Raid 1 - Hardiskte ...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Raid 1 - Hardiskte problem  

  RSS
Harun Aydemir
(@HarunAydemir)
Üye

Arkadaşlar merhabalar,


Sunucumda kullandığım ve Raid 1 olarak yapılandırdığım harddiklerde problem meydana geldi. My Computer>Manage>Disk Management tan baktığımda ayrı ayrı iki harddisk görüyorum. Ancak My Computer a girdiğimde eskisi gibi tek sürücü görünüyor. Disk Management tan sürücü boyutlarına baktığımda birisi 7.5 GB diğeri 4.6 GB gösteriyor. Sürücü özelliklerinden de baktığımda kullanılan kapasite 7.5 GB.


Burada sizden iki konuda fikir almak istiyorum. Birincisi; Raid harddisklerde problem oldğunda bunu nasıl farkeceğim. Yani Raid harddisklerin durumunu anlık olarak nasıl inceleyebilirim.


İkincisi; eğer harddiskte sorun varsa, aynı özelliklerde formatlanmış bir harddiski sisteme takarsam, diğer harddiskteki veriler kendiliğinden boş harddiske kopyalanır mı? Nasıl bir yol izlemeliyim?

Alıntı
Gönderildi : 11/05/2009 19:23
Murat AYDIN
(@murataydin)
Üye

Öncelikle yapman gereken ilk iş Hemen bir Full backup almak olsun.

Kullandıgın serverın marka ve modeli nedir ? Raid menagement konsoluna girdiğinde raid'in durumunu ordan ögrenebilirsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/05/2009 19:29
Harun Aydemir
(@HarunAydemir)
Üye

Yeni ve formatlanmış bir harddisk taktığımızda dolu harddiskteki verileri diğerine otomatik olarak kopyalanır mı? Yoksa yedek aldıkdatn sonra yeniden boş iki harddiski Raid ini yeniden yapılandırıp, ardından backup ı mı yükleyeceğim?


Bir de, bilgisayarı kapatmadan Raid durumlarını an ve an nasıl inceleyebilirim?

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/05/2009 19:39
Murat AYDIN
(@murataydin)
Üye

kendisi Otomatik olarak yapıyor olabilir Fakat kesin emin olabilmek için Menagement konsoluna bakmak gerekiyor. Serverın Marka ve modelini söyler misiniz ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/05/2009 19:55
Harun Aydemir
(@HarunAydemir)
Üye

Sunucunun markası SNC modeli ise X3110 dir

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/05/2009 19:57
Murat AYDIN
(@murataydin)
Üye

Serverı restart ettiğinizde raid konsoluna baglanmak için bir tuş kombinasyonu önerecektir size (CTRL - H vb ) o menüye girerek raid durumunu ögrenebilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/05/2009 20:04
Paylaş: