Forum

Kullanıcı hesapları...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Kullanıcı hesapları nasıl diğer hesaba geçirilir

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
421 Görüntüleme
(@huseyin2009)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar ben bir iş yerinde çalışıyorum domain control olarak bir server 2003 işletim sistemi kullanıyorduk yanlız makina çok eskidi dün teklemeye başladı hemen yeni bir server aldık ve tekrar server 2003 kurduk temiz bir active directory yapısı olması için bir de group policy ler için tamamen diğer serverden ayrı bir pc oldu ama bu servere bağlı 35 pc vardı bunların domainleri değişecek dolayısıyla yeni bir kullanıcı hesabı oluşacak ve diğer domainde işte ne bileyim masaüstü belgelerim veya e-mail hesabı ve mailleri gibi dosyaları var yeni domainde ise makine sıfırdan açılacak benim sorup öğrenmek istediğim eski domaine bağlı hesap ayarları yeni domanine bağlı hesaba en kolay hangi şekilde aktarırım yani kullanıcı iki hesaptada fark bulmamalı bu eksik şu eksik dememeli bildiğiniz yöntemler varsa cvp yazarsanız sevinirim.

Gönderildi : 20/09/2009 13:23

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba Sn. Huseyin2009,

Öncelikle size Acronis True Image for Windows Server with Universal Restore kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü tüm sistemi yeniden yapılandırmak zorunda kalmadan farklı bir sunucu üzerine geri dönmenizi sağlayacaktır.

Yok ben bu programı kullanmam diyorsanız. Öncelikle AD, DHCP , DNS, Exchange Yedeklerini, Ayrıca File Server olarak kullanıyorsanız aktarımda gerekli izinleri taşımakla ilgili makalemizide okumalısınız. Daha sonra yeni sunucuyu aynı isimle kurunuz ve AD, DHCP, Exhchange yapılandırıp yedeklerden geri dönmelisiniz. Ayrıca clientlerde sorun yaşamanız durumunda sorunlu clientleri domainden düşürüp yeniden domaine almalısınız.

Gönderildi : 20/09/2009 14:19

(@huseyin2009)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Sn. Huseyin2009,

Öncelikle size Acronis True Image for Windows Server with Universal Restore kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü tüm sistemi yeniden yapılandırmak zorunda kalmadan farklı bir sunucu üzerine geri dönmenizi sağlayacaktır.

Yok ben bu programı kullanmam diyorsanız. Öncelikle AD, DHCP , DNS, Exchange Yedeklerini, Ayrıca File Server olarak kullanıyorsanız aktarımda gerekli izinleri taşımakla ilgili makalemizide okumalısınız. Daha sonra yeni sunucuyu aynı isimle kurunuz ve AD, DHCP, Exhchange yapılandırıp yedeklerden geri dönmelisiniz. Ayrıca clientlerde sorun yaşamanız durumunda sorunlu clientleri domainden düşürüp yeniden domaine almalısınız.

Merhaba

Öncelikle sorunuma cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim ayrıca iyi bayramlar aslında benim sorunum clientlerde neden diye sorarsanız şimdi clientte aaa domainine bağlı x kullanıcısının bilgileri dosyaları mail hesabı v.b bulunmakta yani eski server'in ben yeni server'e misal bbb domain ismi verdim ve client pc ye "y" kullanıcısı oluşturdum. pc standart programlarla açıldı tabiki benim istediğim burda x hesabındaki tüm dökümanlar ve ayarları mail hesabı mailler v.b ögeleri "y" kullanıcısına en basit şekliyle nasıl aktarırım.  

Gönderildi : 20/09/2009 15:37

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Sizede iyi bayramlar dilerim. 

Bunun için http://www.cozumpark.com/blogs/vists/archive/2008/11/09/vista-easy-transfer-wizard.aspx  burada bahsedilen Easy transfer wizard kullanabilirsiniz. Bu işlem vista için anlatılmıştır. Ancak XP içerisinde de yer almaktadır.

Gönderildi : 20/09/2009 16:40

(@huseyin2009)
Active Member
Konu başlatıcı

Kardeşim çok tşk ederim emeğine eline koluna sağlık çok sağol hemen makaleyi inceliyorum

Gönderildi : 20/09/2009 21:17

(@system.gokan)
Gönderiler: 373
Honorable Member

Merhaba Windows Xp başlat , tüm programlar , system araçlarında kolay aktarım sihirbazı var. Vista da zaten hocam bahsetmiş easy transfer.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 21/09/2009 04:15

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Farklı iki etki alanının bulunduğu bir yapıda güven ilişkisi kurularak bilgisayar ve kullanıcı hesapları yeni kurulan etki alanına taşınabilir.

Gönderildi : 21/09/2009 15:00

(@huseyin2009)
Active Member
Konu başlatıcı

Farklı iki etki alanının bulunduğu bir yapıda güven ilişkisi kurularak bilgisayar ve kullanıcı hesapları yeni kurulan etki alanına taşınabilir.

Arkadaşım tam olarak anlayamadım güven ilişkisinden kastın nedir nasıl uygulayabiliriz biraz açsan iyi olur saygılar.

Gönderildi : 22/09/2009 16:58

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Güven ilişkisi, gerekli yetkilendirme ve düzenlemelerin yapılarak her iki etki alanındaki kaynaklara erişim sağlanabilmesidir. Active Directory Domains and Trusts aracı kullanılarak güven ilişkisi kurulur :

Makale dizisi :

Active Directory domain migration with ADMT

http://pianaro.wordpress.com/2009/02

Gönderildi : 23/09/2009 01:51

Paylaş: