Forum

2003 sbs admt kulla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2003 sbs admt kullanarak 2008 standart a migration

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
463 Görüntüleme
(@isedor)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

arkadaşalar  hali hazırda çalışmakta olan 2003 sbs dc yi kullanıcı sayısı sebebiyle 2008 standart ortamına taşımak istiyorum.2008 e yeni forest ve domain kurdum daha sonrasında  admt  tool ile kullanıclıları aktarmak istiyorum fakat admt tool da source domain kısmında 2003 domaini girdiğimde  o domain üzerinde yetkili kullanıcı olmadığıma dair uyarı alıyorum sonuçta ikiside ayrı domain ve forest yetkilendirme yapabilirim veya atladığım bir yermi var .ayrıca  2003 sbs den  2008  standart  a migrationda sizce sağlıklı ve tavsiye ettiğiniz yöntem hangisidir.

Gönderildi : 24/09/2009 16:30

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

neden ayrı bir domain yapıyorsunuz ki?

windows server 2008'i additional DC olarak var olan sisteme ekleseydiniz ve ardından da bütün rolleri yeni DC'ye aktarırdınız.

sbs üzerindeki Exchange ve diğer rolleri de taşırdınız yeni sunucu üzerine.

kolay gelsin

Gönderildi : 24/09/2009 16:39

(@isedor)
Eminent Member
Konu başlatıcı

mümin hocam sistemde exchange farklı bir domain olarak var.2003 sbs sadece dc ayrı domain yapmamın sebebi sbs 2003 teki dns ve policy rolleri doğru düzgün çalışmıyor adc yapınca  yeni 2008 server da problemli olur düşüncesiyle yeni domain kurdum.eğer dediğiniz gibi sorunsuz olursa ve sbs 2003 ten  2008 standart  kullanıcıların profilleri değişmeden migration yapmak sağlıklıysa dediğiniz yöntemle işi çözmeye çalışırım.ayrıcı eski sistemin üzerinde kullanıcılar çalışmakta  boş vakittemi yapmak dahamı mantıklıdır yoksa çalışan sisteme bu işlemin bi zararı olurmu?

Gönderildi : 24/09/2009 16:45

(@selahattinsadoglu)
Gönderiler: 826
Prominent Member

Merhaba,

SBS 2003 sistemini SBS 2008 sisteme migration sıkıntısız yapman için önceden kontrol etmen gereken hususlar vardır.Öncelikle bunlara karar kırmalısın.İkinci olarak SBS 2003 şu anda tek NIC mi ,yoksa çift NIC çalışıyor ?  Ayrıca ISA Server kullanmak istiyor musunuz ? 

Öncelikle bunların cevabını alalım.

Saygılarımla

Gönderildi : 24/09/2009 17:02

(@isedor)
Eminent Member
Konu başlatıcı

arkadaşım öncelikle yukarda yazdığım gibi ben  sbs 2003 ten  2008 standarta migration yapıcam sbs 2008 e değil. ve rol olarak sadece dc var başka sbs nin hiç bi nimeti yok :)))

Gönderildi : 24/09/2009 17:07

(@selahattinsadoglu)
Gönderiler: 826
Prominent Member

🙂 konuyu yanlış anlamışım.Konuna gelecek olursak dediğin gibi bu işlemi çalışma saatleri dışında yapman senin için daha iyi olur.Ama istersen çalışma saatleri içinde de yaparsın ama risk sana aittir. yaklaşık olarak :%99.9 downtime ile başarabilirsin. 🙂

Saygılarımla,

Gönderildi : 24/09/2009 17:16

(@isedor)
Eminent Member
Konu başlatıcı

teşk ederim hafta sonu bu işlemi yapacağım inş bi problem çıkmaz ..

Gönderildi : 24/09/2009 17:54

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

çok fazla problem yaşamazsınız bir iki bilinen sorun dışında. bunu microsoft bile kabul ediyor. migration guiede içinde şu hatanın düşmesini bekleyin diyor. özellikle sbs migrationlarda.

ama dediğim gibi hayati sorun yaşamazsınız.

sistem olduğu gibi çalışmaya devam eder. kullanıcılar hiçbirşeyin  farkına varmazlar. hatta bu konu ile ilgili Serhad Makbuloğlu hocamızın güzel bir webcsti var tamamen uygulamalı onu izleyebilirsin. (yayına girmemiş de olabilir hala).

admt ile geçiş yaparken sorun yaşayabilirsin. şifreleri profilleri transfer etmesi gibi sıkıntılar yaşarsın. 2 saatte bitecek işi belki daha da uzatıcaksın.

kolay gelsin

Gönderildi : 24/09/2009 18:40

Paylaş: