Forum

Windows Server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2008, SQL Server 2008 Lisanslama

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
416 Görüntüleme
(@suleymangunel)
Gönderiler: 90
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, daha önce bu CAL bilgilerinin girilmesinden çok çekmiş biri olarak danışmak istediğim bir kaç konu bulunmakta yardımcı olursanız sevinirim. Windows Server 2008 Standard Open License + 25 CAL ve SQL Server 2008 Standard + 5 CAL satın alacağım. Çözümpark'ta ve yabancı forumlarda da görüğüm kadarıyla ne Windows Server 2008 ne de SQL Server 2008 için CAL ları herhangi bir yere girmiyoruz sadece lisans belgelerini saklıyoruz, doğru mu? Durum böyle iken satın alacağım Windows'un Open License olması CAL'ları girmemi gerektirir mi ? İleride SQL Server'ı işlemci için lisanslamak istersem, SQL Server'ı kurarken girecdiğim lisans bilgisini değiştirmem gerekecek mi, yoksa aynı lisans bilgisi İşlemci Lisansı kapsamına alınabilecek mi ? Teşekkür ederim.

Gönderildi : 25/05/2009 01:49

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba

Evet bu iki ürün için CALs girme durumu artık yok. Zaten gereksiz bir işlemdi. Yeterli sayıda kullanıcıyı temsil eden Lisans belgenizin elinizde olması yeterli.

SQL Server license upgrade için yeni kurulum yada zahmetli aksiyonlar gerekmeyecek diye düşünüyorum (Bu tip bir upgrade hiç yapmadım). En fazla ürün anahtarını değiştirmek gerekebilir ki bunu da registry ile halledebiliriz diye düşünüyorum. MS iletişim hattından yada bu lisansı sipariş geçeceğiniz MS iş ortağından bilgi alabilirsiniz.

Eğer doğru bilgiye ulaşamazsanız bilgi verin, sizin için kendi kanallarımıza bakalım.

Ayrıca SQL Server 2008'in fiziksel ve sanal ortamlarda nasıl lisanslandığı ile ilgili güzel bir dökümanı aşağıdaki linkte bulabilirsiniz

http://www.cozumpark.com/files/folders/yuklemeler/entry103219.aspx

Gönderildi : 25/05/2009 14:13

(@suleymangunel)
Gönderiler: 90
Estimable Member
Konu başlatıcı

Serhat bey öncelikle ilginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim. SQL Server konusunda net bir bilgiye ulaşamadığım takdirde izninizle sizden yardım isteyeceğim. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 25/05/2009 14:55

(@farukcakir)
Gönderiler: 104
Estimable Member

Web uygulaması yapacagız.Yanlız kafama takılan sorular var lisanslama kısmında.

- sql server 2008 std alındıgı takdırde bunun yanında kullanıcı vermektemi ?

- sql server 2008 web uygulamaları için kullanıldıgında call lisansı alınması gereklımı ? yada işlemci uzerınemı lısans alınmalı mutlaka.

call lisansları konusunda her satıcı ayrı fıkır beyan etmekte birisi mutlaka almanız lazım dıyor işlemci lisansı kı bu 7000$ civarı bır rakam birisi normal open alıp 2 call almanız gerekır dıyor.

Bu konuda bılgılendırırsenız sevınırım.Call nedır.Alınmadıgı takdırde ne olur hemn server 2008 hemde sql server 2008 için bılgı verırsenız sevınırım.

Gönderildi : 23/06/2010 12:54

Paylaş: