Forum

clientlerde Logon H...

Bildirimler
Hepsini Temizle

clientlerde Logon Hatası

15 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
434 Görüntüleme
(@MuhammetYILMAZ)
Gönderiler: 162
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bu sabah internette yaşadığı yoğun kopmalar sebebiyle ADSL modemi değiştirdim. Ayarları eski modemle birebir aynı. 5 Dk nete bağlı kaldım. sonrasında internet bağlantısı kesildi ve Logon olmaya çalışan clientler Logon ekranında takılı kalmaya başladı ve logon olmadılar. sistemimde 1 DC 1 ADC var ikisinide yeniden başlattıktan sonra Pc ler logon olmaya başladı. DC ve ADC lerdeki logları baktığımda sadece restart attığım süre içerisinde replike olamadıklarına dair bir hata gördüm. ben işin içinden çıkamadım siz ne dersiniz bu duruma.

Gönderildi : 15/07/2009 12:44

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam,

DHCP kim?

Ortamda doğru DNS adresi dağıtılmıyor.

Gönderildi : 15/07/2009 13:11

(@MuhammetYILMAZ)
Reputable Member
Konu başlatıcı

DHCP yok ipler statik

Şuan Problem yok ama sabah epey sorun çıkardı ADC DC arasında replikasyon problemi de yok şuan. Yanlız ufak bir ayrıntı var daha önce DNS kurulmamış ben kurdum DNS i ve henüz clientlerin tamamında DNS i değiştiremedim.  fakat buna rağmen logon onlarda da pek problem yaşamıyordum. benim garibime giden eventlog larda birşey görünmemesi.

Gönderildi : 15/07/2009 13:48

(@serhatakinci)
Famed Member

Ortamda DNS hizmetini kim veriyor?

Client'lar da DNS olarak ne tanımlı?

Modem üzerindeki DHCP kapalı mı?

Gönderildi : 15/07/2009 14:22

(@MuhammetYILMAZ)
Reputable Member
Konu başlatıcı

DC ve ADC ikinde de  DNS yüklü ve Daha yeni kurdum DNS servisleri. Clientlerde DNS olarak şuan Fortigate in ip si tanımlı (bir kısmını DC ye yönlendirdim.) Modem üzerinde DHCP kapalı.

Gönderildi : 15/07/2009 14:36

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Active Directory (dns) kurulu olan serverin genelde clientlere dns olarak verilmesi gerekir

bu durumda internet baglantisinda sorun olsada lokalde dns calisacagi icin clientlerin domaine logon suresi sıkıntı yaratmayacaktır.

kolay gelsin

Gönderildi : 15/07/2009 17:44

(@MuhammetYILMAZ)
Reputable Member
Konu başlatıcı

normalde DNS bile kurulu değilmiş, Ben kurdum DNS'i de fakat bu sabahki olay daha farklıydı. Normalde PC'ler 1-1,5 Dk arasına açıyodu oturumu ama bugün 20-25 dk geçmesine rağmen oturum açılıyor ekranında kaldılar.DC ve ADC yi restartladıktan sonra logon işlemleri tamamlanabildi. Serverlerde de herhangi bir log oluşmamıştı.

Gönderildi : 15/07/2009 18:12

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

DNS olmadan active direcory kurulumu yapılamaz hocam

bir yerlerde bir yanlışınız var muhtemelen

kolay gelsin

Gönderildi : 15/07/2009 19:13

(@MuhammetYILMAZ)
Reputable Member
Konu başlatıcı

durum biraz karışık aslında daha önce DC ve ADC calışırken DC sistemden çıkmış ADC kalmış sadece ADC ye de daha önce DNS kurulumu yapılmamış. Ben önce ADC ye DNS i kurdum. FSMO rollerini devraldım. daha sonda şimdiki DC yi ADC olarak kurup rolleri tekrar devraldım 🙂

Gönderildi : 15/07/2009 20:28

(@serhatakinci)
Famed Member

Bence sağlıklı bir yapıda çalışmıyorsunuz.

1. Client'lar domain'i temsil eden doğru DNS'i görmeli, Fortigate'i değil.

2. DNS doğru çalışıyor olmalı. Gerekli Host ve SRV kayıtları tam olmalı.

3. AD düzgün yapılandırılmış, roller görevini yerine getirebiliyor olmalı.

Gönderildi : 16/07/2009 14:06

(@MuhammetYILMAZ)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Sorunu çözdüm serhat hocam bu gün hiç bir problemim yoktu çok şükür. Makinalar daha önce DNS i fortigate gördüğünden ben modemi değiştirince Fortigate dump olmuş. Clientlerde fortigate'e ulaşamayınca Oturum açmada sıkıntı yaşamışlar. dün PC lerin %80 inin DNS ini düzelttim. Bu gün kalanlarda biter. DNS imde ve AD de sorun yok eventloglar öyle diyo 🙂 Sistemi elimden geldiğince düzeltmeye çalışıyorum.

Gönderildi : 16/07/2009 14:46

(@serhatakinci)
Famed Member

Peki şu an client'lar dns olarak ne görüyor?

Gönderildi : 16/07/2009 14:48

(@MuhammetYILMAZ)
Reputable Member
Konu başlatıcı

DC yi görüyor düzelttim dediğim oydu. Ağ geçidi Fortigate in ipsi DNS DC nin ip si şeklinde ayarlıyorum.

Gönderildi : 16/07/2009 16:08

(@serhatakinci)
Famed Member

Ok. Ayrıca DNS üzerinde forwarder tanımlayın ve fortigate'i yada güvendiğiniz başka bir dns'i gösterin. Böylece çözümlenemeyen sorgular (özellikle internet erişimde) forward edilir ve cevaplanır.

Gönderildi : 16/07/2009 16:11

(@MuhammetYILMAZ)
Reputable Member
Konu başlatıcı

DNS üzerinde forwarder i de tanımlamıştım onda sorun yok. Sorun modem değiştiği zaman Fortigate'in Dump olmasıymış. Sistem resmen allaha emanet gidiyormuş 🙂 elimden geldiğince sizinde yardımlarınızla düzeltmeye çalışıyorum.

Gönderildi : 16/07/2009 19:29

Paylaş: