Forum

Active directory ha...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active directory hakkında içinden çıkamadığım bir kaç soru.

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
386 Görüntüleme
(@ahmetakbulut)
Gönderiler: 197
Reputable Member
Konu başlatıcı

sorularım 🙂

1. Active directory kullanıcı gurubu olsutururken distribution ile security gurubu arasındaki fark nedir ?

2. yeni bi organizational unit olusturuyorum. bu organizational unit icerisinde bi gurup olusturuyorum bu gurubun icine bu gurupda yer alacak bilgisayar adlarını giriyorum. bu organizational unit uzerinde yeni bir policy olusturuyorum security filtering kismina bu bilgisayar gurubunu ekliyorum computer configuration\administrative templates\Windows components\Windows update\Configure automatic updates i enable yaptiğim zaman gpupdate ettiğimde client makineyi restart ettiğimde hiç birşey değişmiyor. bunun nedeni nedir?

3. yapılandırılan group policy leri analiz edip geçerli izinleri check edip mantık hatası yada erişim yetersizliğini raporlayan bi arac util varmi?

4. her kullanıcının profilinin masa üstüne bir kisayol yada bir klasor olusturmak istediğimde hangi yolu izlemeliyim?

5. ağda bir bilgisayara usb  ile bağli yaziciyi bir guruba paylaştirmak istediğimde izlemem gereken yol nedir?

ve en önemlisi.

6. Nat arkasinda kurulu sunucuda DNS lerin dişardan gelen sorgulara wan ip adresini içerden gelen sorgulara ise ethernetin ip adresini yansıtmak istiyorum. bind da subnet e göre cevap verme şansim vardi Microsoft dns serverda böyle bir yapi varmi?

7. Exchange serverda organizational unit icerisinde olusturdugum guruplari secerek distribution group olusturabilir miyim. bana sadece Exchange serverin olusturdugu organizational unit içerisini gösteriyor farkli bir organizational unit seçemiyorum. bu yüzden yeni bir gurup daha oluşturmak zorunda kaliyorum.

8. hardware tabanli bir ipsec vpn gatewayim var bu gatewaya bağli 5 tane nokta var toplam 50 makine var merkez hattim 4 mb uzakdaki uclar ise 1 mb adsl hat üzerindeler. bütün kullanıcılarin profilini merkezde saklamak istesem performans çok kötü olur mu ? bi firmada user logon ve logoff olurken system tray altinda sync yapan bir yazilim gördüm bu yazilim türkçe ve microsofta ait bir yazilim olduğunu düsünüyorum. microsofta ait böyle bir yazilim varmi ?

9.Mevcut sistemim: vmware OpenBSD LDAP server SAMBA QMail ldap Squid proxy server Zywall 70 utm gateway zyxel 661hwd1  squidi kaldirip isa server kullanmak istesem isa server squit gibi bir proxy alt yapisi bana sunacak mi ?

sorularim garip konuyla ilgisiz alakasiz uzak olabilir. fakat microsoft konusunda iyi bi tecrübem yok. dökümansiz ldap dan aldiğim deneyimlerle bu duruma kadar getirebildim. eski sistemim sorunsuz çalışıyor. fakat sisteme artık destek veremeyecem devretmek zorundayim. oyüzden microsoft la yola çıkmak zorundayım.

Gönderildi : 12/08/2009 22:54

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

kendi bildiklerime cevap vereyim

2. soruda zaten cevap sorunun icinde security filtering gruba ekleyerek kendiniz policy den etkilenmesini engelliyorsunuz

3. soru icin gpresutl isimli bnir tool var http://www.microsoft.com/windowsxp/using/setup/expert/gpresults.mspx

4 . soru icin batch yada vbs ile bunu yapabilirsiniz gpo desktop shortcut diye google'da arama yapinca bir cok ornek karsiniza cikacaktir

5. usb printerlerin paylasimi icin ayri bir yontem yok uzerine sag tiklayip menuden sharing and security kısmından paylastirabilirsiniz.

6. viewler bind icin cok guzel bir ozellik , farkli olarak netmask ordering ve round robin tanımları mevcut microsoft dns icin

http://support.microsoft.com/kb/842197

digerlerinini cevaplarini konuya hakim arkadaslar vereceklerdir

kolay gelsin

Gönderildi : 13/08/2009 12:44

(@ahmetakbulut)
Gönderiler: 197
Reputable Member
Konu başlatıcı

kendi bildiklerime cevap vereyim

2. soruda zaten cevap sorunun icinde security filtering gruba ekleyerek kendiniz policy den etkilenmesini engelliyorsunuz

3. soru icin gpresutl isimli bnir tool var http://www.microsoft.com/windowsxp/using/setup/expert/gpresults.mspx

4 . soru icin batch yada vbs ile bunu yapabilirsiniz gpo desktop shortcut diye google'da arama yapinca bir cok ornek karsiniza cikacaktir

5. usb printerlerin paylasimi icin ayri bir yontem yok uzerine sag tiklayip menuden sharing and security kısmından paylastirabilirsiniz.

6. viewler bind icin cok guzel bir ozellik , farkli olarak netmask ordering ve round robin tanımları mevcut microsoft dns icin

http://support.microsoft.com/kb/842197

digerlerinini cevaplarini konuya hakim arkadaslar vereceklerdir

kolay gelsin

2. sorumun cevabinda anladiğim kadariyla security filtering e o gurubu eklemem gerektiğini söylüyorsunuz? doğrumu anladim?

5. sorumun cevabinda client tarafta yetkili bi userda oturum acip paylasim actiğimda güvenlik sekmesinde yazdirmak istediğim gurubu ekliyorum

fakat bu guruba bağli kullanicilarin yazicilar kismina yazici gözükmüyor elle eklemek istediğimde erişim engellendiğini söylüyor kullanıcı gurubunun gpo sunda

Option Explicit
Dim netPrinter, UNCpath
UNCpath = "\\bim1\Xerox"
Set netPrinter = CreateObject("WScript.Network")
netPrinter.AddWindowsPrinterConnection UNCpath
WScript.Quit

gibi bir script kullandiğimda yine yaziciyi eklemiyor ve bu scripti calistirdiğimda erişim engellendi hatasi aliyorum

Gönderildi : 13/08/2009 15:15

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

merhaba,

1-)    distribution grup, mail grubu olarak kullanılır.

security grup ise folder izinlerinde kullanılır.

7. soruyu tam anlamadım, anladığım kadarıyla ewet exch için distribution grup oluşturmalısınız.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/08/2009 15:37

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

\\bim1 seklinde erisemiyor iseniz bim1 uzerindeki windows firewall engelliyor olabilir yada antivirus gibi programlar bunu yapabiliyor

Gönderildi : 13/08/2009 18:02

Paylaş: