Forum

Domain kullanıcılar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domain kullanıcılarının Belge klasörü Dışında Belge oluşturamasın.

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
574 Görüntüleme
(@VeysiGumus)
Gönderiler: 122
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Domain Ortamında bulunan kullanıcıların belgelerim klasörü dışında herhangi bir yerde belge oluşturmasını engellemek için nasıl bir şeyler yapmak gereklidir. Server olarak Windows 2003 Standart Active Directory yüklü.Belgeleri storage üzerinde tutmak istiyoruz kullanıcı makinelerinde bir problem olduğunda yedekleme ile uğraşmak istemiyoruz.

Gönderildi : 23/06/2009 20:44

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Folder redirection ile belgelerimi servera yönlendirebilirsiniz.Başka yere dosya oluşturamasın diyorsanız.Disklerin security sekmesinden dosya yazmayı yasaklarsınız.Ya da policy ile diksleri gizlersiniz.

Keyifli çalışmalar

Gönderildi : 23/06/2009 20:55

(@VeysiGumus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

uğur hocam cevap için teşekkür ederim.

peki hocam bunu 100 client olan bir ağ yapısında disklerin security bölününden tek tek yapmak biraz sor olacaktır.bunu gpo ile yapmak mümkünmü?

Saygılar....

Gönderildi : 23/06/2009 21:01

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Policyde şöyle bişey yapılabilir.

User Conf / Adm.Temp./ Windows Comp / Windows Explorer

Hide these specified drivers in my computer : Enable ederseniz kullanıcılar diksleri göremeyecektir.

Prevent access to drive from my computer : Buradan da ulaşımmasını istemediğininz disk sürücülerini yasaklayabilirsiniz.Daha sonra AD de userların propertiesinden Home folder kısmından map drive yapabilirsiniz. z:\kullanıcılar gibi

Bu sayede kullanıcılar sadece map drive göreceklerdir.Bunun dışında başka bir yeri görüp ulaşamayacaklarından istediğiniz olacaktır.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 23/06/2009 21:26

(@VeysiGumus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Uğur hocam tekrar mrb,

Diskleri gizlediğimde masaüstünde yeni klasör veya dosya oluşturdur dediğinde veya bir dökümanı masaüstüne kaydetmeye çalıştığında kaydedermi?

çünkü masaüstünüde kullanmasını istemiyorum sadece masaüstünde bulunan Belgelerim klasöürü içinde yeni kayıtlar oluşturabilsin Belgelerim klasörüde Nas sunucuya gpo ile yönledirdiğim zaman lokal pc üzerinde hiçbir döküman olmayacağından yedeklemek zorunda kalmayacağım.

Gönderildi : 23/06/2009 21:32

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Yukardaki policyi uyguladığınızda disklerde yeni kalsör oluşturamaz.Sadece serverdan map ettiğiniz sürücüye ulaşır.

Gönderildi : 23/06/2009 21:39

(@VeysiGumus)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cevaplar için çok teşekkür ederim.

Eğer çok zamanınız almayacaksa listeye bir soru daha sordum bu yönledirme ile ilgili olarak. ona cevap alamadım bunun içinde cevap yazabilirseniz 

çok makbule geçer.

1. Yönlendirme sonucunda oluşturulan klasörüleri yedeklemek istiyorum admin olarak. Adimin olarak klasörlerin içine dahi giremiyorum. sahipliklerini almam gerekli bunu yaparsam bu sefer kullanıcı giremiyecek ve sorunlar oluşacak. yedekleme işini nasıl yaparım. problem halinde kullanıcının istemiş olduğu belgeleri geri yüklemesini nasıl yaparız.

2. demin konuşmuş olduğumuz kullanıcıya map olayında belgeleri yönledirdiğim klasörde zaten kullanıcı için bir klasör oluşacağı için her kullanıcı için kendi klasörünü gpo ile nasıl maplarim.

Saygılar.......

Gönderildi : 23/06/2009 21:48

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Yedekleme için ntbackup ya da acronisi kullanabilirsiniz.

Map olayını ise şu şekilde halledebilirsiniz.

net use z: \\dcadı\kullanıcılariçinaçılcakklasör /persistent:yes bu komut bir bat dosyası haline getirip, kullanıcların logon scriptine atabilirsiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 24/06/2009 01:40

Paylaş: