Forum

Stub zone hakkında

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Stub zone hakkında

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,232 Görüntüleme
(@ArdaTAN)
Gönderiler: 76
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Stub zone ile ilgili elimde bir kaç döküman var net üzerindende bazı bilgiler edindim ama kafamda kuramıyorum mantığını,neden ihtiyaç duyulduğunu ve nasıl çalıştığını yani ne iş yapar bu stub zone nerelerde kurulma ihtiyacı vardır neyi neye çözer vs..Yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.

Gönderildi : 24/07/2009 09:00

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

stub zone aslında secondary zone gibi çalışan ve read-only olan bir yapıdır. diğer name serverlardan kaynak kayıtlarını üzerinde tutar. read-only olduğu için admin olan kişiler manuel olarak burada işlem yapamazlar yani kayıt ekleyemezler. ancak yinede secondary zone mantalitesinden bazı farklılıkları vardır.

Secondary zone primary zone üzerindeki bütün kaynak kayıtlarına ait olan kayıtları üzerinde read-only olarak tutar.

Stub Zone üzerinde ise sadece belirli başlı kayıtlar tutulur ;

- SoA (Start of Authority) kaydı ki bu her zone üzerinde oluşturulan ve o zone'ın ilk kaydıdır.replikasyonlarda önemlidir. ihtiyaç duyulan bir kayıttır.

- Zone için yetkili olan (authoritative) name serverların kayıtlarını NS kayıtlarını üzerinde tutar.

- Ve yine zone için yetkili olan name serverların A host kayıtlarını üzerinde tutar.

CNAME, mx, srv, ve diğer makinalara ait olan A host kayıtlarını üzerinde barındırmaz.

ve yine diğer önemli bir özelliği de forestlar arasındaki düzenli bir şekilde isim çözümleme işlemlerinde fayda sağlar.

kolay gelsin 

Gönderildi : 25/07/2009 17:55

(@ArdaTAN)
Gönderiler: 76
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam yine ellerine sağlıkda bu yazdığının aynı benzeri elimde kaynak var okuyom ama kafa basmıyor bana masal anlatırmış gibi bi anlatsan örnek versen be hocam:)saol mümin hocam

Gönderildi : 28/07/2009 23:28

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Bir şirketin birbirine WAN ile bağlı farklı domainler için düşünebiliriz.Ya da birbiriyle anlaşma yapmış farklı şirketlerin ortak çalışması durumları gib.Her iki tarafta da Stub Zone kurularak, client lar karşı taraf için isim çözümlemesi talep ettiğinde, isim çözümlemesinin internetdeki root server lar üzerinden gidip çok sayıda name server üzerinden geçerek yapılmasından dolayı oluşan zaman kaybı ve trafiğin önüne geçilmiş olunur.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 30/07/2009 02:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, bu konu hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

https://sozluk.cozumpark.com/Stub-Zone

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/04/2023 12:58

Paylaş: