Forum

Raid 1 yapılı serve...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Raid 1 yapılı server 1 hardisk hasarlı Kurtarma Hakkında YRD

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
981 Görüntüleme
(@mustafakaya)
Gönderiler: 1056
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar. Çok problemli bir sorunum var. Raid 1 yapılı bir serverde scsi hdd lerden biri hasarlı bilgileri nasıl kurtarabilirim. Server modeli HP Proliant ML 150 G2. Çok acil yardımlarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 05/08/2009 14:57

(@eroldursun)
Gönderiler: 2170
Famed Member

raid1 de diskler mirror dur yani birbirinin aynısıdır. disklerden biri bozulsa diğeri çalışır.

verileriniz diğer diskte aynen vardır zaten .

Gönderildi : 05/08/2009 15:16

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Tek hardisk takılı olduğu zaman sürekli serverden biiippp sesi geliyor. Anlayamadım.

Gönderildi : 05/08/2009 18:47

(@eroldursun)
Gönderiler: 2170
Famed Member

HP servisini arayıp danışmanızı tavsiye ederim . başka bir sorun daha olmasın ?

Gönderildi : 05/08/2009 18:51

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

HP ile 50 dk boyunca görüştüm. raid kartını falan sök tak işlemi yaptık. hardiski takmazsan makinede ses yok. hardiskleri taktiğın zaman bippp sesi gelmeye devam ediyor. Bir  başka müşteride aydı model bir server vardı . hdd leri oraya götürdüm bilgileri kurtarabilirmiyim diye. orada da hdd leri takınca bipp sesi sürekli gelmeye devam etti. Hdd bozuk diyeceksiniz. Bu seferde başka bir scsi kartına  hdd leri bağladım. bip sesi kesildi ama hdd lere ulaşamıyorum

Gönderildi : 05/08/2009 19:06

(@ekremsarlak)
Gönderiler: 64
Estimable Member

Merhaba Mustafa Bey,

Ses çıkaran serverlarda disk yönetiminden baktığınızda disklerden hiç offline veya üzerinde ünlem işareti olan gözüküyormu ?

Gönderildi : 05/08/2009 20:26

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Sevgili kardeşim hddler den biri turuncu diğeri yeşil yanıyor . biri arızalı heralde hdd lerden. raid 1 yapısı vardı hddl lerde. 2. diskteki verileri nasıl çalışır hale getirebilirim.

Gönderildi : 05/08/2009 20:31

(@ekremsarlak)
Estimable Member

Konu biraz global kalmış problemi biraz daha açman gerekirdi ki bilgilerimizi paylaşırken verdiğimiz bilgiler sonucu yapılan işlemlerde hata ya düşmeyelim.

Raid 1 sistemlerde 1 disk bozulsa bile sistemi tekrar otomatik açıp aynalanmış diskten dosyaları görebilirsin , bozuk diski söküp aynı değer ve özelliklerde (stabil çalışması için) bir disk takman gerekir , diski taktıktan sonra sağlam diskteki dosyalar otomatik olarak yeni takmış olduğun diske kopyalanacaktır.

Bu bilgiler işinize yaradımı ? yaramadı ise biraz daha konuyu açarsanız bilgilerimiz biraz daha paylaşıp , konuyu biraz daha kurcalayabiliriz :))

Kolay Gelsin
Ekrem

Gönderildi : 05/08/2009 20:44

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Aslında çözemediğim ve anlayamadığım sorun şurada. Serverin hem windows u hasar görmüş yani çökmüş hemde hddlerden biri arızalanmış. Raid 1 de yapısı itibariyle diğer diskte aynalama olduğunu biliyorum. Ama çökmüş bir windowsta diğer diskten yedekleri nasıl kurtaracağımı bilmiyorum.

Gönderildi : 07/08/2009 13:32

(@ekremsarlak)
Estimable Member

sorunlardan bi taneside external bir diske , storage e yedek alınmamış :))

Sadece windows göçmüş olabilir , tam emin olman gerekir windows göçmüşse boot disket ile sistemi açıp 2 ci diskteki boot.ini dosyasından windows bootu disk 2 olarak seçmelisin , bu konu çok karışık bir konu , bir kaç çözüm yöntemi var ama sorunu tam bilemediğimiz için denemek riskli olacak , bu konuda bana kalırsa profesyonel bi data kurtarma hizmeti veren firmadan yardım almalısın  ..

Kolay Gelsin 

Gönderildi : 07/08/2009 19:51

Paylaş: