Forum

windows server 2003...

Bildirimler
Hepsini Temizle

windows server 2003 kurmak

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
375 Görüntüleme
(@ozcanozarslan)
Gönderiler: 61
Estimable Member
Konu başlatıcı

İşyerinde windows server 2003 kurucağız. Ağda 30 pc var. Hepsi domain şeklinde değil kullanıcı adı ile bağlanıyorlar.

Sql server 2000 kullanıyoruz. Ve 10 adet terminal client kullanıcısı var. Bu servere kurmak için neler yapmak gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken konular ve kurallar neler. Teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 05/10/2009 20:35

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Rica etsem konuyu biraz açarmısınız?Serverinizi aldınızmı lisansınız hazırmı?Ne amaçla kullanacak ne gibi uygulamalar çalıştıracaksınız?Bu konular hakkında bilgi verirseniz burda çözümpark üyerlerinden ve değerli hocalarımızdan gerekli yardımı göreceksiniz.

Teşekkürler.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/10/2009 23:19

(@ozcanozarslan)
Gönderiler: 61
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Rica etsem konuyu biraz açarmısınız?Serverinizi aldınızmı lisansınız hazırmı?Ne amaçla kullanacak ne gibi uygulamalar çalıştıracaksınız?Bu konular hakkında bilgi verirseniz burda çözümpark üyerlerinden ve değerli hocalarımızdan gerekli yardımı göreceksiniz.

Teşekkürler.

Evet elimizde iki adet server ve standart edition 2003 sql server 2000 ve 5 kullanıcılı terminal server lisansımız var.

1- Bizde iki tür yapı var 30 pc nin 10 tanesi yönetim kademesi şeklinde domain kullanıyor.

2- Bu yüzden birinci server ..dc  ikinci server da   ...fs   şeklinde kurulu  (excange server dc de kurulu)

3- geri kalanlar domain üyesi değil fail servere direk bağlanıyorlar

4- Şimdi biz işyerinde tekrar dan bunları formatlayıp kurmak istiyoruz. Önümüzdeki günlerde 1 aylık bir boşluğumuz mevcut.

5- Bunun için öncelik olarak dc kontrol serveri kurmak için yapmamız gerekenler kurulum da dikkat edilmesi gerekenler.

6- ikinci fs serveri kurarken ve sql serveri kurarken dikkat edilmesi gerekenler.

7- fs serverde ve dc serverde ramleri 4 gb veya daha yüksek yapmak istiyoruz. 

8- Fs serverde iki adet hdd takılı bunları 4 e çıkartmak ve verilerimizi bunlarada yazılmasını sağlamak istiyoruz. donanım değişikliği yapmak gerekiyormu. Bunlarla ilgili bir bilgi verirseniz sevinirim.

9- Network ümüzde statik ip mi yoksa dinamik ip yapısını mı önerirsiniz (Bizim tercihimiz genel olarak statik ip) ama bazen zor oluyor (esasında  bir program olsa mac adreslerine göre bizim tanımladığımız ipleri otomatik alsalar daha iyi olucak.

10- Uygun fiyata bir firewire tavsiyeniz ne olabilir. Kullanıcaıların internette nerelere girdikleri. Yeri geldimi ekran görüntülerinin saklandığı vb...

Bunlarla ilgili olarak bize bilgiler verebilirseniz Çok sevinirim. Teşekkürler.

8- 

Gönderildi : 06/10/2009 15:03

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

DC yeniden kuracaksınız sanırım bunun nedeni nedir?DC sürekli formatlanacak bişey değildir.Ancak formatlamanzı gerekiyorsa önce imajını alın bir kenara yedekleyin.Daha sonra system state yedğini alın.DC yeniden kurunca system state yedeğini geri atarsınız. İsterseniz sıfır yapılandırma olacaksa, AD kurulup, clientların yeniden domaine join edip, profillerini migwiz ile aktarabilirsiniz.

Server işletim sistemleriniz Standart Edition ise 4 gm ramden sonrasını görmezler.

Diskleri 4 e çıkarmak istiyorsanız, mevcut 2 diskte nasıl bir yapı var raid olarak,eğer dsikleri 4 e çıkarıp raid 5 tarzı bi işlem yapacaksanız diskleri sıfırdan yapılandırmanız gereklidir.

Dhcpden mac adreslerinie göre dağıtma işlemi yapabilirsiniz. Portalda makale mevcut

Firewall olarak fortigate ile yasaklama sınırlama,fortianalyzer ile loglama işlemleri yapabilirsiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 06/10/2009 22:38

Paylaş: