyi incelemnizi öneririm.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 08/11/2009 03:45

(@FeyyazKURUS)
Gönderiler: 87
Estimable Member

Merhabalar;

Burda Local DNS Server ile forwarder olarak belirtilen adres arasında neden recursive bir query var. Normal de iki dns sunucu arasında iterative bir query olması gerekmiyor mu?

Teşekkürler

Gönderildi : 10/08/2010 16:33

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Belirtilen dns makalesini okursanız forwarderın amacını daha iyi kavrayabilirsiniz.

Gönderildi : 10/08/2010 19:28

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

properties yaptığında orada bir checkbox göreceksin:"recursive query ..." gibi bir şeydi. buydu sanırım istediğin. sen dnssin ben client. ben sana geldim ali kim dedim, sen de dur bende yok şuraya göndereyim seni mi yapacaksın, istediğin buysa forwarding. yapamadıysan all other dns olarak eklemeyi dene.

Gönderildi : 10/08/2010 23:42

Paylaş: