Forum

dns tekrar kurma

Bildirimler
Hepsini Temizle

dns tekrar kurma

20 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,489 Görüntüleme
(@influanza)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar sistemimdeki çözemediğim hatalardan dolayı dns server kısmını aynı etki alanı ismiyle tekrar kuracam fakat bu işlem nedeniyle mevcut AD yapısı bozulabilirmi vaya AD ye eklediğimiz pcleri tekrar eklemem gerekirmi?

Gönderildi : 05/11/2009 16:18

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Sadece dnsi tekrar kuracaksanız AD yapınız zarar görmez.Daha önceden AD intagreted zone olarakmı kurdunuz. Dns tarafında ilgili zone özelliklerine gelip dynamic update için nonsecure and secure seçin. Client tarafında ise tcp-ip özelliklerinde gelişmiş kısmında dns tabına gelin ve bu bağlantı adreslerini dns e kaydettir seçeneği işaretli olmalıdır.Siz dns tekrar kurduktan sonra clientlar logoff logon olunca ya da ipconfig /registerdns komutu ile kendilerini dnse yazdıracaklardır.

Ayrıca ilgili makale ve videolara gözatabilirsiniz. 

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/05/12/dns-doma_3101_n-name-system.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2009/10/25/video-windows-dns-yedekleme.aspx  

Ek olarak işlemleri yapmadan önce yedek almayı unutmayın.En azından imajını alın bir kenara koyun.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 05/11/2009 16:28

(@influanza)
Eminent Member
Konu başlatıcı

kurulumu dcpromo yazarak standart kurulum yaptım. çalıştıra dnsmgmt yazıyorum fakat mmc ek bileşen hatası verdiği için zone kısmınada bakamıyorum. zaten dnsyi tekraradan kurma nedenim bu.bileşen ekle kaldırdan tekrardan kuracağım. teşekkürler

Gönderildi : 05/11/2009 17:28

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Dcpromo ile kurulumda ad integrated zone kurlumudur yani dns active directorye entegre durumundadır.Replikasyon durumlarında AD ile dns te replike edilir. Peki bilgisayar adı kısmında suffix olarak ne görünmekte. test.cozumpark.local gibi. Burada test host adı, cozumpark.local ise suffix adıdır.Dns üzerine farklı bir zone kurulmadıysa suffiz ismi ile aynı olmalıdır. Bu isimle tekrar kurulabilir.

Keyifli çalışmalar 

Gönderildi : 05/11/2009 17:51

(@influanza)
Eminent Member
Konu başlatıcı

windows bileşenlerinden dns sunucusunu kurdum. AD yapısı bozulmadı. fakat dcpromo yazarak kurduğumuz yapıda dns yüklü değilse kendisi otomatik olarak dns yi kuruyordu ve bizde buna bağlı olarak etki alanımızın ismini yazıyorduk. ben dns yi windows bileşenlerinden kurarken herhangi bir etki alan adı yazmak istiyormusunuz diye sormadı. çalıtıra dnsmgmt.msc yazınca yönetim konsolu hatasız çalıştı ve dcpromo ile yani ilk kurduğum etki alanı serverın içinde mevcuttu.

anlamadığım kısım dns yi kaldırıp tekrara yüklememe rağmen önceki etki alanı nasıl oluyorda silinmiyor???

Gönderildi : 05/11/2009 18:14

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Eğer dnsi dcpromo ile beraber kurmadıysanız, primary zonedur. windows\system32\dns içerisinde tutulur. Siz AD kurlumu ile beraber yaptığınız için bu ad integrated zonedur. Siz AD kaldırmadığınız sürece aynı isimli zone oluşturunca eski bilgiler gelir. Aynı şekilde primary zoen içinde geçerlidir.Ancak aynı isimli zone oluşturulmalıdır.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 05/11/2009 19:36

(@serhatsert)
Gönderiler: 80
Trusted Member

Sizin farklı bir başlıktaki sorununuzda DNS yeniden kurulması gerekiyordu, ki kurmuşsunuz.kayıtlar, integrated olarak tutuldugundan, dns kayıtları AD veritabanında duruyor.Siz aynı zone ismiyle kurunca tekrar db den veriler eskiye döndü.Açıklaması basit şekilde böyle.Ama böyle bir durumun tekrarına karşı komut satırı bir araçlar dns yedeğini almayı unutmayın.

Gönderildi : 06/11/2009 02:42

(@fatihozcan)
Gönderiler: 248
Reputable Member

Sadece dnsi tekrar kuracaksanız AD yapınız zarar görmez.Daha önceden AD intagreted zone olarakmı kurdunuz. Dns tarafında ilgili zone özelliklerine gelip dynamic update için nonsecure and secure seçin. Client tarafında ise tcp-ip özelliklerinde gelişmiş kısmında dns tabına gelin ve bu bağlantı adreslerini dns e kaydettir seçeneği işaretli olmalıdır.Siz dns tekrar kurduktan sonra clientlar logoff logon olunca ya da ipconfig /registerdns komutu ile kendilerini dnse yazdıracaklardır.

AD intagreted zone olarak kurdum ben fakat otomatik olarak dns altında kayıtlanmıyolar neden olabilir hocam ?

bide ben mscds.domain.net dizinini sildim bu ne işe yarıyodu ?

Gönderildi : 13/12/2009 01:53

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Dns'i tekrar kurarken integrated zone olarak mı, primary zone olarak mı kurdunuz? Dynamic update kısmında üst postta belirledğim şekilde olmalıdır.Client ve server tarafında tcp/ip özelliklerinde gelişmiş / dns tabında bu bağlantının adrelerini dns' kaydettir seçili olmalı? netlogon servisi restart edip, userlar logoff logon olunca kyıtlar gelmektedir. Antivirüs taraması yapınız, virüs olma ihtimali var.

mscds de ise global catalog, pdc gibi rollerin ayarlarının tutulduğu yerdir

Keyifli çalışmalar.                     

Gönderildi : 14/12/2009 21:48

(@fatihozcan)
Reputable Member

merhaba ayrıntılı olarak ben bu posta yazdım burdan bakabilirmisiniz ?

http://www.cozumpark.com/forums/thread/136567.aspx

Gönderildi : 17/12/2009 19:19

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Ping çıktısı x.domain.local şeklinde mi çıkıyor?Eğer çıktı buşekilde değil sadece x şkelindeyse netbios üzerinden isim çözümlemesi yapıyorsunuz demektir.Reverse lookup kayıtlarınızı oluşturunuz.Ayrıca dnsi postlarda belirediğimiz şekilde yapılandırınız.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/05/12/dns-doma_3101_n-name-system.aspx  makaleyi inceleyebilirsiniz.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 18/12/2009 03:50

(@fatihozcan)
Reputable Member

sadece x şeklinde dediğiniz gibi netbios üzerinden yapıyor ozaman.peki w7 yi 2003 servere dahil edemememin sebebide bu olabilir mi ?

Gönderildi : 18/12/2009 16:11

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Arada router var mı?Dns ipsi olarak client nereyi görmekte

Gönderildi : 19/12/2009 03:59

(@fatihozcan)
Reputable Member

Arada router var mı?Dns ipsi olarak client nereyi görmekte

arada router yok dns ip diğer client ler gibi isa server in üzerinde çalıştığı dc yi görüyor xp deki clientleri deniyorum dcye alıp çıkartıyourm ama windows 7 de olmuyor dns çözümlenemiyor diyor ama ping atabiliyorum dc ye 

Gönderildi : 19/12/2009 18:43

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Windows 7 yi server 2003 domainine alamayabilirsiniz, denemedim ancak .Microsoft eşleştirmelerinde derki,

WindowsXP      --> Server 2003

Windows Vista  --> Server 2008

Windows7       ---> Server 2008 R2

Tüm xp clientları domaine alıp sadece w7 yi alamadıysanız muhtemel sorun bundan kaynaklanmaktadır. 

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 23/12/2009 01:27

(@fatihozcan)
Reputable Member

Windows 7 yi server 2003 domainine alamayabilirsiniz, denemedim ancak .Microsoft eşleştirmelerinde derki,

WindowsXP      --> Server 2003

Windows Vista  --> Server 2008

Windows7       ---> Server 2008 R2

Tüm xp clientları domaine alıp sadece w7 yi alamadıysanız muhtemel sorun bundan kaynaklanmaktadır. 

Keyifli çalışmalar. 

TEŞEKkürler

Gönderildi : 25/12/2009 14:28

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Rica ederim.

Gönderildi : 25/12/2009 15:20

(@fatihozcan)
Reputable Member

diğer dc de denedim ona katılabildim.almam gereken dc de dns problemi var sanırım.w7 ye dc nin netbios ismini yazınca bana yetkili bir kullanıcı ve password soruyor.bundan sonrasında girdiğim kullanıcı adını ve parolasını yanlış dahi girsem aynı hata geliyo

"katılınan etki alanındaki,etki alanı denetleyicisinin dns adını çözümleme denemesi başarız oldu.".sanırım burdan ad ye ulaşamıyor.

Gönderildi : 04/01/2010 11:54

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Peki client tarafında dns olarak dns serverın ipsi mi girili? İp yapılandırmanı yazabilirmisin?Ortamda dhcp server varsa ipyi dhcp ile aldırıp, o şekilde domaine join etmeyi dene.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 04/01/2010 22:05

Sayfa 1 / 2
Paylaş: